Niedziela, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 4648
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

DOLNY ŚLĄSK: Bądź rozważny. W górach nie ma żartów

Wtorek, 24 stycznia 2012, 10:25
Aktualizacja: 10:25
Autor: Angela
DOLNY ŚLĄSK: Bądź rozważny. W górach nie ma żartów
Fot. Organizator
Fundacja Czarodziejska Góra organizuje na terenie szkół i uczelni Dolnego Śląska akcję tyczącą bezpieczeństwa w górach zimą. W projekcie udział wzięło już prawie 5000 uczniów i studentów.

Realizatorzy edukacyjnego programu „Bądź rozważny w górach” szczegółowo omawiają specyfikę Karkonoszy, zagrożenia w górach oraz zasady wypoczynku na stokach.

- Propagujmy bezpieczne zachowania w górach, szczególnie zimą. Popularność sportów zimowych i turystyki górskiej ciągle rośnie, coraz więcej osób korzysta z tej formy wypoczynku. Rośnie też, niestety liczba wypadków. Często, zbyt często, okazuje się, że przyczyną nieszczęścia jest brak wiedzy, później brawura i brak wyobraźni. Dlatego wspieram i patronuję przedsięwzięciom takim jak projekt „Bądź rozważny w górach” – mówi Jerzy Pokój, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

 Robert Kaźmierski z Fundacji Czarodziejska Góra, że miłośnicy śnieżnego szaleństwa w dalszym ciągu niewiele wiedzą o zagrożeniach jakie mogą się pojawić w górach, przez to bagatelizują je. - Dużo mówi się o bezpieczeństwie na stoku narciarskim - dekalogu narciarza, używaniu kasków itp. Natomiast zagrożenia występujące w górach zimą dla większości młodzieży są bardzo mało znane.

– Dotyczy to górskiej turystyki zimowej, lawin i narciarstwa, a w szczególności jazdy na nartach poza wyznaczonymi trasami - co jest coraz bardziej popularnym zjawiskiem wśród młodych ludzi. Skupiliśmy się na Karkonoszach, górach najbliższych naszemu sercu. Bardzo często góry te są niedoceniane i lekceważone. Karkonosze z wysokością 1600 m n.p.m. posiadają klimat gór wysokich. Występują w nich bardzo silne wiatry, a zamglenia stanowią śmiertelną pułapkę dla turysty – mówi Robert Kaźmierski.

 Dlatego organizatorzy akcji przypominają, by wybierając się w góry, poruszać się tylko po szlakach zimowych oznaczonych tyczkami, które bezpiecznie doprowadzą nas w bezpieczne miejsca nawet przy bardzo złej widoczności. Ostrzegają, by pod żadnym pozorem nie wchodzić na nawisy śnieżne, które są zmorą Karkonoszy.
- Karkonosze to często szklane góry. Wiatr wywiewa śnieg do żywego lodu i poruszanie się w górach bez raków i czekana jest bardzo niebezpieczne. Poślizgnięcie się na wylodzonym stoku bez natychmiastowego wyhamowania powoduje kilkuset metrowy lot do podstawy ściany – ostrzegają realizatorzy akcji „Bądź bezpieczny w górach”.

Przypominają też, że na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego nie wolno jeździć na nartach poza nartostradami i szlakami turystycznymi.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie internetowej:   http://www.czarodziejskagora.org.pl/pl/wiadomosci19.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group