Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6610
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Armaty ze Srebrnej Góry natchnieniem dla Jeleniej Góry

Wiadomości: Dolny Śląsk
Poniedziałek, 23 czerwca 2008, 13:44
Aktualizacja: 13:45
Autor: TEJO
Fot. Marek Tkacz
Jak zrobić historyczne widowisko? Na to pytanie organizatorzy wrześniowego spektaklu w plenerze, który ma być nietypową ilustrację dziejów Jeleniej Góry, już znają częściowo odpowiedź. Może zainspirują się tym, co można było obejrzeć w miniony weekend w Srebrnej Górze?

Tam odtworzono wydarzenia sprzed 200 lat, kiedy to wojska Napoleona Bonapartego starły się z armią pruską. Przy okazji była sposobność do zwiedzenia twierdzy Fryderyka Wielkiego, wpisanej do Rejestru Pomników Historii RP. Podczas II wojny światowej hitlerowcy więzili tam polskich jeńców wojennych w obozie o zaostrzonym rygorze.

Sama rekonstrukcja bitwy była nie lada gratką nie tylko dla młodszych turystów, lecz także dla tych, którzy fascynują się dawnymi militariami, filmami płaszcza i szpady oraz całą scenerią epoki napoleońskiej. Wówczas Francuzi nie zdobyli twierdzy, która do dziś pozostała niepokonana.

Wydarzenie może w pewnym sensie zainspirować twórców wrześniowego spektaklu historycznego o dziejach Jeleniej Góry, które także zahaczą o erę Napoleona.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

piipi 23-06-2008 17:39
..Przegladam zdjecia Pana Marka T...za i szukam...konikow.~Fajne zdjecia,bo pachna energia zolnierska.~Konikow brakuje,ale jest siano..zdj.nr.9.
~Rumcajs 23-06-2008 18:47
Po co ściągac ze Srebrnej Góry?!? Jak potrzeba, to służę swoim arsenałem. Mam armaty, granatniki, czołgi, rakiety balistyczne, bomby wodorowe, pistolety, kosy, kałachy, miny przeciwczołgowe, bomby atomowe, okręty podwodne, samoloty szpiegowskie, miecze, pistolety, szpady, topory, maczugi, pułapki na myszy, narzędzia tortur, karabiny, gilotyny, noże, rakiety dalekiego zasięgu, kolczugi, pociski artyleryjskie, mundury, naboje, wiatrówki, działa przeciwlotnicze, bombowce, samoloty zwiadowcze, helikoptery, samoloty transportowe, statki pancerne, truciznę, koktajl mołotowa, siekiery... Wszystko czego dusza zapragnie. I uwaga! W wakacje specjalna promocja - za 5 wypożyczonych sprzętów Cypis w śmierdzących majtkach gratis!!! A za 10 - Hanka z pazurami na dokładkę!!! Kto pierwszy, ten lepszy - liczba Cypisów i Hanek ograniczona!!!!!
Kazek 25-06-2008 21:05
Pane Rumcajs! Zapomnieliście o garłaczu na szyszki...
~Rumcajs 25-06-2008 22:31
Wcale nie zapomniałem. Tylko szyszkami to nie garłacz, tylko Hanka pluje. A jak jej przydzwonić w gębę, to nawet zębami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group