Sobota, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 5991
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Aglomeracja Jeleniogórska ma się dobrze

Czwartek, 8 maja 2014, 8:10
Aktualizacja: 8:11
Autor: UM Jelenia Góra
O Aglomeracji Jeleniogórskiej, tak żywo dyskutowanej jesienią ub. roku teraz jest znacznie ciszej. Są ludzie, także w Sejmiku Województwa Jeleniogórskiego, którzy wprost mówią, że ten projekt może być nie do realizacji. Jaka jest prawda?

- Zupełnie inna – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Aglomeracje stają się, wprawdzie nie za szybko, ale coraz bardziej stabilnymi strukturami. A w dodatku otrzymają do dyspozycji znaczne środki, co je zintegruje wokół wspólnych spraw i wspólnych inwestycji. Mówiąc „wspólnych” nie mam na myśli tego, że każda z nich będzie ponadgminna, ale przede wszystkim, że możemy występować jako jeden organizm po środki na podobne zakresy zadań w poszczególnych gminach, na przykład – rewitalizację zabytkowych obszarów, wodociągi, drogi, itp.

- Aglomeracja Jeleniogórska to 19 gmin, w których mieszka ponad 220 tysięcy osób, i które to gminy otrzymają w najbliższej perspektywie około 130 mln euro. Trzeba jeszcze mówić „około”, bo w tej sprawie trwają ostateczne ustalenia i nie jest ona zamknięta, niemniej będzie to ten rząd wielkości – wyjaśnia M. Zawiła.

- To nie jest obszar porównywalny do byłego województwa jeleniogórskiego? - Trudno o taką analogię, bowiem b. województwo zamieszkiwało ponad 500 tys. osób (ale nawet a tak rozumianym obszarze ludności jest obecnie znacznie mniej), a ponadto wiele gmin z b. województwa szuka dla siebie innej drogi rozwoju, a z kolei inne, jak choćby Złotoryja, czy Pielgrzymka należały dawniej do województwa legnickiego, a teraz zgłosiły akces do Aglomeracji Jeleniogórskiej, uznając, że – z różnych powodów – ich interesy będą tu korzystniej postrzegane – mówi M. Zawiła.

Do Aglomeracji Jeleniogórskiej włączyły się w komplecie gminy powiatu jeleniogórskiego, a także Gryfów Śląski, Mirsk, Wleń, Świerzawa, czy Wojcieszów i Bolków. Aglomeracja, zresztą nie tylko Jeleniogórska, nie jest alternatywą dla podziału administracyjnego kraju, ale stanowi wyraz zwyczajnych, rzetelnie rozumianych interesów lokalnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group