Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 6480
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Atrakcyjny Dolny Śląsk

Środa, 27 czerwca 2018, 6:08
Aktualizacja: Czwartek, 28 czerwca 2018, 7:08
Autor: TS
Region: Atrakcyjny Dolny Śląsk
Fot. TS
Dolny Śląsk i jego subregiony to prawdziwa kraina atrakcji turystycznych wraz zachowanymi odrębnościami historycznymi i kulturowymi. Jest to skarbnica przepięknych zamków, ciekawych miejscowości o unikalnej zabudowie oraz wspaniałych widoków na góry rozciągające się na obszarze południowym regionu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na góry Sudety, które składają się z wielu odrębnych pasm o odmiennym charakterze. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych, które swym urokiem przyciągają tysiące turystów. Najwyższym i unikatowym elementem Sudetów są Karkonosze wraz z Śnieżką wznoszącą się na wysokość 1602 m n.p.m.

Dodatkowym atutem stanowiącym o atrakcyjności tego regionu jest fakt, że powstały tu parki narodowe tj. Karkonoski Park Narodowy, Park Narodowy Gór Stołowych czy Izerski Park Ciemnego Nieba. Przyroda regionu Karkonoszy bogata jest w wiele gatunków zwierząt. Występują tu między innymi: lis pospolity, jenot, kuna leśna i domowa, łasica, gronostaj, tchórz zwyczajny, borsuk, wydra europejska, jeleń szlachetny, sarna, dzik europejski, ryjówka piżmak, wiewiórka pospolita, zając szarak, nietoperze. W ostatnim czasie w Karkonoszach pojawiły się ponownie rysie oraz wilki. Tak bogata fauna tych terenów to najlepsza rekomendacja dla turystów gustujących w pieszych wędrówkach.

Chętnie przez turystów jest również odwiedzane miasto Jelenia Góra, które posiada zabytkową i niezwykle bogatą pod względem architektonicznym zabudowę. Należą do niej liczne: kościoły, kaplice, mury obronne z basztami, unikalne pomniki przyrody oraz przepiękny w stylu klasycystycznym ratusz.

Dodatkowymi atrakcjami Bajkowej Kotliny Jeleniogórskiej są przepiękne obiekty historyczne, oczywiście unikatowe zamki i pałace, a także dwory czy wieże zamkowe. Liczne zamki warte odwiedzenia w okolicy to: Zamek Książ, Zamek Czocha, Zamek Chojnik, Zamek Grodziec oraz ruiny zamku w Bolkowie. Urokliwe pałace, w których zwiedzający mają okazję poczuć się jak w bajce, np. Pałac Wojanów, Pałac Łomica, Pałac Paulinum, Pałac w Pakoszowie, również stanowią o atrakcyjności tej okolicy.

Jedną z najpiękniejszych atrakcji naszego regionu stanowią również wodospady: Wodospad Kamieńczyk, Wodospad Podgórnej – to te chyba najchętniej odwiedzane przez turystów.

Piękne tereny naszego regionu to niepowtarzalna wartość dla nas wszystkich. Bliskość przyrody, niezwykłych zakątków i dzikich zwierząt poprawia nasze zdrowie psychofizyczne, sprzyja naszemu poczuciu zadowolenia. Dodatkowo mnogość atrakcji turystycznych w postaci zabytków sprawia, że ta część Dolnego Śląska to naprawdę niezwykłe miejsce do życia.

Zadbajmy o zieleń wokół nas i w Karkonoszach. Nie niszczmy tego piękna zanieczyszczając środowisko naturalne. Pomagajmy zwierzętom żyjącym tu od wieków. Szanujmy zabytki czyniące te okolice malowniczą krainą i celem wizyty wielu turystów. Kotlina Jeleniogórska i jej okolice to nasze wspólne dobro, o które warto troszczyć się każdego dnia.

Publikacja sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Publikacja zrealizowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego

Poglądy autorów i treści zawarte w publikacji nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group