Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 9380
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Andrea Bocelli i artystyczna zapowiedź programu ESK 2016

Środa, 24 czerwca 2015, 19:23
Aktualizacja: 23:49
Autor: Artykuł promocyjny
Wrocław: Andrea Bocelli i artystyczna zapowiedź programu ESK 2016
Fot. Bartek Janiczek
Zostało dokładnie pół roku do rozpoczęcia jednego z największych wydarzeń kulturalnych w najnowszej historii Polski. Sprawowanie przez Wrocław w roku 2016 zaszczytnego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) ma być świętem miasta, regionu i kraju w Polsce i Europie. I właśnie o tym opowiadało widowisko multimedialne i koncert na Stadionie Wrocław, w którym, mimo deszczowej pogody, wzięło udział ponad 23 tys. widzów.

Konferencja prasowa Pierwszej Odsłony Programu ESK 2016
Bogaty program artystycznych wydarzeń związanych z pierwszą odsłoną programu ESK 2016 poprzedziła konferencja prasowa, w której wzięli udział m.in. prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz oraz kuratorzy artystyczni ESK 2016.

Podczas konferencji przedstawiono ramowy program, który został zawarty w książce programowej pt. Przestrzenie dla piękna. Projektowane (można ją znaleźć na stronie internetowej www.wroclaw2016.pl). Jest w niej zawarty nie tylko ideowy kontekst szerokiego programu ESK 2016, ale przede wszystkim coraz dłuższa lista projektów, programów i wydarzeń, które w roku 2016 sprawią, że oczy Polski i Europy będą zwrócone w stronę stolicy Dolnego Śląska. Nie jest to lista skończona, choć można na niej już teraz znaleźć ponad 400 pozycji. Prace nad programem nadal trwają, a ostateczny harmonogram zostanie podany pod koniec roku.

Kierunek (kulturalna) stolica
Występ genialnego Andrea Bocellego nie był jedyną atrakcją, jaka czekała na widzów multimedialnego widowiska i koncertu, odbywającego się pod hasłem „Kierunek (kulturalna) stolica”.

Koncert poprowadził znany aktor, ikona polskiego teatru, Andrzej Seweryn, a występy polskich i zagranicznych gwiazd były przeplatane pokazami multimedialnymi, które przedstawiały program roku kultury.

W pierwszej części widowiska na scenie pojawiło się kilkudziesięciu znakomitych artystów reprezentujących różnorodne style muzyczne i pokolenia. Przed ponad 23-tysięczną publicznością wystąpili m.in. niezwykle popularny w Polsce i związany z Wrocławiem od wielu lat legendarny czeski bard Jaromir Nohavica, wokalista grupy TSA Marek Piekarczyk, wokalista zespołu Dżem Maciej Balcar oraz formacja muzyczna w niezwykłym składzie: Ryszard Sygitowicz, Jacek Królik, Jakub Żytecki, Sambor Dudziński i Mietek Jurecki. Na scenie zaprezentowali się także L.U.C i popularna Anna Wyszkoni, a wielką atrakcją koncertu był występ Bente Kahan, śpiewającej w jidysz wrocławskiej pieśniarki, niemieckiej wokalistki i kompozytorki Olivi Anny Livki oraz utalentowanego aktora wrocławskiego Teatru Capitol – Macieja Maciejewskiego oraz wspomnianego już Nohavicy.

Drugą część koncertu na Stadionie Wrocław rozpoczął koncert włoskiego kwartetu LE DIV4S i Andrea Bocellego. LE DIV4S, tworzą cztery włoskie divy, które od niemal dekady ujmują publiczność niezwykłą, rozpisaną na cztery głosy interpretacją zarówno utworów Mozarta, Verdiego i Pucciniego jak i najpopularniejszych włoskich szlagierów. LE DIV4S współpracują z Andrea Bocellim od 2008 roku. Po wspólnym występie z żeńskim kwartetem, Andrea Bocelli na finał zaprezentował autorski recital.

Coraz bliżej do ESK 2016
To był tylko przedsmak tego, co wydarzy się już za pół roku we Wrocławiu. Organizatorzy planują tak spektakularne wydarzenia jak m.in. koncert Davida Gilmoura (Pink Floyd), który zagra w duecie ze światową gwiazdą jazzu, Leszkiem Możdżerem. Odbędzie się kilkadziesiąt specjalnych edycji festiwali kulturalnych, ale także wydarzenia specjalne jak np. Olimpiada Teatralna, czy festiwal Singing Europe, na który zjedzie kilkadziesiąt tysięcy śpiewaków z całego świata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group