Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 6868
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bazylika mniejsza chlubą Jeleniej Góry

Poniedziałek, 9 maja 2011, 7:31
Aktualizacja: 22:14
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Bazylika mniejsza chlubą Jeleniej Góry
Kościół farny św. Erazma i Pankracego. Widok sprzed dawnego Kolegium Jezuickiego.
Fot. TEJO
Wydarzenie nie tylko o znaczeniu duchowym lecz także promującym Jelenią Górę będzie niedzielna uroczystość nadania kościołowi farnemu pw. świętych Erazma i Pankracego tytułu i godności bazyliki mniejszej. Ceremonia odbędzie się w nadchodzącą niedzielę, a poprzedzi ją cykl różnych wydarzeń.

O zbliżającym się wydarzeniu mówili w miniony piątek podczas okolicznościowej konferencji w Domu Katechetycznym naczelniczka wydziału kultury magistratu Irena Kempisty, oraz księża: proboszcz parafii św. Erazma i Pankracego Bogdan Żygadło, Mariusz Majewski oraz Piotr Duda, rzecznik prasowy Kurii Legnickiej.

Irena Kempisty podkreśliła włączenie się miasta do organizacji całej ceremonii. – To wydarzenie, które ma nie tylko wymiar duchowy, ale i promocyjny – mówiła. Dodała, że została wydana okolicznościowa publikacja wraz z filmem o przyszłej bazylice (drugiej na Dolnym Śląsku), który wkrótce będzie dostępny na stronie internetowej urzędu. Zapowiedziała też, że anonsowane zwiedzanie świątyni wraz z przewodnikiem będzie próbą przed wprowadzeniem w przyszłym roku tego typu atrakcji we wszystkich zabytkowych kościołach w mieście. A to w celu pokazania wkładu samorządu w remonty świątyń.

Ksiądz Bogdan Żygadło opowiedział o staraniach biskupa legnickiego księdza Stefana Cichego o nadanie przez Watykan jeleniogórskiej farze godności bazyliki mniejszej, a także o programie związanym z uroczystościami. Zaczną się już 10 maja (wtorek), kiedy to farę jeleniogórską wraz z jej „zakamarkami” będzie można zwiedzić w grupach oprowadzanych przez przewodnika. Godziny zwiedzania: 10, 11 i 16. Zwiedzanie będzie możliwe także w sobotę (14 maja) o tej samej porze.

W czwartek, 12 maja, odbędzie się uroczystość odpustowa ku czci patronów św. Erazma i Pankracego. W jej trakcie nastąpi uroczysta introdukcja relikwii świętych patronów specjalnie sprowadzonych do stolicy Karkonoszy z Włoch. Mszę świętą o godz. 18 celebrował będzie ordynariusz diecezji legnickiej ksiądz biskup Stefan Cichy. Odbędzie się także uroczystość poświęcenia ołtarza stałego. W ten dzień 25-lecie posługi kapłańskiej obchodzić będzie także ksiądz Bogdan Żygadło, proboszcz parafii oraz dziekan jeleniogórski.

W piątek, 13 maja, o godz. 10 w Książnicy Karkonoskiej zacznie się konferencja naukowa zatytułowana „Parafialny kościół miejski w Jeleniej Górze. Historia i teraźniejszość”. W ten sam dzień o godz. 19 w farze zabrzmią koncerty w hołdzie Janowi Pawłowi II. Na organach zagra Marta Niedźwiecka. Będzie można także wysłuchać Misterium „Ukryty ja” opartego na tekstach Karola Wojtyły z muzyką Stanisława Fijałkowskiego. Kompozytor poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Dolnośląskiej. Zaśpiewają: Lora Szafran, Anna Serafińska, Marek Bałata i Janusz Szrom oraz Chór Kameralny Senza Rigore. Narracja – Jacek Paruszyński. Od piątku do niedzieli w Szkole Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze odbędą się warsztaty muzyczne śpiewu gregoriańskiego.

W Wigilię zasadniczych uroczystości (sobota, 14 maja) o godz. 20 zaczną się nieszpory i czuwanie przy relikwiach świętych patronów, którym towarzyszyć będą śpiewy gregoriańskie. Z kolei w niedzielę (15 maja) o godz. 17. 30 z placu Ratuszowego do kościoła farnego przemaszeruje orkiestra dęta przy Filharmonii Dolnośląskiej, której koncert towarzyszyć będzie odsłonięciu tablicy pamiątkowej. O godz. 18. 00 zacznie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem JE księdza kardynała Antonia Canízaresa Llovera, profekta Watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Podczas mszy nastąpi ogłoszenie Tytułu i Godności Bazyliki Mniejszej dla kościoła pw. świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.

Cykl wydarzeń zamknie czerwcowa uroczystość ku czci świętego Erazma, kiedy to odbędzie się msza święta połączona z udzieleniem sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

Bazylika mniejsza to świątynia, w której w szczególny sposób dba się o wysoki poziom prowadzonego duszpasterstwa i wzorcowo sprawuje się kult Boży. Jest to także kościół, który charakteryzuje się wybitnymi walorami architektury i sztuki. Jeleniogórska bazylika mniejsza jest 119 w kolejności świątynią w Polsce, która została obdarzona tą godnością.

Na dzień 15 maja są przewidywane ułatwienia w dostępie samochodów do centrum starówki. Jednak organizatorzy proszą pielgrzymów o korzystanie z usług pobliskiego parkingu wielopoziomowego przy ulicy Pijarskiej, skąd – kładką – jest bardzo wygodne dojście do samej świątyni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group