Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9576
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Aktywny początek roku z „Młodymi Duchem”

Piątek, 2 marca 2018, 8:18
Autor: Przystań Twórcza
Jelenia Góra: Aktywny początek roku z „Młodymi Duchem”
Fot. Przystań Twórcza
Koncert Mis i Gongów Tybetańskich, warsztaty: Kwieciste Wianki z krepiny i Walentynkowe Łabędzie, spotkania z Tadeuszem Wnukiem o historii Teatru Norwida, Szczypta historii w Muzeum Karkonoskim oraz Historia Nocy Świętojańskiej oczami Stanisława Firszta – to tylko część z wydarzeń w tym roku, w których wziął udział Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej.

Wspaniały Koncert Mis i Gongów Tybetańskich w wykonaniu Grzegorza Piotrowicza zrelaksował seniorów i przeniósł do różnych światów oraz barw dźwięku. Masaż dźwiękiem okazał się niesamowitą przygodą, podczas której Klubowicze odwiedzili Tybet, a nawet wybrali się nad morze. „Młodzi Duchem” doświadczyli odprężenia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Spotkanie zaplanowała członkini Klubu Seniora.
Międzypokoleniowe warsztaty artystyczne - Kwieciste Wianki z krepiny zintegrowały taneczną grupę z projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie, który finansowany jest z projektu „Seniorzy w akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności z całym Klubem Seniora. Dzieciom towarzyszyli również rodzice, którzy wspólnie z seniorami wykonali 23 wianki na mesmeryczne Tańce w Kręgu. Barwne kwiaty z krepiny (włoskiej bibuły) pomagała zaplatać Teresa Desput, prowadząca warsztaty wraz z córką.

Nowy cykl w Klubie Seniora pod nazwą „Spotkania przy okrągłym stoliku”, Młodzi Duchem rozpoczęli od zaproszenia Tadeusza Wnuka, dyrektora Teatru im. C.K. Norwida, który opowiedział o fascynującej i barwnej historii Teatru, o planach remontowych siedziby oraz o zaskakującej sztuce „Osiem kobiet” w reżyserii Jerzego Bończaka. Na naszym czarodziejskim stoliku znalazł się znaczący rekwizyt, w postaci starego telefonu, który jest nieraz „deską ratunku” dla aktorów. Bowiem gdy zapomną tekstu i podnoszą słuchawkę, sufler podpowiada rolę. Nie zabrakło filmu dokumentującego ciekawe i niełatwe dzieje Teatru po II wojnie światowej. Dyrektor, który jest również znakomitym aktorem, mówił także o początkach własnej kariery zawodowej, związanej z Jelenią Górą.

Z okazji Walentynek Teresa Desput poprowadziła warsztaty artystyczne origami. Uczestnicy spotkania wykonali łabędzie z papierowych trójkącików. Zwierzęta te związane w mitologii greckiej z Afrodytą, są symbolem miłości. Ponieważ dzień wcześniej były „ostatki”,
członek Klubu Seniora przygotował dla wszystkich niespodziankę w postaci poczęstunku pysznymi śledzikami ze świeżym chlebkiem.

Na ostatnim spotkaniu w tym miesiącu Klubowicze wraz z dziećmi z międzypokoleniowego projektu „Tańców w Kręgu” poznali historię Nocy Świętojańskiej, którą opowiedział Stanisław Firszt, Dyrektor Muzeum Przyrodniczego. Gość Klubu przedstawił również ciekawe wątki i nawiązania do Nocy Św. Jana, które odnalazł w regionie jeleniogórskim oraz w samych Cieplicach. Seniorzy wraz z dziećmi przygotowują się bowiem do finału projektu tanecznego "Młodzi Duchem w Akcji" - Apetyt na życie, którego realizację planujemy na 16 czerwca w Parku Norweskim.

Zapraszamy na kolejne spotkania Klubu Seniora "Młodzi Duchem" w marcu 2018r.:
- 07.03.2018 r. o godz. 16.00 - Chiny oczami Bartosza Lipińskiego. Wstęp wolny.
Gościem Klubu Seniora na nowym cyklu pod nazwą „Spotkania przy okrągłym stoliku”, będzie podróżnik Bartosz Lipiński, który opowie o swoich podróżach do Chin, Australii oraz o pasji związanej z narciarstwem biegowym. Pomysłodawcą spotkania jest członek Klubu Seniora „Młodzi Duchem”. Przystań Twórcza.
- 14.03.2018 r. o godz. 16.00 - „Kocham świat za-żarcie”. Wstęp wolny.
Podróżnik Stanisław Dąbrowski będzie kolejnym gościem Klubu Seniora na „Spotkaniu przy okrągłym stoliku”. Opowie o potrawach z rożnych stron świata, stąd nazwa prelekcji „Kocham świat za-żarcie”. Zdradzi klubowiczom tajemnice związane ze smakami i kuchnią: australijską, azjatycką, amerykańską oraz afrykańską. Pomysłodawczynią spotkania jest członkini Klubu Seniora „Młodzi Duchem”.
- 23.03.2018 r. (piątek) o godz. 19.00 (zbiórka o 18.30 przy Kinie Grand) - „Osiem kobiet” Teatru Norwida. Bilet kosztuje 10 zł (obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej).
„Młodzi Duchem” obejrzą wspaniały spektakl „Osiem Kobiet” Teatru Norwida w reżyserii znanego aktora Jerzego Bończaka. Dom na pustkowiu odcięty od świata przez śnieżycę, a w nim tajemniczy mężczyzna i osiem kobiet z nim związanych – matka, żona, szwagierka, siostra, dwie córki, pokojówka i kucharka. Śmierć pana domu wyzwala w nich emocje, nie muszą już ukrywać złości i pragnień. Obnażają swoje prawdziwe oblicze. W ciągu jednej nocy dowiadują się o sobie wszystkiego, a rozwiązanie zagadki morderstwa będzie nieoczekiwane.
- 28.03.2018 o godz. 16.00 (zbiórka o 15.50 przy siedzibie Archiwum Państwowego) - Ślady gminy żydowskiej w Jeleniej Górze. Wstęp wolny. Ivo Łaborewicz z Archiwum Państwowego opowie o fascynującej historii życia społeczności żydowskiej w Jeleniej Górze oraz o pozostałościach dzielnicy żydowskiej na podstawie dawnych fotografii. Będzie też można zobaczyć oryginały dokumentów przechowywanych w Archiwum Państwowym oraz dowiedzieć się szczegółów na temat jego funkcjonowania. Archiwum Państwowe, oddział w Jeleniej Górze ul. płk. Wacława Kazimierskiego 3. (Można dojechać autobusem nr 9 z przystanku „Pod Wałami” o godz. 15.15, wysiąść na Teatrze i z przystanku „Teatr” autobusem nr 5 o godz. 15.45 pojechać na przystanek ul. Podchorążych).

Zapraszamy na oryginalne spotkania, projektowane m.in. przez samych seniorów. Nie trzeba się zapisywać – wystarczy przyjść. Wstęp wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group