Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13606
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ars poetica świątecznie

Niedziela, 17 kwietnia 2022, 5:56
Autor: Danuta Mysłek
Jelenia Góra: Ars poetica świątecznie
Fot. Archiwum D. Mysłek
Zakończył się Konkurs Poetycki "Wielkanoc w moim domu" organizowany przez Stowarzyszenie Literackie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej, na który wpłynęły 33 prace z różnych zakątków Polski zatem śmiało można mówić o jego ogólnopolskim zasięgu. Kameralną uroczystość wręczenia nagród w kawiarni Muza przy jeleniogórskim ODK otworzyła Dominika Krop z ramienia ODK, oddając głos - prezes stowarzyszenia Danucie Mysłek.

Mówczyni po oficjalnym powitaniu laureatów oraz przybyłych gości gratulowała uczestnikom udziału w konkursie. Powiedziała: każdy uczestnik w jakiś sposób może czuć się też wygrany. Wiadomym jest, iż konkurs wyłania zwycięzców, ale pamiętając, iż stosunek zachodzący między utworem literackim a odbiorcą jest w każdym przypadku relacją indywidualną, im więcej Czytelników tym więcej ocen. Wartością dodaną jest tworzenie własnej tożsamości, wyrażenie emocji, które także towarzyszą odbiorowi Czytelnika, te z którymi się on się identyfikuje trafiają najbardziej.

Następnie ogłosiła wyniki, wręczyła nagrody i wyróżnienia, przyznane przez jury w składzie: Magdalena Szczębara – poeta – przewodnicząca, Ewa Milińska - z Książnicy Karkonoskiej, Ewa Pelzer – poetka oraz nagrody i wyróżnienia Prezesa Stowarzyszenie Literackiego w Cieniu Lipy Czarnoleskiej. Dziękując członkom jury za włożony wkład pracy usprawiedliwiła ich nieobecność.

Wyróżnienia przyznane przez jury otrzymali: Maria Duchnik za wiersz bez tytułu, Halina Herudzińska – za wiersz pt. „Wielkanoc”, Janina Lozer – za wiersz pt. „Zachód słońca”, Izabela Rochnowska za wiersz „Wielkanoc 2022”. Trzecie miejsce przyznano Iwonie Irenie Sztaba, drugie miejsce Izabeli Monice Bill. Zwyciężyli ex aequo Arkadiusz Monkiewicz oraz Krystyna Sławińska.
Wyróżnienie Prezesa Stowarzyszenie Literackiego w Cieniu Lipy Czarnoleskiej otrzymali: Urszula Musielak, Maria Pastor, Jerzy Tański. Nagrodę Prezesa otrzymały Weronika Mysłek za wiersz „Wielkanocne przemyślenia” oraz Klaudia Stupienko za wiersz „Wielka Noc ”.

Następnie Janina Lozel - pełnomocnik stowarzyszenia wspomniała ogólnie o tradycji świąt wielkanocnych, podziękowała prezes stowarzyszenia za zainicjowanie i przeprowadzenie konkursu. A Krystyna Stefańska podzieliła się tym jak jej mama w dzieciństwie malowała jajka wielkanocne pokrzywą i szpinakiem.

Obecni podzielili się jajkiem, życząc sobie nawzajem, by nadzieja płynąca z tajemnicy tych świąt nigdy nas nie opuszczała, a tak ujęła tą w zakończeniu swojego wiersza pt. „Wielkanocne przemyślenia” Weronika Mysłek „…W Twych miłosierdzia barwach Panie Nadzieja dla nas na zmartwychwstanie…”

Spotkanie uświetniła skrzypaczka – Jolanta Feret, która w trzech odsłonach uwodziła obecnych nutami.

Kaczanie jaj
Artur Monkiewicz

Cztery pisanki
puszczone w ruch
jak nakręcone
toczą się w tańcu chocholim.

Biało-niebiesko-czerwona
niczym owczarek kaukaski
spuszczony z łańcucha
pędzi ku zatraceniu
Niebiesko-żółtą
okrutnie uderzając
Ta z kozacką wściekłością
dłużna nie pozostaje.

Czerwono-zielona
lawiruje fałszywie
jak pijane dziecko we mgle.

Biało-czerwona
z iście husarską fantazją
przed szereg wychodzi
jakby samozagłady
szukała.

Cztery Pisanki
w czas
odradzającego się życia
chaosem podzielone
toczą się
w zderzeniach
swój koloryt tracąc…

Kto je poświęcił?

Twoja reakcja na artykuł?

13
76%
Cieszy
1
6%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group