Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8809
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Babcia dała się nabrać „na wnuczka”

Sobota, 19 grudnia 2009, 10:18
Aktualizacja: 10:19
Autor: TEJO
Kilkanaście tysięcy złotych straciła 84–letnia kobieta, która zaufała oszustowi podającemu się za jej wnuka. To kolejny przypadek takiego przestępstwa. Policja apeluje do rodzin starszych ludzi, aby uświadamiały im to zagrożenie.

– 16 grudnia około godziny 11.00 do 84-letniej jeleniogórzanki zadzwonił mężczyzna podał się za jej wnuczka i poprosił o pożyczkę pieniędzy. Po odbiór kilkunastu tysięcy złotych oszust przysłał swojego kolegę, któremu kobieta przekazała gotówkę – informuje podinsp. Edyta Bagrowska, rzeczniczka policji.

Działalność oszustów polega na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Potrafią tak manipulować prowadzoną rozmową, że to osoby poszkodowane same dostarczają im niezbędnych informacji.

– Zmienionym głosem podają się np. za wnuczka, który znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, życiowej i prosi o pomoc. Często gdy poszkodowanym głos wydaje się podejrzany, usprawiedliwiają to chorobą, lub przeprowadzonym zabiegiem medycznym – informuje policja.

– Gdy domniemany wnuczek ma się zjawić po pieniądze dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów, choroba, szpital. Ale w zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i oczywiście nigdy więcej się nie pojawia. Przestępcy czasami telefonując drugi raz podają się za policjantów, wmawiają potencjalnej ofierze fakt, że policja może zatrzymać sprawcę dopiero po przekazaniu pieniędzy. Tłumaczą, że przyślą „policjantów” w cywilnych ubraniach po pieniądze – dodaje podinsp. Bagrowska.

Policja ma świadomość, że starsi ludzie nie czytają wiadomości w Internecie. Prosi zatem znajomych osób w podeszłym wieku oraz ich rodziny, aby uczulały potencjalne ofiary i uświadomiły im, że potrzebna jest daleko idąca nieufność wobec nieznajomych proszących o pieniądze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group