Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 3600
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: “Akko–Brama Lewantu” w Muzeum Przyrodniczym

Niedziela, 19 października 2014, 9:17
Aktualizacja: 9:20
Autor: Manu
Jelenia Góra: “Akko–Brama Lewantu” w Muzeum Przyrodniczym
Fot. Archiwum Organizatora
W nadchodzący czwartek (23.10) o godz. 19.00 w Muzeum Przyrodniczym (przy ul. Cieplickiej 11 A; w kompleksie pocysterskim), “w cyklu czwartkowym”, rozpocznie się prelekcja pt. “Akko–Brama Lewantu”. Spotkanie poprowadzi Henryk Dumin. Wstęp na prezentację multimedialną jest wolny (liczba miejsc ograniczona).

Akko, Akka, Akra to miasto na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego położone na północnym krańcu Izraela nieopodal Hajfy. Od starożytności było przedmiotem zatargów politycznych i walk. Aktualnie zasiedlone w 70 proc. przez ludność arabską.

Przez pewien okres mieściła się tu stolica Królestwa Jerozolimskiego i punkt obrony rycerzy krzyżowych przeciw potędze muzułmańskiej. Do dzisiaj przetrwały imponujące pozostałości umocnień z tego okresu, budowle weneckie i późniejsze - liczne zabytki kultury muzułmańskiej. Obecnie jest ośrodkiem, gdzie organizowany jest corocznie jeden z ważniejszych festiwali teatralnych w Izraelu i trwają nieustanne napięcia o podłożu narodowościowym.

Henryk Dumin - etnolog, popularyzator i animator kultury ludowej Dolnego Śląska, autor i realizator Programu Ochrony Tradycji Kultury Wsi, laureat prestiżowej Nagrody Oskara Kolberga.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group