Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 8668
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bardzo brudna bogini Flora

Wtorek, 18 maja 2010, 8:29
Aktualizacja: 8:30
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Bardzo brudna bogini Flora
Fot. TEJO
Rzymska patronka kwitnącej roślinności wiosennej zwłaszcza w maju powinna błyszczeć czystością. Tymczasem jeleniogórska Flora pokryta jest warstwą kurzu i brudu.

Figura rzymskiej bogini ustawiona w niszy dawnej posiadłości Weinholdów, którzy przed 1945 rokiem prowadzili obszerne ogrody (dziś jest na ich terenie targowisko „Flora”), jest obecnie bodaj jedynym dowodem przeznaczenia tego miejsca w przeszłości. Przypomnijmy, że jeszcze do lat 90. XX wieku w dzisiejszym sklepie z kosmetykami działała kwiaciarnia z charakterystyczną fontanną w środku. Willa jest obecnie wielorodzinną kamienicą, a figura Flory dodaje jej niepowtarzalności.

Kilka lat temu figurę odnowiono. Od tamtego czasu o Florze zapomniano. Dziś pokrywa ją gruba warstwa kurzu i brudu, co nie tylko źle świadczy o gospodarzach tego miejsca, lecz także dowodzi zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Brud jest skutkiem nie tylko osadów z dymów opalanych węglem kamienic, lecz także intensywnego ruchu samochodowego.

Może tak w maju, kiedy zieleń rozkwita swoją pełnią, warto by figurę Flory – rzymskiej patronki kwitnącej roślinności – umyć?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
502
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group