Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5883
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Aglomeracja Jeleniogórska ma się dobrze

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 8 maja 2014, 8:10
Aktualizacja: 8:11
Autor: UM Jelenia Góra
O Aglomeracji Jeleniogórskiej, tak żywo dyskutowanej jesienią ub. roku teraz jest znacznie ciszej. Są ludzie, także w Sejmiku Województwa Jeleniogórskiego, którzy wprost mówią, że ten projekt może być nie do realizacji. Jaka jest prawda?

- Zupełnie inna – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Aglomeracje stają się, wprawdzie nie za szybko, ale coraz bardziej stabilnymi strukturami. A w dodatku otrzymają do dyspozycji znaczne środki, co je zintegruje wokół wspólnych spraw i wspólnych inwestycji. Mówiąc „wspólnych” nie mam na myśli tego, że każda z nich będzie ponadgminna, ale przede wszystkim, że możemy występować jako jeden organizm po środki na podobne zakresy zadań w poszczególnych gminach, na przykład – rewitalizację zabytkowych obszarów, wodociągi, drogi, itp.

- Aglomeracja Jeleniogórska to 19 gmin, w których mieszka ponad 220 tysięcy osób, i które to gminy otrzymają w najbliższej perspektywie około 130 mln euro. Trzeba jeszcze mówić „około”, bo w tej sprawie trwają ostateczne ustalenia i nie jest ona zamknięta, niemniej będzie to ten rząd wielkości – wyjaśnia M. Zawiła.

- To nie jest obszar porównywalny do byłego województwa jeleniogórskiego? - Trudno o taką analogię, bowiem b. województwo zamieszkiwało ponad 500 tys. osób (ale nawet a tak rozumianym obszarze ludności jest obecnie znacznie mniej), a ponadto wiele gmin z b. województwa szuka dla siebie innej drogi rozwoju, a z kolei inne, jak choćby Złotoryja, czy Pielgrzymka należały dawniej do województwa legnickiego, a teraz zgłosiły akces do Aglomeracji Jeleniogórskiej, uznając, że – z różnych powodów – ich interesy będą tu korzystniej postrzegane – mówi M. Zawiła.

Do Aglomeracji Jeleniogórskiej włączyły się w komplecie gminy powiatu jeleniogórskiego, a także Gryfów Śląski, Mirsk, Wleń, Świerzawa, czy Wojcieszów i Bolków. Aglomeracja, zresztą nie tylko Jeleniogórska, nie jest alternatywą dla podziału administracyjnego kraju, ale stanowi wyraz zwyczajnych, rzetelnie rozumianych interesów lokalnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~jeronimo. 8-05-2014 8:36
Nalezy podjac zdecydowane dzialania w celu rozwoju aglomeracji jeleniogorwkiej, ktora sprzyjac bedzie poprawie zycia mieszkancow. Jej dynamiczny rozwoj poprawi niewatpliwe skutecznosc dzialan w celu pozyskania niezbednych srodkow sprzyjajacyh powstawaniu nowej ninfrastruktury naszego miasta. Brak dzialan w tym zakresie bedzie postrzegane jako zaniechanie wladz umozliwajacych spoleczenstwu lepezego zycia. Bla, bla bla. Tak mozna pisac bez konca...
~tobyl zamach 8-05-2014 8:52
temat dla hejterow, zaraz bedzie nie ma pracy bla bla bla i umrzemy z glodu bo nas zydom i nimcom sprzedali bla bla bla
~DarthAsarath 8-05-2014 8:55
To teraz jakiś normalny (mpgk) transport przywrócić z częściami aglomeracji.
~anonim777 8-05-2014 9:12
Pan prezydent nie daje sobie rady z miasteczkiem a marzy MU się aglomeracja!! Oczywiście może powstać taki twór bo razem wspólnie można coś stworzyć ale WÓDZ musi mieć wizję cieszyć się ogólnym uznaniem ,szacunkiem .Nadzieja w wyborach oby ludziska obudzili się i gremialnie poszli wybrać SWOICH przedstawicieli.
~blue_cenda 8-05-2014 9:56
Popieram Pana @anonima777. Z tym, że trzeba jeszcze dodać, że aktualny "wódz" prze do aglomeracji, bo w takim bałaganie łatwiej będzie niezauważalnie poupychać kolesi, samych swoich, no i dla samego "wodza" może coś skapnie. Ot, polityka... czy może polityczna przezorność??
~ 8-05-2014 9:59
Co jeleniogórskie?
~hm.... 8-05-2014 10:35
Nie mam nic na przeciwko panu prezydentowi JG. Knury z PISu chcą dojść do korytka jeleniogórskiego. Naród jest tępy. Podzielony i przemądrzały. Ludziki muszą dostać obuchem w łeb by się coś na lepsze odmieniło! Może wojna światowa z użyciem bomb nuklearnych!!!
~ad 8-05-2014 10:54
proponuję co wybory głosować na przeciwna partię,to przynajmniej będą kradli równomiernie i każdy będzie miał szansę coś dla siebie nachapać przy korycie,a nie tylko PO
~Zz.. 8-05-2014 11:05
JPRDL co za zadufanie - może jak Complex jest tak pewny siebie, to zacznie organizować wycieczki dla ludzi z metropolii z UE do nas? Przecież w końcu JG to miasto turystyczne i okolice też, a i jak zobaczą ten nasz dobrobyt, to im tylko kapcie z zazdrości spadną!
~18 sqandal 8-05-2014 13:24
.... ktos madry powiedzial ze < male jest piękne > a aglomeracja to moloch pochlaniający wszystko co dobre , dla kogo ta aglomeracja / .... dla ludzi zyjacych tu napewno nie !
~KRECIK 8-05-2014 13:48
Co aglomeracja? Buuuuchaaaaa
~nie wierzę! 8-05-2014 14:33
Łza sie w oku kręci... ze śmiechu oczywiście. Troszkę ale naprawdę choć troszkę Panie Marcinie powagi bo kabaret zamienia sie w komedię.
~ 8-05-2014 14:35
DOLNOŚLĄZAK. Cenny jest każdy grosz, pozyskany dla upadającej - nie tylko - gospodarczo prowincji, jaką stała się J.G. i okolice - po styropianowej reformie administracyjnej Polski w 1998 r. Przydzielona jałmużna z PO-budżetu centralnego, wpisuje się politycznie i marketingowo w 4-ropak kampanii wyborczej. Czy elektorat da się na to nabrać? Nie dziwi, że upowszechnieniem aglomeracyjnego sukcesu jest prezydent Zawiła, gdyż to on - w imieniu swojej podzielonej PO-partyjki - dokonał już samonominacji na reelekcję w Ratuszu. A zatem jakieś sukcesy wizerunkowe należy poczynić. Ale, czy aglomeracja jeleniogórska - to sukces?
~ 8-05-2014 15:15
Cd. z 14:35. Aglomeracja jeleniogórska to polityczny twór PO-partii, nie mający żadnego prawnego umocowania w strukturze państwa. Jest to chwilowo stworzona pseudo samorządowa atrapa na użytek kampanii wyborczej. Aglomeracja jest kontrpropozycją dla wniosku "mańkutów" o trwałe przywrócenie sprawdzonego podziału administracyjnego kraju z 1975 r. Upowszechniany PO-model aglomeracyjny dla całej Polski, nie załatwia sprawy. Stanowi półśrodek aktywności samorządów - nie metropolii. Po wyborach wszystko powróci do normy. Aglomeracje - jako atrapy samorządowe - znikną, gdyż nie mają prawnej racji bytu. Kroplówka finansowa dla jeleniogórskiej prowincji będzie dawkowana przez Wrocław. Czy konkurencyjne -wobec PO- partie i kanapy polityczne naszego regionu to akceptują? DOLNOŚLĄZAK
~Schengen 8-05-2014 16:28
AGLOMERACJA to Trójmiasto, Warszawka, Katowice, ... Co to za żart ? Aczkolwiek w czasach kiedy ślimak Winniczek jest rybą.... masakra ! :(
rymcycymcy 8-05-2014 18:48
...dawniej była kooperacja ...a teraz jest Aglomeracja ! :) ...takie kółko wspólnych zainteresowań i okazja do popijawy z okazji rocznic utworzenia ! :) ...zupełnie uzasadniona i słuszna inicjatywa ! :)
~taka prawda 9-05-2014 3:31
I tak wszystkie środki przeje Wrocław. 130 mln? A teraz zestawcie sobie to z tym 50 mln. które Dutkiewicz ukradł marszałkowi (czyli województwu). Czyli prawie połowę budżetu całej naszej aglomeracji - ile dróg by za to można było wyremontować. Jedynym dobrym wyjściem dla Jeleniej Góry jest powrót do województwa jeleniogórskiego i CAŁKOWITE uniezależnienie się od złodziejskiego Wrocławia!
~ 10-05-2014 0:09
We Wrocku sam tunel pod wrocławskim lotniskiem pochłonie pół miliarda. A my tu mamy 1/5 tego na cały rok. Skandal! To, jak Wrocław bezczelnie okrada cały Dolny Śląsk, nadaje się do zgłoszenia do NIK-u czy innych instytucji. Niech sama Unia przyjrzy się, w jaki sposób dzieli się w naszym województwie unijne pieniądze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group