Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 8985
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Będą ważne zmiany w podatkach

Piątek, 21 grudnia 2018, 9:16
Aktualizacja: Niedziela, 23 grudnia 2018, 21:29
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Będą ważne zmiany w podatkach
Fot. Paweł Guszała
Od 2019 roku w życie wejdzie kilka istotnych zmian w prawie podatkowym. Warto się z nimi zapoznać, bo w ten sposób można zaoszczędzić „kilka złotych”. Pierwszą z nich są nowe zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

Od 1 stycznia 2019 roku zostaną wprowadzone przepisy, dotyczące nowych zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Osoba bądź osoby, które będą dokonywać sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku, nie będą musiały płacić 19 proc. podatku. Jest jeden warunek - jeżeli spadkodawca, czyli osoba po której dziedziczona jest nieruchomość, był jej właścicielem dłużej, niż 5 lat.

- Przypominam, że do tej pory ten okres 5-letni był bardzo istotny – mówi Beata Cichocka, rzecznik prasowy Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze. - Osoba, która posiadała nieruchomość nabytą w drodze spadku, aby nie płacić podatku, mogła ją sprzedać dopiero po upływie pięciu lat. W tej chwili nowe przepisy wprowadzają zasadę, że istotne jest, jak długo właścicielem tej nieruchomości był spadkodawca.

Gdy nie spełniamy tego warunku, a chcemy uniknąć zapłacenia całego podatku od sprzedanej nieruchomości, to należy uzyskane środki przeznaczyć na inne cele mieszkaniowe (na zakup mieszkania, domu, działki czy remont). W tym zakresie także doszło do jednej, bardzo istotnej zmiany.

- Jeżeli zdecydujemy się wydatkować środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości na inne cele mieszkaniowe, będziemy teraz mieć na to 3 lata. Do tej pory przepis mówił o okresie dwóch lat – tłumaczy B. Cichocka.

Jest jeszcze możliwość zmniejszenia kwoty podatku.

- Jeżeli takiej osobie, która sprzedaje nieruchomość przyjdzie zapłacić podatek, to w koszty będzie mogła zaliczyć sobie nakłady poniesione przez spadkodawcę – kończy B. Cichocka.

Twoja reakcja na artykuł?

24
69%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
1
3%
Smuci
3
9%
Złości
6
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group