Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 5329
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bank zastraszał klientów. Zapłaci 1,2 mln zł kary

Wiadomości: REGION KRAJ
Poniedziałek, 10 października 2011, 9:07
Aktualizacja: 9:08
Autor: Angela
Fot. ......
– Egzekutorzy przyjdą do Pana/i do domu w swoich uniformach i jestem przekonany, że po kwadransie negocjacji mimo tych wszystkich problemów życiowych zdecyduje się Pan/i oddać pieniądze do Banku – takie słowa od pracownika Euro Banku słyszeli w swoim telefonie klienci, którzy mieli problem ze spłatą zaciągniętych kredytów. UOKiK uznał to za zastraszanie i wprowadzanie w błąd klientów i nałożył na bank karę w wysokości 1,2 mln zł.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte na podstawie doniesień medialnych w listopadzie 2009 roku. Urząd zakwestionował wewnętrzną procedurę banku dotyczącą sposobu prowadzenia telefonicznej windykacji należności. Jak wynika z ustaleń UOKiK, spółka stosowała różnorodne formy wywierania presji na konsumentów zalegających ze spłatą należności. Pracownicy banku, kontaktując się telefonicznie z dłużnikami, informowali:

(…) Skoro w świetle powyższego stanowiska Euro Banku nadal nie chce Pan/i oddać pieniędzy to nie mamy innego wyjścia. Bank jest zmuszony skierować Pana/i akta do Windykacji Ulicznej. Pod podane przez Pana/ią adresy wyślemy jednostkę interwencyjną z naszymi egzekutorami, którzy zajmą się prowadzeniem z Panem/ią negocjacji u Pana/i w domu. Proszę się nie martwić, nasi egzekutorzy są specjalistami w odzyskiwaniu rat, których Klienci nie chcą oddać. Przyjadą do Pana/i do domu w swoich uniformach i jestem przekonany, że po kwadransie negocjacji mimo tych wszystkich problemów życiowych zdecyduje się Pan/i oddać pieniądze do Banku! (…) – czytamy na stronie UOKiK.

Zdaniem Urzędu, informując w ten sposób konsumentów o zaległościach w spłacie, Euro Bank chciał zastraszyć i wywrzeć presję psychiczną na dłużnikach, co jest niezgodne z prawem. Prezes urzędu uznała, że Euro Bank naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła karę 1 262 761 zł. Bank nie odwołał się do sądu i zapłacił karę.

UOKiK podkreśla, że nie kwestionuje prawa wierzyciela do odzyskiwania należnych kwot – działania windykacyjne powinny się jednak odbywać z poszanowaniem dobrych obyczajów, godności, prywatności konsumenta. Przedsiębiorca powinien rzetelnie informować o konsekwencjach braku spłaty zadłużenia. Była to już dziesiąta kara, jaką UOKiK nałożył za tego typu działania windykacyjne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~ap 10-10-2011 9:30
Co za chory kraj, gdzie krętaczy się broni. Chyba że wziętego kredytu nie trzeba spłacać.
~Ish 10-10-2011 9:39
Zamiast płacić karę powinni tą kasę zainwestować w anulowanie kredytów osobom, które na serio mają trudną sytuację życiową.
Tomy M. 10-10-2011 9:52
Kto wierzy w takie bajki... o EGZEKUTORACH? Chyba tylko Młodzi Wykształceni z Dużych Miast :) Pozdrawiam lemingi i życzę powodzenia przez następne 4 lata :)
~Kay 10-10-2011 9:59
Należy się im ! Sam mialem może nie taką samą, ale podobną rozmowę z przedstawicielem tego "banku". Od tamtej pory nie odbieram telefonu z nieznajomym numerem lub, broń Boże, z informacją "zastrzeżony". Do "ap": Nie życzę Panu/Pani znaleźć się w sytuacji bez wyjścia.
~do tomy m 10-10-2011 10:06
zamilcz berecie i won na białoruś
~tak 10-10-2011 10:32
Heh ja miałem podobną rozmowę - odpowiedziałem ok, niech przyjeżdżają, ja dzwonię po Policję. - i jakoś nie przyjechali
~CH.W.D.P. 10-10-2011 11:47
A MNIE KIEDYS GROZNY ZASTRZEZONY TELEFON ZAPYTAL, CZY MA ODDAC SPRAWE DO SADU. ODPOWIEDZIALEM, ZE NAWET DO NAJWYZSZEGO. PO PEWNYM CZASIE LISTONOSZ PRZYNIOSL MI PISMO INFORMUJACE O UMORZENIU DLUGU.
~pero 10-10-2011 12:06
Niestety długi należy spłacać. To jest Nasz problem wszystkich. Bank sobie to ściągnie z płacących. Przecież Bank żyje z naszych pieniędzy zapłaconych w takiej czy innej formie.
~ość portalu 10-10-2011 12:23
A może banki powinny przyjrzeć się klientom przed udzieleniem pozyczki, a nie zachlannie licząc na zyski wylapywac kredytobiorców na ulicy ? Prowadząc dzialanosc gospodarcza podejmują ryzyko. To nie tylko polski problem.
~ 10-10-2011 15:12
To niech banki dobrze sprawdzają klienta przed daniem pożyczki a nie póżniej płacza że ludzie nie płacą w końcu kryzys jest :)
~Miś 10-10-2011 15:38
Milion dla banku to jak 5 groszy dla emeryta śmiechu warte są te kary....
~YOGI 10-10-2011 16:59
Jeżeli już się nie spłaci kredytu w banku,a po pewnym czasie przychodzi zawiadomienie z KRUKA lub jakiegoś PROKURY /nazwa straszak/,to dlaczego mam im płacić skoro nie złożyłem w ich biurze ani jednego podpisu.Równie dobrze sąsiad może przyjść i poprosić o zwrot pożyczki.
~Niggers 10-10-2011 17:18
KREDYTU UZYSKANEGO BEZ ZADNEGO OSZUSTWA NIE TRZEBA SPLACAC I NIE POCIAGNA CIE DO ODPOWIEDZIALNOSCI KARNEJ, BO ZADNEGO PRZESTEPSTWA NIE POPELNILES. JEDYNIE MOZNA CIE POCIAGNAC DO ODPOWIEDZIALNOSCI MATERIALNEJ, JEZELI MASZ OFICJALNE DOCHODY LUB MAJATEK. THE END.-
~przeciwny 10-10-2011 18:37
może i nie trzeba ,ale jak już dojdzie do sytuacji że będziesz musiał spłacać to się pos...z bo odsetki nie są małe : )
~............ 10-10-2011 18:49
Trzeba, trzeba spłacać kredyty, zwłaszcza te bankowe, bo naślą komorników, mało tego, należy sprawdzić czy przypadkiem nie ma jakiejś kwoty niedopłaty, bo bank wtedy i tak naśle komorników, a to wszystko powiększa koszty. Inna sprawa, że banki bez opamiętania proponowały swego czasu kredyty różnym osobom, także takim z niskim ratingiem tzn. nie gwarantującym, że spłacą kredyty w całości,to się teraz mści.Obecny kryzys światowy wywodzi się z USA, gdzie amerykańskie banki udzielały kredytów nawet bezrobotnym, na zakup nieruchomości, teraz wyrzucają te osoby na ulicę, tam ludzie nocują w kontenerach, a kryzys rozprzestrzenił się na cały świat, bo banki to naczynia połączone.Banki mają udziały w innych bankach, także za granicami swoich siedzib, co konsekwencje.
~............ 10-10-2011 18:57
Jeśli ktoś wie, że nie da rady spłacic kredytu, to niech nie chowa głowy w piasek lecz niech idzie do banku, aby rozłożyć ten kredyt na więcej rat, ale nie dobierać broń Boże, więcej kredytu, bo można go nigdy nie spłacić. I nie daj Bóg iść do jakiegoś Providenta, bo to droga do nikąd. Lepiej dogadać się z bankiem, aby nie występował do sądu, prosząc o rozłożenie na więcej rat. A jeśli się ma kilka kredytów, to spłaca się najpierw ten najnowszy, a nie najstarszy, bo to jest korzystniejsze. Instytucje finansowe też są do niczego, bo obiecują kredyt bez BIK, ale zgadnijcie dlaczego. I nie chodz w tym przypadku o bardzo wygórowany koszt tej pożyczki, która zawsze przewyższa koszt proponowany przez banki. Powód jest bardziej prozaiczny.
~Niggers 10-10-2011 19:25
Jak ktoś nie chce spłacać kredytu, nie ma nic na siebie to nic bank nie zrobi ! Umarzają z czasem z braku ściągalności ! Dwie wyżej napisane wypowiedzi to chyba jakiegoś pracownika KRUK sraj firmy heeee.. Warunkiem niespłacania jest-brak dochodu, brak majątku ! Komorniki sobie mogą przychodzić, kwota z 15 na 100 tyś też może urosnąć. Jak nie ma możliwości ściągnięcia długu to tego nie zrobią a w końcu umorzą . Proste.
~............ 10-10-2011 19:44
Mylisz się, Niggers, nie jestem z Kruka, jestem zwykłym zjadaczem chleba, nawet nie związanym z bankami. Po prostu to wiem. Warunkiem niespłacenia jest rzeczywiście brak dochodu i majątku, ale nie możesz również zaciągnąć już żadnego kredytu, bo żaden bank ci go już nie udzieli. Konta w banku też nie założysz, bo windykator wszystko ci z niego ściągnie. Nie będziesz mógł zaciągać innych kredytów, np. nie kupisz już nic na raty. Nie zawrzesz umowy na odbiór telewizji satelitarnej... Pisać dalej?;-)
~............ 10-10-2011 19:50
Ja też nie lubię banków, bo mają wielkie apetyty i wykorzystują niewiedzę ludzką, dają drobnym druczkiem rzeczywistą stopę kredytu, im ktoś jest słabszy finansowo, tym większymi kosztami kredytu jest obarczany, tym większe odsetki i opłaty wszelkiego rodzaju płaci. Banki zawsze biednemu sypią piasek w oczy, a bogaty dostanie więcej i taniej od banku. To się ładnie tłumaczy: z biednym jest związane większe ryzyko kredytowe, które podraża kredyt. Przez to biednemu jest również ciężej spłacić kredyt, bo on zawsze spłaca więcej za pożyczoną złotówkę niż za tę samą złotówkę płaci bankowi bogaty. Tak to już jest.
Piipi Jelonkowa 10-10-2011 21:04
~Bandyci to .. napadają na Banki ! ..a teraz Banki na ludzi !
~euro.. 10-10-2011 22:15
Eurobank, to jeden z najgorszych i najdroższych banków...obsługa to porażka....już nie mówiąc o ludziach z windykacji...banda oszustów i tyle.
~CH.W.D.P. 11-10-2011 8:36
LUBIE EUROBANK. SWEGO CZASU DAL MI ZAROBIC DUZO KASY. DZIS MAM W NIM KONTO, ZA KTORE NIE PLACE, O KTORYM NIE WIE SKARBOWKA NI ZADEN SEKWESTRATOR. POZDRAWIAM NORMALNYCH. f...rOM SMIERC!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group