Wtorek, 2 marca
Imieniny: Heleny, Halszki, Pawła
Czytających: 3276
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Będą kajaki i muszla koncertowa. Norweski do rewitalizacji

Sobota, 24 września 2011, 7:42
Aktualizacja: Niedziela, 25 września 2011, 8:02
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Będą kajaki i muszla koncertowa. Norweski do rewitalizacji
Fot. Angela
Modernizacja alejek spacerowych, nowe oświetlenie i zagospodarowanie stawu, odbudowa muszli koncertowej – to tylko część z prac, jakie już w przyszłym roku zostaną wykonane w Parku Norweskim w ramach jego rewitalizacji. W ostatnich dniach miasto otrzymało 85– procentowe dofinansowanie na tej inwestycji z polsko – niemieckiego projektu.

Do głównych prac rewitalizacji będą należały oczyszczenie stawu, pogłębienie go, zabezpieczenie jego brzegów oraz wybudowanie przystani kajakowej. Rewitalizacja zakłada również remont alejek spacerowych, wymianę oświetlenia, postawienie ławek, koszy na śmieci czy stojaków na rowery. Odbudowana zostanie także istniejąca niegdyś tam muszla koncertowa, po której pozostał jedynie zarys fundamentu.

– Będzie to odnowienie Parku Norweskiego, może nie tak głębokie, jak w przypadku Parku Zdrojowego, ale również w dużym zakresie. Otrzymaliśmy potwierdzenie przyznania nam pieniędzy na ten cel, kwoty około 4-6 mln zł. Prace rozpoczną się w przyszłym roku i potrwają około 12 miesięcy – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Z odnowienia Parku Norweskiego cieszy się m.in. pan Ryszard z Jeleniej Góry, którego zastaliśmy na ławeczce parku.
- Często przychodzę tu posiedzieć i podumać. To piękne miejsce, jednak zaniedbane. Dobrze byłoby przywrócić mu dawną świetlność, kiedy po stawie pływały kajaki, a obok przechodziły rzesze osób starszych oraz młodzieży – mówi pan Ryszard.

Wciąż jeszcze nie jest wiadomo, co będzie znajdowało się w Pawilonie Norweskim, kiedy jego wnętrza opuści Muzeum Przyrodnicze i zajmie część zabudowań poklasztornych w centrum Cieplic. Miasto z pewnością budynek sprzeda i być może wróci tu działalność gastronomiczna, dla której przed ponad stu laty pawilon powstał.

Pieniądze z programu EWT Polska – Saksonia udało się pozyskać wspólnie z partnerskim miastem Bad Muskau, w którym funkcjonuje saksońskie uzdrowisko z parkiem wpisanym na listę UNESCO o powierzchni 830 hektarów. I chociaż jeleniogórski Park Norweski ma zaledwie 17 hektarów, to władze dwóch miast jeszcze w poprzedniej kadencji jeleniogórskiego samorządu podjęły decyzję o złożeniu wspólnego wniosku na rewitalizację swoich parków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (61) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group