Wtorek, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 7357
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Afryka dzika przez nich odkryta

Środa, 30 listopada 2011, 13:27
Aktualizacja: 13:37
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Afryka dzika przez nich odkryta
Fot. Agrafka
Tajemnicze plemiona, kościoły wyryte w skale, brunatne twarze – to wszystko spotkać można w Etiopii, najbardziej zróżnicowanym kraju Afryki. Do wyprawy w te niezwykłe miejsce zachęcali wczoraj w Dworze Czarne Krystyna Siuda i Roman Skup, podczas prelekcji „Etiopia – klejnot Afryki”. Podczas spotkania odbył się również wernisaż wystawy fotograficznej.

Podróżowanie, jako sposób na życie: to hasło przyświeca dwójce podróżnikom, którzy w ubiegłym roku trafili do Afryki. Wybrali Etiopię, ze względu na jej różnorodne bogactwa. – Na północy to katolicki kraj, choć bardzo widoczni są też muzułmanie – opowiadał Roman Skup, autor zdjęć. - Na południu zaś, w dolinie rzeki Omo, mieszka kilkadziesiąt dzikich plemion - dodał.

Każde z plemion mówi w innym języku. Bez przewodnika, który pochodzi z tych rejonów i jest nimi zaznajomiony, dotarcie do nich i porozumiewanie się byłoby niemożliwe. Mając to szczęście, Krystyna Siuda i Roman Skup udokumentowali na fotografiach różnorodność pierwotnych mieszkańców południowej Etiopii. Przywieźli ze sobą wiele przedmiotów codziennego użytku, które dla Europejczyka wydawać się mogą zadziwiające.

Wśród eksponatów, jakie zostały zaprezentowane podczas prelekcji, znajdzie się m.in. labreta, czyli kamienny krążek noszony przez kobiety w dolnej wardze. Jeśli dodamy do tego różnorodną roślinność i ukształtowanie terenu, przypowieść o Arce Przymierza oraz odkryte najstarsze szczątki człowieka, Etiopia okaże się bardzo ciekawym i wartym poznania miejscem.

Warto podkreślić, że prelekcja "Etiopia – odkrywamy klejnot Afryki", odbyła się w remontowanym Dworze Czarne. Obiekt otwarty jest na wszelkie działania, nie tylko komercyjne, ale i kulturalne, w myśl zasady „Masz pomysł? Masz miejsce”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
450
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jelenia Góra będzie miastem tańszym
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 20.05.2024
 
Karkonosze
Wiosna w górach na całego
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group