Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6622
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Londyn: Anna Patrys w londyńskiej Royal Opera House

Środa, 25 czerwca 2014, 7:31
Aktualizacja: Czwartek, 26 czerwca 2014, 8:58
Autor: Manu
Londyn: Anna Patrys w londyńskiej Royal Opera House
Fot. Archiwum Jelonki.com
Jeleniogórzanka z urodzenia i zamieszkania Anna Patrys, zjawiskowa muzycznie, technicznie i artystycznie śpiewaczka wciąż niezmiennie zachwyca swym pięknym sopranem. Tym razem ta znakomita młoda diva 4 lipca (w piątek) wystąpi w jednym z najważniejszych gmachów operowych w Londynie – Royal Opera House, w dzielnicy Covent Garden, gdzie walczyć będzie w międzynarodowym konkursie dla młodych sopranów dramatycznych – Elisabeth Connell Prize. Jest to jedyna Polka w tym prestiżowym konkursie.

Annę Patrys doceniono na pierwszym etapie konkursu i zakwalifikowano do drugiej rundy wraz z innymi ośmioma artystkami z całej niemal Europy.

Jest jedną z największych w Polsce śpiewaczek operowych. Jej skala głosu wynosi około 3,5 oktawy (przeciętny człowiek ma około 1,5 oktawy), ma nadzwyczajne umiejętności, doskonałą technikę wokalną oraz unikalną ciemną barwę.

W swoim bogatym dorobku artystycznym Anna Patrys posiada różnorodne role operowe. Debiutowała w ramach Dni Muzyki Wokalnej w Katowicach jako Dydona w trzyaktowej barokowej operze angielskiej “Dydona i Eneasz” (2002), której libretto Nahuma Tate'a skomponowane przez Henry'ego Purcella oparte jest na podstawie tragicznej historii miłosnej z Eneidy Wergiliusza. W czteroaktowej operze buffa “Wesele Figara” z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta na podstawie sztuki Pierre'a Beaumarchais'go wystąpiła w roli Marceliny. Z kolei w ramach Festiwalu Warszawska Jesień 2004 zagrała kreację Leuty w operze komputerowej Stanisława Krupowicza “Europa” wg powieści Williama Blake'a.

Absolwentka jeleniogórskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Janiny Garści w klasie skrzypiec, jako 15-latka na scenie Teatru Zdrojowego w Cieplicach wykonała arię Cherubina “Voi che sapete” z opery Wolfganga Amadeusza Mozarta “Wesele Figara”. Mając 19 lat została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Franciszki Platówny we Wrocławiu. Rok później otrzymała wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnej Muzyki Słowiańskiej w Katowicach. Studiowała na wydziale wokalno-aktorskim w katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

Równie dobrze czuje się na scenie operowej, jak i na estradzie koncertowej, w repertuarze współczesnym, oratoryjno-kantatowym, chociaż sięga też do muzyki sakralnej i awangardowej, swingu oraz jazzu. Od lat w mistrzowski sposób i przy aplauzie publiczności podczas koncertów śpiewa trudny repertuar pod batutą takich dyrygentów jak Mirosław Jacek Błaszczyk, Łukasz Borowicz, Dave Claessen, Wojciech Czepiel, Lawrence Foster, Peter Hirsch, Bohdan Jarmołowicz, Małgorzata Kaniowska, Władysław Kłosiewicz, Lothar Koenigs, Kazimierz Kord, David Lee, Christopher Lyndon-Gee, Wojciech Michniewski, Marek Moś, Chris Moulds, Krzysztof Penderecki, Sebastian Perłowski, Carlo Rizzi, Ulf Schirmer czy Frank Strobel.

Z ciekawych kart jej kariery warto wymienić udział w nagraniach opery “Samson i Dalila” do muzyki Camille'a Saint-Saënsa i libretta Ferdinanda Lemaire'a w studiu Radia Katowice dla Fundacji Opera Spanga z Holandii (2005) czy podczas sesji nagraniowej albumu Zbigniewa Preisnera pt. “Silence, Night & Dreams” (2007), a z ciekawostek – zaśpiewanie “Trois poemes d'Henri Michaux” (solo alt) Witolda Lutosławskiego z Belgijską Orkiestrą Narodową w Palais des Beaux-Arts w Brukseli czy z towarzyszenim muzyków z Musicatreise z Marsylii w Paryskiej St-Louis-des-Invalides. Występowała na takich festiwalach jak Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Festiwal “Muzyczna Praga”, Izrael- Rishon LeZion International Spring Festival, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater, Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Narol Baroc Festival, Schleswig - Holstein-Musikfestival czy Warszawska Jesień.

Pomimo że jest artystką niesłychanie zapracowaną, swoją aktywność operową łączy na równi z bogatą działalnością koncertową. Chętnie bierze także udział w koncertach charytatywnych, m.in. zaśpiewała najpiękniejsze arie operowe podczas akcji “Pomoc dla Rafała” w sali koncertowej Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Lubaniu przy akompaniamencie Yaniny Yogovenko.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (112)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group