Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 4009
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Baszta Zamkowa odzyska świetność

Środa, 19 maja 2010, 7:45
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 września 2010, 8:19
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Baszta Zamkowa odzyska świetność
Fot. TEJO
Do siódmego czerwca firmy zainteresowane remontem i modernizacją wieży zamkowej przy ulicy Jasnej mogą składać swoje oferty przetargowe. Jedynym kryterium wyboru jest najniższa cena. Miasto ogłosiło przetarg na to zadania. Pieniądze na ten cel pozyskano z unijnej kasy. Mieszkańcy i turyści będą korzystać z wieży od września 2011 roku.

Dzisiaj (18 maja) przypada 461 rocznica, kiedy wieża – zbudowana najpewniej w XIV wieku – uległa częściowemu spaleniu w pożarze miasta (1549 rok). Obiekt mimo, że został odbudowany 13 lutego 1550 r. uległ zawaleniu. Kolejny raz odbudowano go w 1584 roku. W 1836 roku przebudowano kopułę wieży na płaski dach, a wygląd wieży po przebudowie zachował się do dzisiaj.

Na początku XX-stulecia wieża pełniła funkcję punktu widokowego. Została zamknięta w 1911 roku, kiedy to uruchomiono wieżę widokową na Wzgórzu Zamkowym. Obecnie nie jest ona użytkowana i stanowi jedynie punkt orientacyjny w mieście. Brak bieżącej konserwacji i zabezpieczeń powoduje jej stałą dewastację. Dzisiaj jest stan oceniany jest jako dostateczny. Według ekspertyzy technicznej wieża może być jednak przebudowana tak, aby służyła mieszkańcom i turystom.

Do jej największych uszkodzeń i nieprawidłowości należą m.in.: zużyte i spróchniałe drewniane stropy, które wymagają całkowitej wymiany podobnie jak drewniana konstrukcja wzmacniająca górną część ośmiobocznej wieży. Odspojony od ścian tynk stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia przechodniów, a zużyta tzw. czapa z dachówek ceramicznych zamontowanych na murku ochronnym wokół istniejącej galerii widokowej, może zostać zerwana przez silniejszy wiatr.

Wieża nie ma również zewnętrznego wejścia przeznaczonego do zwiedzania obiektu przez turystów ani schodów wewnętrznych. W wielu miejscach widoczne są tez braki kamiennych lub ceglanych części ścian wewnątrz obiektu. Po remoncie i modernizacji wieża ma zostać oświetlona. Termin zakończenia prac budowlanych planowany jest na koniec maja 2011 roku, natomiast uzyskania niezbędnych zezwoleń na użytkowanie na 31 sierpnia 2011 roku.

W minionym roku za 66 tys. zł sporządzona została cała dokumentacja na remont i modernizację tego obiektu oraz projekt budowlany. Szacowany koszt całego zadania to około 855 tys. zł, z czego z unijnej kasy będzie pochodziło 598 tys. zł. – W roku przeprowadzone będą prace za około 459 tys. zł. Obiekt zostanie zmodernizowany, dobudowane zostanie też drugie wejście z ażurową konstrukcją, którym zwiedzający będą wchodzić – mówi Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Projekt „Zobaczyć krajobraz – dotknąć przeszłość – wykorzystanie potencjału kultury i dziedzictwa przeszłości na terenie Subregionu Karkonosze i Góry Izerskie – Modernizacja i adaptacja wieży zamkowej” został dofinansowywany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 - 2013.

Baszta przy ulicy Jasnej mierzy około 24,60 m i ma około 66,22m kw. powierzchni użytkowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
632
Tak
28%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group