Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 10171
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Baszta strachu

Poniedziałek, 10 lipca 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 12 lipca 2006, 9:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Baszta strachu
Fot. K. Piotrowski
Kto chce podziwiać widoki Jeleniej Góry i okolic z Baszty Zamkowej przy ulicy Jasnej, ryzykuje spadnięciem ze spróchniałych schodów zabytku. Z jednej strony dobrze, że wieża dla ludzi jest niedostępna, z drugiej – szkoda, bo miasto widziane z wysokości nabiera innego wymiaru.

W kwietniu ząb czasu zrobił swoje: posypały się płaty tynku z dachówkami. Baszta, choć jest niemal ikoną Jeleniej Góry, od lat nie była remontowana. Jej stan w środku jest beznadziejny.

Jak dowiedzieliśmy się od autora zdjęć, dzięki którego uprzejmości możemy basztę pokazać naszym Czytelnikom, stan schodów (a raczej drewnianych drabin) jest katastrofalny i raczej nikt nie powinien po nich wchodzić. – Wnętrze baszty jest zanieczyszczone ptasimi odchodami, zupełnie zaniedbane.

Opiekę nad zabytkiem do 1999 roku sprawowało Muzeum Karkonoskie. Jednak umowa wygasła. Dziś baszta jest pozbawiona dozoru i opiekuna. A mógłby to być punkt, który zainteresowałby turystów. Miasto widziane z góry wygląda zupełnie inaczej. To zawsze atrakcja dla przybyszów, którzy w stolicy Karkonoszy są pozbawieni takiej możliwości.

Zobaczyć można starówkę i place parkingowe przy ulicy Jasnej i Grodzkiej, na które niebawem wkroczą archeolodzy (zostały one sprzedane inwestorowi, który zamierza tam wybudować kamienice mieszkalno-usługowe).
Widać ruinę domu przy ulicy Sobieskiego. Właściciela nie stać na rozbiórkę. Najpewniej zostanie dokonana na koszt miasta.

Póki co Baszta Zamkowa, przy której niegdyś stała zamkowa brama, pozostaje atrakcją tylko z zewnątrz. Brakuje pomysłu i pieniędzy na rozsądne zagospodarowanie tego miejsca. Po remoncie można by tam urządzić choćby galerię Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, które gnieździ się w małym pokoju swojej siedziby położonej bardzo blisko wieży.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group