Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 6648
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Awantura o słupki

Środa, 30 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 30 sierpnia 2006, 14:13
Autor: Sylwia Lercher
Jelenia Góra: Awantura o słupki
Fot. rylit
Wyrwane i wywiezione granitowe zabytkowe słupki okalające pałac Schaffgotschów na placu Piastowskim to – zdaniem Małgorzaty Turowskiej, wiceprezesa Stowarzyszenia Miłośników Cieplic – strata dla głównego miejsca uzdrowiska i nadgorliwość czuwającym nad remontem placu.

– Skoro te słupki połączone łańcuchami stały kilkaset lat, nie rozumiem, dlaczego teraz komuś przeszkodziły. Ich wymiany nie było w planie przebudowy nawierzchni placu – mówi M. Turowska, której „nowy” plac się podoba.
Mają być zastąpione nowymi, które raczej nie pasują do historycznego otoczenia pałacu. Ciepliczanie obwiniają za to służby konserwatorskie, które – ich zdaniem – zbyt pochopnie i niepotrzebnie zdecydowały o wymianie zabytkowych słupków.

Zdaniem Wojciecha Kapałczyńskiego, szefa jeleniogórskiej delegatury Służby Ochrony Zabytków, który o problemie wypowiedział się w Muzycznym Radiu, słupki zostały wymienione ze względu na ich kiepski stan.
– Miały zniszczone cokoły. Nowe zostaną wykonane z takiego samego materiału, według tego samego wzoru – zapewnił Kapałczyński.

W wypowiedzi podkreślił, że sukcesem jest, iż słupki będą odtworzone. Inwestor rzeczywiście nie miał w planach ich rekonstrukcji. Zdaniem W. Kapałczyńskiego, tylko dzięki interwencji służby ochrony zabytków, ten element architektury nadal będzie na placu Piastowskim. Inaczej słupków nie byłoby w ogóle.
Część z tych starych złożono na terenie pobliskiej ewangelickiej parafii Zbawiciela. Jeszcze nie wiadomo, co stanie się z tymi zabytkowymi, choć zniszczonymi, elementami.

Tymczasem na placu Piastowskim trwają już tylko kosmetyczne prace przed oficjalnym zakończeniem modernizacji nawierzchni. Ekipa, po trwającym niemal dwa lata remoncie, zdążyła w terminie, czyli wykonała prace do końca sierpnia.

Brakuje jednak wciąż zieleni na klombach. Nie są wykończone także połączenia placu z sąsiednimi uliczkami. Władze miasta zapewniają, że nasadzenia krzewów i innych roślin zaplanowano po serii imprez, które odbędą się na placu Piastowskim z okazji Września Jeleniogórskiego. Wówczas także wyrównane zostaną podjazdy do okolicznych traktów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group