Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7097
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Architektura w górach: wytykanie błędów

Środa, 8 września 2010, 7:41
Aktualizacja: 9:35
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Architektura w górach: wytykanie błędów
Fot. Gabi
Właściciele Hotelu Caspar w Cieplicach wraz z Grzegorzem Rychterem, prezesem Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Ivo Łobarewiczem, szefem oddziału Archiwum Państwowego i Jackiem Godlewskim, architektem otworzyli wczoraj wystawę pt. „Typowa architektura Karkonoszy i Gór Izerskich”.

Nie zabrakło także na wernisażu zastępcy prezydenta Jerzego Lenarda, dyrektor Muzeum Karkonoskiego Gabrieli Zawiły, dyrektora ZOD Politechniki Wrocławskiej Macieja Pawłowskiego i wielu innych gości, którzy interesują się architekturą naszego regionu.

Wystawa, którą można oglądać w hotelu, jest częścią szerszego projektu KARR i czeskiego KPN-u. Projekt ma na celu zachowanie tradycyjnej architektury miejscowości wypoczynkowych oraz zwrócenie uwagi na błędy typowej zabudowy.

Inwestorzy i właściciele często nie potrafią odpowiednio dbać o zabytkowe budynki popełniając następujące błędy: lokują budynek w niewłaściwym miejscu , zabudowa nie nawiązuje do cech regionalnych, następuje nieprzemyślana przebudowa, rozbudowa i dobudowa historycznych obiektów. Dodajmy do tego intensyfikację zabudowy, szpecące docieplenia i rażącą kolorystykę. Na wizerunek miejscowej architektury źle wpływa zmiana pokrycia dachów, reklamy oraz instalacje techniczne, a także zmiany stolarki okiennej.

Wszystkie te błędy zostały zilustrowane zdjęciem powszechnie znanych obiektów. Uznano, że my i Czesi posiadamy po około sześć najbardziej reprezentatywnych budowli . Możemy pochwalić się: Zajazdem Krasnoludki w Sosnówce, Karczmą Bukowiec w Karpaczu, Karczmą Sądową w Karpaczu, Pensjonatem Marzenie w Świeradowie Zdroju, Szpitalem Wysoka Łąka w Kowarach i Nowym Domem Zdrojowym w Świeradowie Zdroju.

Zabudowa polska jest bardziej zróżnicowana w stosunku do czeskiej, która zobrazowana została poprzez budynki znajdujące się w takich miejscowościach jak: Horni Maršov, Josefův Důl, Lučany nad Nisou, Pec pod Snežkou, Špindlerův Mlýn. KARR opracowało w formie elektronicznej bardzo dużo materiałów dotyczących tego tematu. Będą one dostępne na płycie CD i na stronie internetowej.

Wszystkich, którzy interesują się architekturą, naszego regionu zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group