Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 7410
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Apetyt cyklistów niezaspokojony

Czwartek, 11 lutego 2010, 8:34
Aktualizacja: 8:35
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Apetyt cyklistów niezaspokojony
Fot. TEJO
Sto tysięcy zł dla rozwoju turystyki rowerowej w Jeleniej Górze jakie w tym roku miasto przyznało jeleniogórskim rowerzystom to kropla w morzu potrzeb – mówią zgodnie władze zarządu dróg i mostów oraz sami cykliści. Jak spożytkować kwotę o połowę mniejszą niż w roku poprzednim? Jednym z pomysłów jest oznakowanie dróg rowerowo–pieszych.

Przyznane na rok 2010 przez miasto 100 tys. zł na rozwój turystyki rowerowej w mieście to kwota niewielka, żeby nie powiedzieć śmieszna. Niestety w tym roku budżet miasta jest bardzo napięty, a jego priorytetem stały się duże inwestycje, które mimo dofinansowań unijnych miasto będzie musiało wesprzeć własnymi, niemałymi środkami. Dlatego rowerzyści w tym roku będą musieli się zadowolić tymi pieniędzmi, które są. Co za te pieniądze można zrobić?

– Nie zastanawialiśmy się jeszcze co za te pieniądze zrobimy, bo to jest naprawdę mała kwota - mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora miejskiego zarządu dróg i mostów w Jeleniej Górze. – Można obniżać krawężniki lub znakować i wydzielać część chodników dla rowerzystów, ale to wszystko wymaga przemyślenia bo każdy ruch sporo kosztuje. Na pewno przez podjęciem decyzji będziemy konsultować się z rowerzystami.

A co o przyznanej kwocie i sposobie ich wykorzystania myślą miłośnicy jednośladów?
– Sto tys. zł to kropla w morzu potrzeb dla naszego miasta. Jednym z pomysłów ich wydania jest postawienie znaków drogowych, które będą informowały, że dany chodnik jest traktem rowerowo – pieszym. Teraz tego nie ma. Te chodniki, które nie mają tych oznaczeń, są pomijane w ramach malowania wydzielonych pasów dla rowerzystów na przejściach przez ulicę – mówi Zbigniew Leszek, lider cyklistów w Jeleniej Górze.

– W przyszłości, kiedy będą większe pieniądze zajmiemy się resztą. Będziemy wówczas opuszczać krawężniki i dostosowywać te chodniki m.in. do potrzeb rowerzystów. W planach mamy również oznakowanie wewnętrznym znakiem rowerowym drogi turystyczne podobnie jak jest to w Szklarskiej Porębie. Na nic więcej nie wystarczy pieniędzy – dodaje.

Na pocieszenie natomiast możemy dodać, że w miniony poniedziałek (8II) miasto ogłosiło przetarg nieograniczony na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych w ramach projektu „Udostępnienie szlaków do aktywnej turystyki rowerowej jako uzupełnienie oferty turystycznej miasta Jeleniej Góry. Szlak aktywnej turystyki Jelenia Góra – Zabobrze – Grabarów. W ramach projektu ma powstać droga rowerowo - piesza po obu stronach ul. Konstytucji 3 Maja w Jeleniej Górze o łącznej długości około 5,1 km.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1030
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group