Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 6338
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Astronomiczne podwyżki przez niewiedzę radnych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 3 lutego 2008, 13:44
Aktualizacja: 19:06
Autor: TEJO
Radni byli przekonani, że uchwała dotyczy reklam stawianych na chodnikach.
Fot. TEJO
Z 10 groszy na metr kwadratowy dziennie do złotówki wzrosły stawki opłat za zajęcie pasa drogowego w Jeleniej Górze. Zdecydowali o tym radni, jak się okazuje, nie znając tematu przegłosowywanej uchwały.

Podwyżka dotknie głównie mieszkańców, którzy zainwestowali w rozwój swojej własności stawiając na pasie drogowym różne udogodnienia.

Polskie Radio Wrocław podaje przykład jednego z jeleniogórzan, który wybudował kilka lat temu schody do swojego sklepu. Powstały na chodniku, za zgodą miasta. – Zamiast 300 złotych musi za nie zapłacić ponad trzy tysiące zł – donosi rozgłośnia.

Uchwała miała dotyczyć zupełnie innych sytuacji, na przykład reklam ustawianych na chodnikach, czy ganków lub ogródków gastronomicznych. Radni byli o tym przekonani, ale okazało się, że nowe prawo lokalne sięga głębiej.

Rajcy usprawiedlowiają się, że urzędnicy tylko pobieżnie poinformowali ich o tym, czego dotyczy uchwała. Na jednej z kolejnych sesji rada miasta zamierza „sprostować” swój błąd.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

kazimierzp 3-02-2008 14:52
Problemem nie jest wysokość opłat bo one mają dyscyplinować tych którzy chcą jakiekolwiek prace wykonać w pasie drogowym. Jeżeli opłaty byłyby niskie to prace będą się ślimaczyć w czasie na szkodę wszystkich mieszkańców. Problemem i nonsensem jest szerokość pasa drogowego. Bardzo często te "pasy drogowe" są od sciany do ściany budynku, wraz z ogródkami przydomowymi i niepotrzebnym dla ruchu terenem. Bzdura jest to, że pełniący funkcję wypoczynkową i "parkową" plac Ratuszowy to też pas drogowy, wszystkie trawniki na górnych tarasach ulicy Bankowej to tez pas drogowy tejże Bankowej. Moze zamiast korygowania tych dyscyplinujacych opłat Rada Miejska przegłosuje przekształcenie tych "pasów drogowych" nie przydatnych dla ruchu drogowego w normalne działki. Wtedy może zacznie się dyskusja o budynkach sprzedanych (takie było wprowadzone prawo w latach siedemdziesiątych XX wieku) po obrysie bez niezbędnych terenów pod konieczne funkcje komunalne (śmietniki, trzepaki, miejsca do parkowania dla mieszkańców), a tak to wszyscy tkwią w zawieszeniu.
~prof. Nilsson 3-02-2008 15:11
tumany
Hava Nagila 3-02-2008 16:23
-BRAWO-
~Klakier 3-02-2008 17:00
"Brawo" radni! Co wy nie czytacie projektów uchwał,które przygotowują słuzby prezydenta? Co wy nie omawiacie danej sprawy na posiedzeniach komisji przed sesją? Wstyd!Następna kompromitacja! Czy poprzednio popełniane gafy nic nie nauczyły?Jakie to wszystko "mundre" ,a jak dojdzie do konkretów, zamiast czczego gadania,to fiasko,plajta,kompromitacja...
~_rymcycymcy___ 3-02-2008 18:40
A po co te ogródki. W domu siedzieć, bo wilka złapiecie i społeczeństwo będzie płacić za leczenie.
Fungus 3-02-2008 18:46
Nie ma to jak być (bez)radnym... A czytać to w szkółce nie nauczyli??? Sesja Rady raz na jakiś czas a oni nawet nie mogą doczytać uchwały... Pożal się Boże rajcy...
~m13 3-02-2008 19:01
kaziu ty zawsze jestes najlepiej przygotowny do pisania ...moze niech radni skorzystaja z twojej wiedzy..!
piipi 3-02-2008 20:13
..do - (~_rymcycymcy__)...baba w domku siedziala i pieska ....ladnie glaskala. ~ Baba w ogrodku posiedziala i ...wilczura przytargala..
~prorok 3-02-2008 20:15
Jelenia Gora od zawsze nie miala szczęścia go rządzących ,radnych i decydentow- charakteryzowala się kalectwem organizacyjnym , dużą ilościa akywnych hamulcowych w zakresie rozwoju gtospodarczego. Natomiast od zawsze radni chętnie prześcigali się w wysokościach i nakladaniu rozmaitych haraczy przypomnieć należy czynsze za m 2 nie podarte żadną kalkulacja ,za rozmaite lokale, aż zadusili wiele drobnych firm, wprowadzali wiele oplat za piwnice, tablice, parkowanie itp. Teraz szykuje się , że ludzie nie będą odnawiali elewacji budynkow z powodu kolejnego genialnego hamulca - wymyslnych idiotycznych oplat za zajęcie pasa drogi .Oplata pasa może kosztować tyle co elewacja - więc gdzie zachęta dla mieszkańca czy wlaściciela do utrzymania estetyki np. budynku ! Ciekawe czy za tą pomylkę obciążani będą wlaśnie Ci opiszali radni Radni . Czy to natychmiast zmienią. Argument p.Kazimierzap iż takie oplaty maja byc batem na szybkośc wykonania robót remontowych jest prymitywne i smieszne , emanuje myslemiem urzędaska , który nie pracowal w firmie opartej na rentowności dzialania i nie wie że na wszystko jest określony czas i normy - bo dla firmy prywatnej czas to pieniądz. Chyba , ze P. Kazimierz ma na myśli firmy a dokladniej spólki "urzędu miasta" - to się w tym przypadku można zgodzić , że potrzebny będzie jakiś popychacz, i oby tylko nie placil za to w końcowym rachunku mieszkaniec miasta. Może radni z początkiem roku zamiast dostawac zawrotów glowy z próżności poczynań , to lepiej niech przedstawia ile nowych atrakcyjnych firm zamierzaja sprowadzić , naklonić i uruchomic w Jeleniej Górze , aby ludzie tak masowo nie wiali z tego miasta i nie emigrowali za robotą. Oby misato nie stalo się podobne do miast w państwach rozwijających sie - w którym będzie kilkunastu urzednikow , bank, centralna pompa z wodą ,oberża i imponujące więzienie z naczelnikiem.
kazimierzp 3-02-2008 22:27
Drogi proroku! Gdybys wczytał się w moje słowa wyżej napisane to byś zauważył, że własnie mój postulat aby pasy drogowe nie były wszechobecne pomiędzy budynkami, a jedynie tam gdzie jest rzeczywisty ruch pieszy i samochodowy to wtedy wspólnotom zamierzającym remonty swych elewacji byłoby łatwiej bo nie musiałyby płacic słono za zajęcie pasa drogowego. Ta opłata za zajęcie powinna być tylko i jedynie za przekopy ulic i chodników, a nie pod handel bursztynem (tak jak to MZDiM dał pare lat temu na Konopnickiej), pod handel ciuchami jak to jest na środku placu Ratuszowego itd itp! Szanowny Proroku! Gdybys wgłębił sie w mapę sieci "pasów drogowych" to przekonałbys się jak szeroką rzeką są one rozlane!!! A za samo zajęcie rzeczywistego pasa drogowego na całym świecie się płaci i to słono aby tych pasów zbyt długo nie blokować!;-) Miłej nocy!!!
~do proroka 3-02-2008 22:41
wystartuj ty...
~cyryl i metody. 3-02-2008 23:19
dobra komentatorzy pomoge wam to zrozumiec. Wiekszosc uchwal przechodzi glosami radnych PO i LiD albo PO i PiS. W zaleznosci, komu akurat PO obiecuje jakies tam uslugi. W kazdym razie ci radni nie tyko nie czytaja uchwal, ale rowniez glosuja wszystko jak leci, bo tak sie umowili. Dlatego wiekszosc uchwal to buble a 50% wraca do RM jako odrzuconych przez nadzor wojewody. Sluzby prezydenta pisza co chca, bo i tak PO i spolka wszystko przeglosuja. Wiec prosze sie nie dziwic, mieszkancy zaglosowali na partie polityczne i teraz musza zjesc ta zabe. To wasz wybor drodzy mieszkancy, wiec przestancie sie dziwic...
~wiarygodny 4-02-2008 7:44
Prawda jest taka,pomijam tutaj aspekty prawne.Jest to najsłabsza rada jaka działa w Jeleniej Górze od poczatku transformacji.Wystarczy przyjść na sesję lub na komisję.Brakuje dyskusji merytorycznych oraz widać słabe przygotowannie radnych co do poruszanych zagadnień.Sesje są jałowe i bezbarwne.Dobrym przykładem niech będzie posiedzenie komisji komunalnej w sprawie nowych cen za wodę i ścieki.Niestety,społeczeństwo jeleniogórskie wybrało taki radnych i może mieć wyłacznie pretensje do siebie.
~ 4-02-2008 10:04
Wyrazy współczucia! Biedni radni - nie wiedzieli, ulegli pobieżnym informacjom wstrętnych urzędników, nie czytali, a do głosowania zostali zmuszeni przez prowadzącego sesję.Prawdziwy żal i smutek,w jakich warunkach przyszło wam działać.
~!!!!!!! 4-02-2008 12:03
Bo tam jest dużo nauczycielek-niedouczonych . Nauczyciel to taki STARY UCZEŃ co siedzi 30-40 lat w tych samych klasach i ciągle się uczy ,głupi umiera - co mamy przykład na Radzie Miasta. ICH TRZA NAUCZYĆ O CZYM MAJĄ RADZIĆ !!!! Za karę zwrot diety około 2000 zł za każdy miesiąc d...lizmu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group