Sobota, 6 marca
Imieniny: Agnieszki, Róży, Wiktora
Czytających: 7474
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Architektura krajobrazu w Kotlinie Jeleniogórskiej

Czwartek, 23 czerwca 2011, 8:38
Aktualizacja: 8:39
Autor: Agrafka
Region: Architektura krajobrazu w Kotlinie Jeleniogórskiej
Fot. Organizatorzy
W minionym tygodniu odbyła się konferencja pod nazwą "Architektura krajobrazu w Kotlinie Jeleniogórskiej". Jej organizatorami były władze Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze i Leśnego Banku Genów Kostrzyca w Miłkowie. Patronat nad imprezą objął Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Jerzy Pokój.

Celem konferencji było określenie kierunków działania w odniesieni do poruszanego tematu: „Architektury krajobrazu w Kotlinie Jeleniogórskiej”.
Starosta Jeleniogórski, Jacek Włodyga, podkreślał, że trzeba tak wyznaczać kierunki działania, by chroniły one przyrodę, ale i były zgodne z oczekiwaniami mieszkańców.

Andrzej Więckowski zauważył, że wszyscy wiedzą o konieczności utrzymania terenu w czystości, niestety wiedza ta okazuje się być niewystarczającą by nie śmiecić, choćby w lesie. Stwierdził, że niestety w architekturze krajobrazu mamy wiele do zrobienia, bo to co się obecnie dzieje urąga wszelkim zasadom, nie tylko przyzwoitości, ale także estetyki, koloru czy kształtu. Należy zatem próbować wytworzyć odruch dobrego standardu w budownictwie naszego czasu. Bo to co tworzymy powinno komponować się z całością. Należy przyjąć, że krajobraz jest podstawą, a wszelkie budowle są w pewnym sensie naroślami na pięknej, zdrowej tkance - mówił.

Temat "Ochrony środowiska w pięknym krajobrazie" podjął Witold Szczudłowski, ponieważ mimo prawa regulującego sprawy budowlane, istnieje wiele przykładów działań przeciwko harmonii krajobrazu. Twierdził, że dalszy rozwój budownictwa w Kotlinie Jeleniogórskiej może nawet zabić atrakcyjność tego miejsca. Powszechnie uważa się, że Karkonoski Park Narodowy jest przeciwnikiem wszelkiego rozwoju gospodarczego na podległych mu terenach, ale nikt nie zauważa, że ten sam park to olbrzymie przedsiębiorstwo wspierające turystykę, gdzie co roku przybywa ponad 2 miliony ludzi, których trzeba podjąć, obsłużyć i zapewnić bezpieczeństwo podczas pobytu. Park musi jednak, prowadzić prace zmierzające do unowocześnienia infrastruktury związanej z masowym napływem turystów.

Wojciech Drajewicz opowiedział o "Wandalizmie w przestrzeni architektonicznej na przykładzie Kotliny Jeleniogórskiej". Autor zwrócił uwagę na nieciekawą prezentuję zabudowy osiedla Zabobrza. Krajobraz psują również obiekty wielkogabarytowe takie, jak centra handlowe. Ich architektura zupełnie nie pasuje do otoczenia. Wielkim problemem są także reklamy, a szczególnie ich nieprzemyślane, a często niezgodne z przepisami umiejscowienie.

- Pokładamy jednak nadzieję w przyszłych pokoleniach, że będą one bardziej rozsądne i bardziej nastawione na zachowanie naturalności w krajobrazie, który jest naszym skarbem największym – powiedział Krzysztof Tęcza, z Oddziału Sudetów Zachodnich PTTK w Jeleniej Górze.

Z tematem "Wartości kulturowe Kotliny Jeleniogórskiej jako potencjał turystyczny regionu” wystąpił Krzysztof Korzeń, dyrektor Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów. Podkreślił, że w samej Jeleniej Górze jest 200 obiektów zabytkowych, a w powiecie ponad 260, które przyciągają turystów. Ważne jest przywrócenie ich do życia, tak jak stało się to z wieloma pałacami, gdzie teraz organizowane są niekonwencjonalne imprezy, jak np. zbliżające się mistrzostwa świata gry na pile. Niestety nie wszystkie zabytki w naszym regionie są dostępne dla przeciętnego turysty, a niektórych nawet nie można zobaczyć z daleka. Wiele ciekawych zabytków nie znalazło jeszcze swojego miejsca w przewodnikach.

Agnieszka Krzemińska przedstawiła "Architekturę krajobrazu w przestrzeni miejskiej na przykładzie otoczenia Teatru im. C. K. Norwida". Przypomniała jak wyglądał teatr w 1904 roku. Postulowała o wykonanie nowego nasadzenia, dzięki częściowemu usunięciu niektórych starych drzew, a także wykorzystanie zaniedbanego trawnika, tworząc ogródek letni dla potrzeb restauracji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group