Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 2194
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Awantura o słupki

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 30 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 30 sierpnia 2006, 14:13
Autor: Sylwia Lercher
Fot. rylit
Wyrwane i wywiezione granitowe zabytkowe słupki okalające pałac Schaffgotschów na placu Piastowskim to – zdaniem Małgorzaty Turowskiej, wiceprezesa Stowarzyszenia Miłośników Cieplic – strata dla głównego miejsca uzdrowiska i nadgorliwość czuwającym nad remontem placu.

– Skoro te słupki połączone łańcuchami stały kilkaset lat, nie rozumiem, dlaczego teraz komuś przeszkodziły. Ich wymiany nie było w planie przebudowy nawierzchni placu – mówi M. Turowska, której „nowy” plac się podoba.
Mają być zastąpione nowymi, które raczej nie pasują do historycznego otoczenia pałacu. Ciepliczanie obwiniają za to służby konserwatorskie, które – ich zdaniem – zbyt pochopnie i niepotrzebnie zdecydowały o wymianie zabytkowych słupków.

Zdaniem Wojciecha Kapałczyńskiego, szefa jeleniogórskiej delegatury Służby Ochrony Zabytków, który o problemie wypowiedział się w Muzycznym Radiu, słupki zostały wymienione ze względu na ich kiepski stan.
– Miały zniszczone cokoły. Nowe zostaną wykonane z takiego samego materiału, według tego samego wzoru – zapewnił Kapałczyński.

W wypowiedzi podkreślił, że sukcesem jest, iż słupki będą odtworzone. Inwestor rzeczywiście nie miał w planach ich rekonstrukcji. Zdaniem W. Kapałczyńskiego, tylko dzięki interwencji służby ochrony zabytków, ten element architektury nadal będzie na placu Piastowskim. Inaczej słupków nie byłoby w ogóle.
Część z tych starych złożono na terenie pobliskiej ewangelickiej parafii Zbawiciela. Jeszcze nie wiadomo, co stanie się z tymi zabytkowymi, choć zniszczonymi, elementami.

Tymczasem na placu Piastowskim trwają już tylko kosmetyczne prace przed oficjalnym zakończeniem modernizacji nawierzchni. Ekipa, po trwającym niemal dwa lata remoncie, zdążyła w terminie, czyli wykonała prace do końca sierpnia.

Brakuje jednak wciąż zieleni na klombach. Nie są wykończone także połączenia placu z sąsiednimi uliczkami. Władze miasta zapewniają, że nasadzenia krzewów i innych roślin zaplanowano po serii imprez, które odbędą się na placu Piastowskim z okazji Września Jeleniogórskiego. Wówczas także wyrównane zostaną podjazdy do okolicznych traktów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Holmes 30-08-2006 8:58
Chjyba na te słupki ktoś już czeka :))
~Aaron Pałkin 30-08-2006 10:38
Stowarzyszeniu "miłośników" Cieplic już dziekujemy za wielkie zasługi których nie sposób zliczyć.
~jan 30-08-2006 11:03
Nie do końca tak mają się fakty dotyczące krzewów i trawników na Placu. Wczoraj wieczorem widziałem już rozwinięte trawniki i ładne kolorowe rabaty przy wejściu do parku.
~jan co nie spi 30-08-2006 12:12
i wtedy sie obudziels Janie
~Stefan 30-08-2006 13:17
I o co tyle hałasu ?
~Paweł 30-08-2006 14:02
Temu stowarzyszeniu ciągle coś nie pasi, sami nie wiedzą czego chcą ciągle stękają. A przecież słupki będa takie same tylko że nowe, bo stare sie wyeksploatowały. To tak jak np. w starych domach po kilkuset latach trzeba wymienic belki stropowe itp ... Czas swoje robi.
~Paweł 30-08-2006 14:04
Zapomniałem wybory idą!!! Ktoś musi krzyczeć żeby go ludzie usłyszeli i "a nóż widelec" wybiorą kogoś z tegoo stowarzyszenia co to sie nazywa "Miłośnicy Awantur"
~snake 30-08-2006 14:22
A gdzie jest kostka granitowa z ulic Jeleniej Góry, która została zdjęta i na jej miejsce położono drobną .Czy lepszą możecie osądzić sami. Może ktoś wie co się stało z tą poniemiecką a były jej dwie warstwy?
~ob 30-08-2006 16:04
z zamku w wojanowie sciagnieto dachowki za komuny i teraz sluza obywatelowi slupki tez posluza obywatelowi bo to honor i prestiz miec taka pamiatke historyczna w swojej siedzibie a wiadomo kto za tym stoi szkoda ze iwana z placu postawili na cmetarzu a powinni tez postawic na swojej posesji to sa tak zwani zlodzieje w imie prawa
~Tiger 30-08-2006 16:35
No tak ! Zrobienie placu kosztowało sporo pieniędzy, a przecież sobie do kieszeni też trzeba wcisnąć i tak oto zniknęły słupki. ZŁODZIEJSKIE NASIENIE!
~.::Czarna Panterka::. 30-08-2006 17:21
a tak wogóle tio te słupki znajdują się koło parafi jak idzie sie na rynek..buhaha...a ponoc kościół nie kradnie...już są nawet tam powsadzane...buhahaha
~Pasjonat 30-08-2006 20:27
Co do tej dachówki to zdjęto ja z dachu pałacu w miejscowości Wojanów- Bobrów (w samym Wojanowie tez jest pałac wiec pisze to tylko dla uscislenia). A co do tych słupków sprzed pałacu to jest o co robic hałas!! Zgadzam się z tym całym stowarzyszeniem bo co to ma być że sobie najpierw wykopali stare i teraz tłumaczą się ze zrobią takie same jak orginały(chciałbym to zobaczyc) Tym bardziej, ze nie sa to jakies tam badziewie pacholki tylko porządne zabytkowe słupki z piaskowca, które tam stały i prezentowały się całkiem nieźle. W ost nowinach jest napisane:„ Część z ponad 20 pachołków zostało już ustawionych przy kościele ewangelickim. Będą otaczać latarnie pamięci, która zostanie przeniesiona w to miejsce z Bukowca. Reszta, jak powiedział nam Wojciech Kapałczyński, zostanie przekazana Fundacji Kultury Ekologicznej. Na Dworze Czarne tworzy ona lapidarium. Składac się ona będzie z róznych zabytkowych przedmiotów z rozbiórek.” Wiec dobre i to ze nie przepadną bez sladu jak to się działo z róznymi rzeczami na przestrezni lat:/
~mieszczuch 30-08-2006 23:30
Fajnie,ze niezgineły. Nie rozumiem, przed zborem mogą stać a w starym miejscu nie? W Jeleniej nadzoru nad demontowanym brukiem nie było dlatego był "rozbierany" na potrzeby, mieszkańcow Jeleniej Góry i nie tylko. Straty ponosił inwestor, czyli, wszyscy mieszkańcy. Nic to nowego,tylko dlaczego prawem nie ściganego. A tak dlaczego zbór odgradza się tak bardzo. Obawa przed spolszczeniem, czy też stworzenie enklawy "tylko dla Niemców" Całe wieki, nie tylko ostatnie pół, teren ten był ogólnie dostępny. Dlaczego we wspólnej Europie Niemcy tak mocno odgradzają się od Europejczyków. Odbija im i to bardzo. Koniecznie chcą czuć się wypędzeni w mieście z miasta.
~Jeleniogórzanin 1949 31-08-2006 9:08
Jako rodowity jeleniogórzanin doskonale pamiętam otoczenie Kościoła Garnizonowego oraz cmentarze przy ul. Morcinka i ż...owski przy ul. Świerczewskiego (Sudecka). Wszystkie te nekropolie były w świetnym stanie i zostały rozszabrowane , a następnie zniwelowane za pełnym przyzwoleniem PRL-owskich władz. Uważam ,że Polacy nie mają prawa wypominać Ukraińcom zniszczeń na Cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Orląt we Lwowie , gdyż tam oba cmentarze ostały się w niewiele zmienionym kształcie !!!! Co do "pachołków" to na odsnowionym placu nowe są lepszym rozwiązaniem , a wykorzystanie starych wydaje się być sensowne.Co do SMC to chce onoi zaistnieć za wszelką cenę , nawet cenę rozsądku!!
~holmes 31-08-2006 19:47
Do OB: Dachówki z Wojanowa ma Zosia c.
~Pasjonat 5-09-2006 10:43
A kto wie gdzie ona mieszka, znaczy Zosia C.??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group