Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 12222
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Baśniowe obrazy Magdaleny Bors w BWA

Czwartek, 10 kwietnia 2014, 8:33
Aktualizacja: 14:57
Autor: Manu
Jelenia Góra: Baśniowe obrazy Magdaleny Bors w BWA
Fot. BM
Biuro Wystaw Artystycznych, dzięki uprzejmości Beaty Cegielskiej i Galleri Image, zorganizowało niecodzienną wystawę, której wernisaż miał miejsce wczorajszego (9 kwietnia, w środę) popołudnia. Mowa o ekspozycji prac Magdaleny Bors „Sztuka domowych obsesji”, na którą składają się dwie serie: „Ojczyzny” i „Siódmy dzień”. Wystawę można oglądać do 5 maja.

Janina Hobgarska, dyrektorka BWA, jak zawsze przedstawiającą autora podczas wernisażu, przybliżyła postać i twórczość Magdaleny Bors. Główna bohaterka wystawy aktualnie mieszka i pracuje w Melbourne w Australii. Mimo, iż była nieobecna, powitała wszystkich…z ekranu monitora. – Język polski znam bardzo słabo. To moja największa bariera w porozumieniu się z Polakami – wyjaśniała Magdalena Bors dziękując obecnym za przybycie na jej wystawę.

„Sztuka domowych obsesji” Magdaleny Bors jest drugą wystawą pokazaną w Polsce. Wcześniej prezentowana była w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Prace zostały wykonane w latach 2006-2011 i są podzielone na dwie serie. W pierwszej serii zatytułowanej „Ojczyzny” prace wyrażają nasze pragnienie czegoś magicznego pośród nudy codziennego życia. Druga seria pt. „Siódmy dzień” bezpośrednio odnosi się do wzajemnej zależności tworzenia i obsesji.

W pracach Magdaleny Bors odtworzony został ikoniczny krajobraz w niezwykłej formie i miejscu. Fragmenty układanki łączą się w jaskrawą rafę koralową; sterty starych gazet uformowane są na podobieństwo Dwunastu Apostołów, geologicznej atrakcji turystycznej na południowym brzegu australijskiego stanu Wiktoria; unikalne struktury Bungle Bungles (pasma górskiego w Australii Zachodniej) zostały wyszydełkowane.

Magdalena Bors urodziła się w Antwerpii w Belgii. Dyplom licencjacki w zakresie sztuk pięknych, fotografii, uzyskała na RMIT University w Melbourne. Swoje ekspozycje prezentowała w różnych miejscach w Europie i Australii. Jej prace znalazły się na wystawie „Fantazja”, pokazywanej w kilku miastach w Australii oraz na festiwalu Photoquai w Paryżu 2009. Twórczość Magdaleny Bors omawiana była w książce „New Romantics: Darkness and Light in Australian Art” przez Simona Gregga (wyd. Australian Scholarly Publishing 2011), który analizował powrót do pasji w sztuce oraz powrót do nastroju i wrażenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group