Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6897
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Sydney: Anna Patrys poleci do Sydney na konkurs im. Elizabeth Connell

Czwartek, 21 sierpnia 2014, 8:09
Aktualizacja: 9:27
Autor: Manu
Jelenia Góra/Sydney: Anna Patrys poleci do Sydney na konkurs im. Elizabeth Connell
Fot. jsrbfoundation
Dzięki wsparciu Miasta Jeleniej Góry śpiewaczka operowa Anna Patrys weźmie udział w prestiżowym konkursie dla sopranów dramatycznych im. Elizabeth Connell. Finał odbędzie się 13 września w konserwatorium w Sydney w Australii.

Jeleniogórzanka Anna Patrys jako jedyna europejska śpiewaczka operowa zakwalifikowała się do finału międzynarodowego konkursu dla młodych sopranów dramatycznych – Elisabeth Connell Prize.

Do konkursu im. Elizabeth Connell zgłosiło się ponad 200 artystek z szesnastu krajów świata. Pierwszy etap odbył się bez udziału śpiewaczek, półfinalistki zostały wyłonione spośród nadesłanych nagrań Demo DVD. Jury po przesłuchaniu nagrań wyłoniło 30 uczestniczek.

Annę Patrys doceniono na pierwszym etapie konkursu i zakwalifikowano do drugiej rundy wraz z innymi ośmioma artystkami z całej Europy. Wystąpiła potem w jednym z najważniejszych gmachów operowych w Londynie – Royal Opera House, w dzielnicy Covent Garden, i przeszła do finału.

W ostatnim etapie konkursu podczas koncertu finałowego w Sydney wystąpi tylko pięć finalistek: Tracy Cox (jej mentorem jest Plácido Domingo) ze Stanów Zjednoczonych, Lucinda-Mirikata-Deacon z Australii, Diane Kalinowski ze Stanów Zjednoczonych, Justine Viani z Wielkiej Brytanii/Australii oraz Anna Patrys z Polski. Już za samo dostanie się do finału każda z nich dostanie 2 tys. dolarów. Główną nagrodą w konkursie jest stypendium w wysokości 20 tys. dolarów, przeznaczone na specjalistyczne studia i promocję.

W Sydney Anna Patrys zaśpiewa m.in. arię Leonory “Tacea la notte placida” z opery Giuseppe Verdiego “Trubadur”, pieśń “Morgen!” Richarda Straussa, “Cabalettę” i “Kołysankę” z opery Igora Strawińskiego “Żywot rozpustnika”, rolę Elżbiety z opery Ryszarda Wagnera “Tannhäuser” oraz Izoldę (utwór “Liebestod”) z finału opery “Tristana i Izolda” Wagnera.

Anna Patrys (rocznik 1981), absolwentka jeleniogórskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida (2000) i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale wokalno-aktorskim (2004), od dzieciństwa jest związana z muzyką. Była uczestniczką Kursów Mistrzowskich u Jerzego Artysza, Henryki Januszewskiej-Stańczyk i Radoslawa Żukowskiego. Swoją karierę rozpoczęła w Zespole Śpiewaków Miasta Katowice “Camerata Silesia”, śpiewając przez 8 lat altem. Następnie uczyła się śpiewu pod kierunkiem Radosława Żukowskiego i Tatiany Serian. Swoim potężnym dramatycznym sopranem udowodniła, że jest interpretatorką muzyki współczesnej oraz śpiewaczką oratoryjno-kantatową (skala użytkowa głosu o tessyturze od d do e3). Śpiewała pod batutą m.in. takich dyrygentów jak: Krzysztof Penderecki, Peter Hirsch, David Lee, Lawrence Foster, Christopher Lyndon-Gee, Ulf Schirmer, Lothar Koenigs, Chris Moulds, Carlo Rizzi. Była półfinalistką ósmej edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki (2013).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group