Czwartek, 6 października
Imieniny: Artura, Brunona
Czytających: 7386
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Kraj: “Agfa 1939” z Jelenią Górą w tle

Piątek, 29 sierpnia 2014, 8:45
Aktualizacja: 12:53
Autor: Manu
Jelenia Góra/Kraj: “Agfa 1939” z Jelenią Górą w tle
Fot. Archiwum Michała Wnuka
Dokumentalny film “Agfa 1939” na podstawie scenariusza i w reżyserii Michała Wnuka z okazji zbliżającej się 75. rocznicy wybuchu wojny zaprezentuje niemiecka telewizja ARD. Niektóre sceny były także kręcone w Jeleniej Górze.

Kiedy Michał Wnuk (rocznik 1980, pochodzi z Siemianowic Śląskich) w 2004 r. rozpoczął studia w dziedzinie reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, jego ojciec przekazał mu 16-milimetrową taśmę filmową niemieckiej Agfy, która była przechowywana jako pamiątka z wojny. Michał Wnuk postanowił wyjaśnić historię taśmy filmowej, przechowywanej przez jego rodzinę od czasów wojny. Tak powstała przejmująca opowieść o polsko-niemieckiej historii.

Wnukowi udało się odtworzyć treść tej taśmy. W filmie na aucie, którym na wycieczce latem 1939 r. jechali Niemcy, dostrzegł na tablicy rejestracyjnej, iż pojazd należał do braci Schröter, którzy mieszkali w Jeleniej Górze (Hirschberg).

W archiwum Michał Wnuk odkrył, iż młodzi Schröterowie w Jeleniej Górze, gdzie panowała idylla, przed II wojną światową byli zamożnymi przedsiębiorcami, m.in. właścicielami browaru. Po roku 1945 zostali wysiedleni do zachodnich Niemiec.

Film “Agfa 1939” powstał w koprodukcji polsko-niemieckiej i został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, RBB/MDR dla ARD oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej „Agfa 1939”. Polska wersja filmu zostanie ukończona pod koniec listopada br.

Michał Wnuk w 2009 r. za reżyserię filmu “Co mówią lekarze” zdobył nagrodę za najlepszy krótkometrażowy film fabularny na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Był także asystentem Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krzuze na planie filmowym “Papuszy” (2013).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group