Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 3795
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Baszta strachu

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 10 lipca 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 12 lipca 2006, 9:00
Autor: TEJO
Fot. K. Piotrowski
Kto chce podziwiać widoki Jeleniej Góry i okolic z Baszty Zamkowej przy ulicy Jasnej, ryzykuje spadnięciem ze spróchniałych schodów zabytku. Z jednej strony dobrze, że wieża dla ludzi jest niedostępna, z drugiej – szkoda, bo miasto widziane z wysokości nabiera innego wymiaru.

W kwietniu ząb czasu zrobił swoje: posypały się płaty tynku z dachówkami. Baszta, choć jest niemal ikoną Jeleniej Góry, od lat nie była remontowana. Jej stan w środku jest beznadziejny.

Jak dowiedzieliśmy się od autora zdjęć, dzięki którego uprzejmości możemy basztę pokazać naszym Czytelnikom, stan schodów (a raczej drewnianych drabin) jest katastrofalny i raczej nikt nie powinien po nich wchodzić. – Wnętrze baszty jest zanieczyszczone ptasimi odchodami, zupełnie zaniedbane.

Opiekę nad zabytkiem do 1999 roku sprawowało Muzeum Karkonoskie. Jednak umowa wygasła. Dziś baszta jest pozbawiona dozoru i opiekuna. A mógłby to być punkt, który zainteresowałby turystów. Miasto widziane z góry wygląda zupełnie inaczej. To zawsze atrakcja dla przybyszów, którzy w stolicy Karkonoszy są pozbawieni takiej możliwości.

Zobaczyć można starówkę i place parkingowe przy ulicy Jasnej i Grodzkiej, na które niebawem wkroczą archeolodzy (zostały one sprzedane inwestorowi, który zamierza tam wybudować kamienice mieszkalno-usługowe).
Widać ruinę domu przy ulicy Sobieskiego. Właściciela nie stać na rozbiórkę. Najpewniej zostanie dokonana na koszt miasta.

Póki co Baszta Zamkowa, przy której niegdyś stała zamkowa brama, pozostaje atrakcją tylko z zewnątrz. Brakuje pomysłu i pieniędzy na rozsądne zagospodarowanie tego miejsca. Po remoncie można by tam urządzić choćby galerię Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, które gnieździ się w małym pokoju swojej siedziby położonej bardzo blisko wieży.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~gregor 10-07-2006 12:54
w sumei widok nei zapiekny :) moze i lepiej ze turysci tam nei moga wchodzic :) jak by zobaczyli ten syf i rozwalajace sie budynki to zapewne by zmienili zdanie o naszym meiscie :)
~Marcin J 10-07-2006 13:03
wg mnie to powinien byc impuls dla samorzadowcow zeby zadbali o remont tego zabytku i calego starego miasta!
~turysta 10-07-2006 17:33
Remont napewno,ale najpierw niech wytną to drzewo na dachu baszty.
~obserwator_1 10-07-2006 19:46
Można iść na grzybek tam też jest niezły widok na jelonke
~kazimierzp 10-07-2006 22:04
Drzewa na budynku nie ma od początku czerwca. Zdjęcie wieży z zewnatrz było robione w maju!;-) Sama wieża, aby mogła być udostepniona turystom musiałaby być gruntownie przebudowana wewnątrz, a komunikacja musiałaby odbywać się na zewnątrz budynku! Czyli musiałoby się zrobić pion komunikacyjny obok wieży. Sam ganek na górze jest bardzo wąski i niewiele osób mogłoby tam przebywać. Dlatego między innymi Niemcy nie przebudowując starych wież dla turystów wybudowali w Jeleniej Górze na początku XX wieku kilka wież widokowych (grzybek, w Maciejowej, Paulinum, góra Strzelecka). Niemniej wieża bramy Zamkowej wymaga pilnego remontu, aby nie postępowała dalsza dekapitalizacja! Autor zdjęć!
~Kasia 11-07-2006 9:54
Skoro już o wieżach i o grzybku mowa, to czy i grzybkowi nie przydał by się remont? Strach tam chodzić, jeden syf, a juz zaprowadzić na te atrakcje kogoś przyjezdnego, to tylko wstydu moża się najeść. Ładna wizytówka Jeleniej Góry.
~eyden 11-07-2006 17:14
do Kasia : kiedy ostatni raz byłaś na "Grzybku" ? Chyba wieki temu, bowiem Grzybek od dawna jest pomalowany wewnątrz, a o jego czystość zadbali - o ile dobrze pamiętam - ludzie ze schroniska brata Alberta. Pozdrawiam i życzę miłej wycieczki.
~ZwiAsTuN 12-07-2006 20:44
Oby tylko i w tym przypadku nasi samorządowcy nie wpadli na wspanialy pomysl wyzburzenia wierzy jak ci z lat 60-tych :( ehhh

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group