Wtorek, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 5317
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION KRAJ: Bank zastraszał klientów. Zapłaci 1,2 mln zł kary

Poniedziałek, 10 października 2011, 9:07
Aktualizacja: 9:08
Autor: Angela
REGION KRAJ: Bank zastraszał klientów. Zapłaci 1,2 mln zł kary
Fot. ......
– Egzekutorzy przyjdą do Pana/i do domu w swoich uniformach i jestem przekonany, że po kwadransie negocjacji mimo tych wszystkich problemów życiowych zdecyduje się Pan/i oddać pieniądze do Banku – takie słowa od pracownika Euro Banku słyszeli w swoim telefonie klienci, którzy mieli problem ze spłatą zaciągniętych kredytów. UOKiK uznał to za zastraszanie i wprowadzanie w błąd klientów i nałożył na bank karę w wysokości 1,2 mln zł.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte na podstawie doniesień medialnych w listopadzie 2009 roku. Urząd zakwestionował wewnętrzną procedurę banku dotyczącą sposobu prowadzenia telefonicznej windykacji należności. Jak wynika z ustaleń UOKiK, spółka stosowała różnorodne formy wywierania presji na konsumentów zalegających ze spłatą należności. Pracownicy banku, kontaktując się telefonicznie z dłużnikami, informowali:

(…) Skoro w świetle powyższego stanowiska Euro Banku nadal nie chce Pan/i oddać pieniędzy to nie mamy innego wyjścia. Bank jest zmuszony skierować Pana/i akta do Windykacji Ulicznej. Pod podane przez Pana/ią adresy wyślemy jednostkę interwencyjną z naszymi egzekutorami, którzy zajmą się prowadzeniem z Panem/ią negocjacji u Pana/i w domu. Proszę się nie martwić, nasi egzekutorzy są specjalistami w odzyskiwaniu rat, których Klienci nie chcą oddać. Przyjadą do Pana/i do domu w swoich uniformach i jestem przekonany, że po kwadransie negocjacji mimo tych wszystkich problemów życiowych zdecyduje się Pan/i oddać pieniądze do Banku! (…) – czytamy na stronie UOKiK.

Zdaniem Urzędu, informując w ten sposób konsumentów o zaległościach w spłacie, Euro Bank chciał zastraszyć i wywrzeć presję psychiczną na dłużnikach, co jest niezgodne z prawem. Prezes urzędu uznała, że Euro Bank naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła karę 1 262 761 zł. Bank nie odwołał się do sądu i zapłacił karę.

UOKiK podkreśla, że nie kwestionuje prawa wierzyciela do odzyskiwania należnych kwot – działania windykacyjne powinny się jednak odbywać z poszanowaniem dobrych obyczajów, godności, prywatności konsumenta. Przedsiębiorca powinien rzetelnie informować o konsekwencjach braku spłaty zadłużenia. Była to już dziesiąta kara, jaką UOKiK nałożył za tego typu działania windykacyjne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group