Niedziela, 26 marca
Imieniny: Larysy, Teodora
Czytających: 8737
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Alina Obidniak nie żyje

Sobota, 30 października 2021, 12:04
Aktualizacja: 12:06
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Alina Obidniak nie żyje
Fot. Tomasz Raczyński (archiwum)
Zmarła twórczyni Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze - Alina Obidniak. Smutną dla jeleniogórskiej kultury informację podał na Facebooku prezydent miasta Jerzy Łużniak.
Trudno pogodzić się z myślą o śmierci Aliny Obidniak, bo to oznacza pożegnanie się z żywą legendą jeleniogórskiej sceny teatralnej.
Była wizjonerką w każdym tego słowa znaczeniu – potrafiła odnaleźć młodych twórców, angażować ich do pacy w Teatrze im. C.K. Norwida, a potem cieszyć się ich sukcesami, w Polsce i na świecie. Integrowała środowisko twórcze, była w znacznym stopniu autorytetem nie tylko dla aktorów i reżyserów, ale także innych, którzy w sztuce teatru widzieli swoją rolę: kompozytorów, instrumentalistów, plastyków, fotografów… - napisał prezydent Jeleniej Góry.

Ale najważniejszym Jej osiągnięciem, które powinno być zapamiętane przez wszystkich przedsięwzięcie to MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW ULICZNYCH. To Ona wymyśliła tę formułę w poprzednim ustroju, kiedy granice były zamknięte, ale nie przed Nią. Ona zaprosiła skutecznie i niemal bezinwestycyjnie wybitne zespoły z wielu krajów Europy do Jeleniej Góry i to Ona sprawiła, że „fiesty” MTFU oglądali po raz pierwszy w życiu liczni mieszkańcy Lubawki, Mirska, Gryfowa Śląskiego, czy Lubomierza. Wielu mieszkańców ówczesnego województwa jeleniogórskiego przed Jej inicjatywą nigdy nie widziało aktora „na żywo”, a mogli zobaczyć ich wielu na swoim podwórku, na swojej ulicy, w swoim malutkim miasteczku - dodał J. Łużniak.

Nie była łatwym partnerem w negocjacjach z instytucjami, ale potrafiła być apodyktyczna w taki sposób i z takim wdziękiem, że trudno było Jej nie ulec. Dlatego ulegali jej wszyscy, a Ona potrafiła dowieść, że dla Sztuki warto się zdobyć na rozmaite wyrzeczenia.
Jej śmierć jest cezurą dla kultury w Jeleniej Górze, ale Jej osiągnięcia zostaną w naszej pamięci, tak jak i Ona sama… - dodał prezydent Łużniak.

Alina Obidniak (ur. 29 czerwca 1931 w Krośnie) – polska reżyserka teatralna, telewizyjna i filmowa, aktorka, feministka i działaczka ekologiczna. Była dyrektorką naczelną i artystyczną Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1964-1970), Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (1973-1988 i 2000) oraz zastępcą dyrektora Ośrodka im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (1990).

Twoja reakcja na artykuł?

2
2%
Cieszy
4
4%
Hahaha
0
0%
Nudzi
90
81%
Smuci
4
4%
Złości
11
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
927
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group