Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 10425
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Awantura radnych o patronat Jana Pawła II dla Jeleniej Góry

Środa, 20 listopada 2013, 7:54
Aktualizacja: Czwartek, 21 listopada 2013, 8:36
Autor: Angela
Jelenia Góra: Awantura radnych o patronat Jana Pawła II dla Jeleniej Góry
Fot. Angela
Ogromne emocje wzbudził wśród jeleniogórskich rajców wniosek radnego SLD Zbigniewa Ładzińskiego w sprawie ustanowienia Jana Pawła II patronem Jeleniej Góry. Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej (19.11) podczas dyskusji na ten temat były krzyki i żarliwa obrona. Ostatecznie uchwały nie głosowano.

„Rada Miejska zwraca się z prośbą do Jego Ekscelencji ks. Stefana Cichego, Biskupa Legnickiego o ustanowienie przez stolicę Apostolską Jana Pawła II patronem Jeleniej Góry” – tak brzmiał punkt pierwszy projektu tej uchwały.

- Rozmawiałem z wieloma mieszkańcami, również niezwiązanymi z kościołem rzymskokatolickim, którzy chcieli by patronem Jeleniej Góry był Jan Paweł II – wyjaśniał Zbigniew Ładziński. – Patronat tego Wielkiego Polaka otrzymała Świdnica, która już wcześniej miała swojego patrona. 27 kwietnia 2014 roku Jan Paweł II zostanie świętym, dlatego chciałem, by z tej okazji został on naszym patronem. W taki sposób w stolicy Karkonoszy świętowalibyśmy jego beatyfikację – dodał.

Uchwały jednak nie głosowano. Rajcy zakwestionowali bowiem zarówno treść uchwały, jak i niepełny tryb jej wprowadzenia do porządku obrad.

- Jelenia Góra to nie tylko jedno wyznanie – mówił radny PO Tomasz Kałużny. – Wnioskuję, by ten projekt został najpierw skierowany do komisji statutowej celem konsultacji – mówił.
Tomasza Kałużnego poparł niezależny radny Janusz Grodziński, zdaniem którego każda uchwała przed głosowaniem powinna przejść określony tryb.

– Zgadzam się z kolegą, że wniosek powinien być najpierw skierowany do komisji statutowo-organizacyjnej – mówił. - Poza tym czy adresatem tej uchwały powinien być Biskup Legnicki, a jeśli tak, to w punkcie pierwszym powinien się znaleźć zapis „zwraca się z prośbą o wszczęcie procedury”, bo Stefan Cichy z pewnością nie ma takich uprawnień by „ustanawiać cokolwiek przez Stolicę Apostolską”– dodał.
Przeciwny głosowaniu nad uchwałą był również radny Wiesław Tomera:

- Sprawę patrona Jana Pawła II powinniśmy traktować z należnym szacunkiem – mówił nie kryjąc emocji. – I czym Jelenia Góra szczególnie zasłużyła sobie na to, żeby Jan Paweł II był jej patronem? Świdnica dostała zgodę, ale była chociaż siedzibą diecezji. Powinniśmy najpierw wysądować, co sądzi o tym pomyśle ksiądz biskup Stefan Cichy, a później głosować nad uchwałą – mówił.

Podczas odpowiedzi wnioskodawcy na pytanie „czym Jelenia Góra zasłużyła sobie…” radny PO krzyknął: - Mam prawo o tym mówić w ten sposób, bo w 1998 roku sam walczyłem o to by Jelenia Góra miała Aleję Jana Pawła II, ale uważam, że ustanawianie papieża patronem naszego miasta wymaga przemyślenia – krzyczał.
W obronie wnioskodawcy stanął radny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz.

- Szkoda, że to zostało zgłoszone tak znienacka, ale jak słucham kolegów z Platformy Obywatelskiej, którzy są przeciwko tej uchwale to mi się robi słabo – mówił. - Jeżeli rada miejska wprowadziła tę uchwałę do porządku obrad jednogłośnie, to powinna mieć teraz odwagę ją przegłosować. My jako klub radnych PiS będziemy głosować za – dodał.

- Moją intencją nie było zdejmowanie uchwały z porządku obrad - bronił się Tomasz Kałużny.
- Nadużywa pan moich słów i posuwa się do nadinterpretacji tego co zostało tu powiedziane – dodał Janusz Grodziński. - Nikt nie był przeciwko pomysłowi, bo nikt nie mógł się nawet na ten temat wypowiedzieć. Nie dyskutujemy o tym, czy Jan Paweł II powinien być patronem czy nie, ale o tym, czy projekt uchwały w ogóle powinien być dzisiaj głosowany – dodał.

Ostatecznie radni głosowali nad wnioskiem formalnym radnego Tomasza Kałużnego skierowania uchwały pod obrady komisji statutowo–organizacyjnej. Dziesięciu było za, dziewięciu przeciwko.
Emocje na sali sięgnęły zenitu kiedy radca prawny urzędu Roman Słomski stwierdził, że do zdjęcia uchwały z porządku obrad wymagana jest co najmniej 12-osobowa większość głosów. Przewodniczący rady Leszek Wrotniewski tłumaczył, że wniosek nie dotyczył zdjęcia uchwały, ale skierowania jej do konsultacji i tylko przesunięcia terminu głosowania na kolejną sesję.

Kiedy radni rozpoczęli między sobą dyskusję na ten temat, ponownie zagrzmiał Wiesław Tomera: - Co my robimy, ludzie! – krzyczał. – Opamiętajmy się!

Ostatecznie zadecydowano przekazać wniosek do komisji statutowo – organizacyjnej.

- Uważam, że dzisiejsza dyskusja i przekazywanie uchwały do komisji statutowej jest zbędne – mówił Zbigniew Ładziński. – Te wszystkie podziały Polski i polityków, o których słyszymy w mediach wynikają właśnie z takiego niezrozumienia. Ta uchwała powinna być głosowana ponad podziałami. Nie powinniśmy patrzeć na układy partyjniackie, ale podejść do sprawy ze zrozumieniem. Jelenia Góra nie ma patrona, więc powinna go mieć, a Jan Paweł II absolutnie sobie na to zasłużył – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (252)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jan Paweł II patronem Jeleniej Góry?

Oddanych
głosów
1587
Tak
42%
Nie
58%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group