Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 12304
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bach elektronicznie i na skrzypcach

Wtorek, 4 września 2018, 14:14
Aktualizacja: Środa, 5 września 2018, 7:03
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Bach elektronicznie i na skrzypcach
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (4.09) rozpoczęła się 21. edycja festiwalu Silesia Sonans. Na początek przed publicznością zgromadzoną w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego wystąpiło trio Bastarda, a gwiazdą wieczoru był duet elektroniczno–klasyczny, czyli Dj Slime i Jorge Jimenez.

Bastarda - zespół powołany do życia przez klarnecistę Pawła Szamburskiego oraz wybitnych instrumentalistów - Tomasza Pokrzywińskiego na wiolonczeli oraz Michała Górczyńskiego na klarnecie kontrabasowym. Muzycy podjęli wątek muzyki średniowiecznej, a konkretnie pieśni i motetów Piotra Wilhelmiego z Grudziądza (1392 - ok. 1480) jednego z pierwszych kompozytorów tworzących na terenach Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej. Muzycy posiłkując się metodą "viola bastarda", czyli swobodnych skoków między kolejnymi głosami pieśni, improwizując wokół średniowiecznych melodii - osiągnęli własny, oryginalny głos w interpretacji muzyki dawnej. Unikalne brzmienie klarnetu kontrabasowego w połączeniu z wiolonczelą nadaje głęboki, medytacyjny charakter utworów oraz mocną podstawę harmoniczną i rytmiczną dla ekspozycji tematów Piotra z Grudziądza. Premiera płytowa debiutanckiego albumu "Promitat eterno" z gościnnym udziałem pianisty Marcina Maseckiego, wydana nakładem oficyny Lado ABC, odbyła się 22 października 2017 roku w Studio Polskiego Radia im. W. Szpilmana.

Po występie młodych muzyków w dawnym kościele garnizonowym, publiczność przeniosła się na zewnątrz, gdzie czekał polsko-hiszpański duet DJ Slime i Jorge Jimenez. Poniżej informacje na temat muzyków od organizatora.

Jorge Jimenez - hiszpański skrzypek specjalizujący się w muzyce wykonywanej w stylu i na instrumentach, na które została napisana. Wykonuje także muzykę współczesną. Współpracował m.in. z G. Leonhardt, J.E. Gardiner. Jest członkiem zespołów The King's Consort, The Retrospect Ensemble. Video - www.vimeo.com/82309369 Info - www.jorge-jimenez.es

DJ Slime (Sławomir Jeśko) - pochodzący ze Świdnicy producent i dj – od wielu lat reprezentant polskiej sceny turntable’istycznej. Jego cut’y można usłyszeć w utworach takich wykonawców, jak: Kut-o, Printempo, Elabs Crew, Aruzo, Trzeci Wymiar. Współtwórca elektronicznego projektu Among Notes. Już od kilku lat związany z projektem Fonoteka Remixed. W swoich setach łączy hip-hop, elektronikę, nu-jazz oraz down-tempo. Wszystko okraszone melodyjnymi scratchami. Jego największe inspiracje to artyści związani z wytwórniami Ninja Tune i Warp. Dwukrotny Mistrz Polski Dj-ów federacji IDA (2013, 2014). https://www.facebook.com/slime.slajm

We wtorek (4.09) kolejny koncert. Tym razem będzie to występ organisty Dariusza Przybylskiego. Początek o godz. 19:30. Wstęp: ciegiełka na fundusz remontowy kościoła 10 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group