Niedziela, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 9143
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Akcja w „Norwidzie”. Wybór jest prosty: życie

Czwartek, 27 stycznia 2011, 9:42
Aktualizacja: 9:42
Autor: Coolazooch
JELENIA GÓRA: Akcja w „Norwidzie”. Wybór jest prosty: życie
Fot. Coolazooch
Wczoraj w II Liceum Ogólnokształcącym im. Norwida odbyło się dwugodzinne szkolenie dla pierwszoklasistów, przygotowane przez uczniów z klasy biologicznej wraz z nauczycielką Jolantą Kwiecień–Wrotniewską, dotyczące zagrożeń i profilaktyki związanej z wirusem HPV.

Szkolenie rozpoczęła prezentacja, z której można było się dowiedzieć, że HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który jest szeroko rozpowszechniony. Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV, z których większość jest relatywnie nieszkodliwa, a zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Około 30 typów wirusa HPV jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn.

Na całym świecie około 630 milionów ludzi jest zakażonych wirusem HPV. W większości przypadków zakażenie wirusami HPV ustępuje samoistnie, ale w przypadkach zakażeń wirusami HPV wysokiego ryzyka może dojść do rozwoju raka szyjki macicy. Metodami, które w pewnym stopniu ograniczają zarażenie się wirusami HPV to ograniczenie ilości partnerów seksualnych, kobiety powinny wykonywać darmowe badanie cytologiczne oraz regularnie odwiedzać ginekologa.

Dalszym punktem szkolenia był quiz, w którym wytypowane przez klasy osoby mogły zdobyć punkty posługując się wiedzą zdobytą wcześniej. Kolejnymi zadaniami dla klas było odegranie scenek i wymyślenie haseł na temat profilaktyki zapobiegającej zarażeniem się wirusem HPV.

W Polsce ok. 3,5 tys. kobiet zapada co roku na raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera. Pod względem statystyk zachorowalności i umieralności z powodu tej choroby zajmujemy niechwalebne, czołowe miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Dodatkowego dramatyzmu tym statystykom dodaje fakt, że odpowiednio wcześnie wykryte zmiany chorobowe w obrębie szyjki macicy zapewniają całkowite wyleczenie, a test na ich wykrycie jest ogólnodostępny i bezbolesny.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group