Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 2828
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ale, jaja!

Poniedziałek, 13 września 2021, 9:03
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra: Ale, jaja!
Fot. Archiwum S. Firszta
W latach 60. I 70. XX wieku do Cieplic przyjeżdżały liczne wycieczki z zakładów pracy krajów socjalistycznych, w tym z ZSRR. Zwiedzały one m.in. „Fampę”, po której oprowadzał jej pracownik Norbert Wieczorek. Aby urozmaicić gościom pobyt, prowadził grupy także do pobliskiego Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze, mieszczącego się w Pawilonie Norweskim w pobliskim Parku Norweskim.

Któregoś dnia z grupą pracowników z ZSRR zawitał do tej placówki. Tam już na wstępie, witało zwiedzających ogromne jajo wymarłego strusia madagaskarskiego (Aepyornis maximus). Przewodnik zatrzymał się przy nim na chwilę i powiedział: - Посмотрите на это яйцо вымершегo страуся (Popatrzcie to jest jajo wymarłego strusia) (ros. cтраус, niem. Strauss).

Wszyscy z zaciekawieniem obejrzeli ten wyjątkowy eksponat i powędrowali dalej, aby zapoznać się z innymi ciekawymi eksponatami muzeum. Po godzinie zwiedzania już przy wyjściu Norbert Wieczorek zapytał: Ну мои друзья, понравилось? (Koledzy, podobało się?)
- Очень красивый и интересный музей! Только у нас один вопрос. Есть ли в музее еще другие яйца великих композиторов мира??! (Tak piękne i interesujące muzeum. Mamy tylko jedno pytanie?. Czy są w muzeum jeszcze inne jaja wielkich kompozytorów świata?).

To pytanie zadane zupełnie poważnie ścięło z nóg przewodnika i wywołało u niego konsternację. Wycieczek robotników ze Związku Radzieckiego, już dawno nie ma, ale jajo strusia madagaskarskiego do dzisiaj jest eksponowane w muzeum.

Wszystkich zainteresowanych tym obiektem, muzeum zaprasza na wystawę, informując jednocześnie, że nie posiada w zbiorach jaj żadnych kompozytorów.

Twoja reakcja na artykuł?

10
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
209
Tak
33%
Nie
61%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group