Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 4104
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Arcydzieła polskiej emigracji

Niedziela, 13 września 2015, 8:25
Aktualizacja: 8:27
Autor: Manu
Jelenia Góra: Arcydzieła polskiej emigracji
Fot. Organizator
W czwartek (17.09) o godz. 19.00 w Zdrojowym Teatrze Animacji rozpocznie się koncert zatytułowany “Arcydzieła polskiej emigracji” w wykonaniu Jarosława Pietrzaka – skrzypce i Julity Przybylskiej–Nowak – fortepian. Koncert poprowadzi Maciej Kieres. Cena biletu: 20 zł.

W programie: Henryk Wieniawski – Polonez A-dur op. 21 na skrzypce i fortepian, Aleksander Tansman – Fantaisie na skrzypce i fortepian, Józef Zygmunt Szulc – Berceuse op. 4, Sérénade, Mélodie orientale oraz Henryk i Józef Wieniawscy – Grand Duo Polonaise na skrzypce i fortepian.

Julita Przybylska–Nowak naukę gry na fortepianie rozpoczęła pod kierunkiem prof. Janiny Butor w swoim rodzinnym mieście - Wrocławiu. Po ukończeniu z wyróżnieniem Liceum Muzycznego, studia pianistyczne odbyła w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Czesława Stańczyka. Była dwukrotną stypendystką towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wielokrotnie brała udział w konkursach pianistycznych w Polsce, a także za granicą w Gӧttingen, Darmstadt i Mariańskich Łaźniach. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. Haliny Czerny – Stefańskiej, Edith Picht – Axenfeld , Sabolcsa Esztenyi i Aleksego Orłowieckiego. Ukończyła także studia podyplomowe w klasie prof. Włodzimierza Obidowicza i prof. Józefa Stompla. Początki jej pianistycznej kariery były związane z muzyką Fryderyka Chopina, którą prezentowała na festiwalach pianistycznych w Żelazowej Woli i Dusznikach Zdroju. Wystąpiła także z cyklem recitali chopinowskich na Światowej Wystawie Euro Gate w Taipei na Tajwanie oraz podczas wystawy Expo w Hanowerze w 2000 roku. W swoim repertuarze ma także koncerty fortepianowe F. Chopina, I. J. Paderewskiego i F. Mendelssohna, które wykonywała z orkiestrami pod dyrekcją Mirosława Błaszczyka, Jacka Rogali i Marzeny Diakun. W 2002 roku dokonała prawykonania, a następnie nagrania sonat fortepianowych wrocławskiego kompozytora Ryszarda Bukowskiego. Od 2001 związana jest z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w której to uczelni uzyskała tytuł doktora sztuki.

Jarosław Pietrzak ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. Dalszą edukację muzyczną kontynuował w klasie skrzypiec prof. Zenona Brzewskiego w Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie, którą ukończył w 1986 r. Jest laureatem Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie w 1980 r. oraz Konkursu Muzyki Kameralnej im.K.Szymanowskiego w Łodzi w 1986 r. Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, gdzie pracował pod kierunkiem takich pedagogów jak: Jean Fournier, Irena Dubiska, Wolfgang Marschner, Oleg Krysa, Renato de Barbieri oraz Zachar Bron. W 1988 r. został członkiem Polish Chamber Orchestra oraz orkiestry Sinfonia Varsovia. Z zespołami tymi dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych oraz koncertował w większości krajów Europy, w Argentynie, Brazylii, Japonii i USA. Uczestniczył także w światowych tournée Menuhin Festival Orchestra, pod dyrekcją sir Yehudi Menuhina. W latach 1992-94 był muzykiem L'Orchestre National de Chambre de Toulouse. Od 1996 r. jest koncertmistrzem i jednym z założycieli Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej „Wratislavia”. Prowadzi także ożywioną działalność solistyczną i kameralną. Jako solista występował w wielu renomowanych salach koncertowych. Należą do nich: Queen Elizabeth Hall w Londynie, Teatro Colon w Buenos Aires, Spivey Hall w Atlancie, City Hall w Glasgow oraz Sala Koncertowa Filharmonii w Sofii. Wielokrotnie koncertował na festiwalu Musique et Amitie w Biel w Szwajcarii. W Polsce występował na wielu festiwalach, m.in. Forum Musicum, Wieczory w Arsenale, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Musica Polonica Nova oraz Musica Electronica Nova.
W swoim dorobku ma płytę Polish Violin Duos nagraną wspólnie ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem, na której znalazły się utwory współczesnych kompozytorów polskich. Dokonał także nagrań koncertów kompozytorów barokowych prowadząc od pulpitu koncertmistrza Orkiestrę Kameralną Filharmonii Wrocławskiej. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie od 1994 r. prowadzi klasę skrzypiec. Wykłada na Letnich Kursach Interpretacji Muzycznej w Dusznikach Zdroju, prowadził także Kursy Mistrzowskie w Daejeon w Korei Południowej oraz na Uniwersytecie w Ostrawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
850
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
10 pytań do...
Moje ulubione jedzenie to... pyry z gzikiem
 
Edukacja
Festyn w KANS
 
Kultura
Urodziny Leniwca
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group