Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2784
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Adwent: postanowienia bez przymusu

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Wtorek, 1 grudnia 2009, 8:42
Aktualizacja: 8:43
Autor: Angela
Fot. Angela
W minioną niedzielę rozpoczął się Adwent, dla chrześcijan czas radosnego oczekiwania na powtórne przyjście i narodziny Jezusa Chrystusa. Ma to być również czas oczyszczenia się z grzechów. Wielu po to oczyszczenie pojechało do Częstochowy.

Na miejsce uczestnictwa w pierwszej niedzieli adwentowej wielu chrześcijan wybrało Częstochowę. Tam wisi właśnie obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, Królowej Polski, dla której w okresie Adwentu we wszystkich Kościołach o świcie odprawiane są Msze Święte, zwane roratami na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę archanioła Gabriela zwiastującego, że zostanie Matką Syna Bożego.

– Adwent ma podwójne znaczenie, jest oczekiwaniem na narodziny Jezusa Chrystusa i jego powtórne przyjście – mówi ks. Bogdan Żygadło, proboszcz Parafii św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. – Adwent jest okresem radosnego i pobożnego oczekiwania, czasem modlitwy, refleksji, zadumy, rachunku sumienia, uczestnictwa w roratach oraz rekolekcjach, które mają nas przygotować do tych wielkich wydarzeń Świąt Bożego Narodzenia. Nie powinno w nim zabraknąć pokuty poprzedzonej spowiedzią, by Chrystus zastał nas oczekujących i o czystych sercach.

Jak mówi ks. Żygadło w okresie Adwentu nie ma zakazu spożywania potraw mięsnych, jednak tradycja zobowiązuje nas do nie spożywania ich, nie tylko w wigilię i w piątek czyli dzień śmierci Jezusa Chrystusa, ale przez cały czas adwentu, trwający do Świąt Bożego Narodzenia. – Człowiek jest istotą rozumną i sam dokonuje wyboru. Niech to będzie czas, kiedy my poprzez te chwile zadumy i refleksji będziemy chcieli sami dokonać właściwych wyborów – mówi ks. Żygadło.

Jak powinniśmy się przygotowywać do świąt Bożego Narodzenia?
– Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa oraz trosk codziennego życia, aby ten dzień nagle was nie zaskoczył. Przyjdzie on bowiem nieoczekiwanie na mieszkańców całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście zdołali uniknąć tego wszystkiego, co ma się zdarzyć, i mogli stanąć przed Synem Człowieczym – odpowiada ks. Bogdan Żygadło słowami niedzielnej Ewangelii wg Św. Łukasza.

Proboszcz Parafii św. Erazma i Pankracego już teraz zaprasza wszystkich do uczestnictwa w bożonarodzeniowych rekolekcjach, które odbędą się w dniach 13 – 16 grudnia w godzinach 9.00 msza św. rano, msza święta dla dzieci o 16.30 oraz o godzinie o 18.00 dla dorosłych. Spowiedź będzie 16 grudnia rano w godzinach 8.00 – 10.00 oraz po południu 15.30 – 18.30.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

Patol 1-12-2009 9:55
Ja tak czekam radośnie na przybycie pana że chodzę na balet co drugi dzień! A w sobotę moje oczekiwanie sięga zenitu w Rębiszowie! Jestem taki szczęśliwy że ciężko mi chodzić!
rymcycymcy 1-12-2009 11:06
Widzisz Patol ...Ty chodzisz na balet, a ja sam tańczę codziennie jezioro łabędzie ...w obcisłych kalesonach oczywiście ;)
*piipi* 1-12-2009 11:56
. ..w tych obcisłych *kalesonkach to ..do grzechu namawiasz !
~do Patol 1-12-2009 15:16
Wiesz,jeśli głównym Twoim zajęciem na tym świecie jest chodzenie na balety to "gratuluję" serdecznie "głębokiego" życia wewnętrznego!
teessi 1-12-2009 23:14
I niech każdy czyni, co zechce. Patol przynajmniej jest roztańczony. Jeśli pisze prawdę o tych baletach.;-) A jak ktoś chce żyć "wewnętrznie", to także jego sprawa. Należy to uszanować.
rymcycymcy 2-12-2009 22:07
| teessi | ...ja bardzo lubię życie "wewnętrzne" ...to jakby moje hobby ! ;)
rymcycymcy 2-12-2009 22:07
Angela ...rewelacyjne zdjęcie, powaznie :) ...normalnie jak kasy w hipermarkecie ;)
dolnoślązak 2-12-2009 22:36
Jako nie anonimowy, ze zdrowymi podrobami, nie potrafię powstrzymać się - w tym szczególnym czasie - przed spożywaniem produktów opatrzonych znakami akcyzy. A po 23.12 aż do 2.01 udzielam się rodzinnie i towarzysko, traktując ten okres jako wspaniały początek kalendarzowej zimy. Natomiast mój akcyzowy znajomy, z mocno zaczerwienionym nochalem, twierdzi że ze świąt najbardziej uwielbia święty spokój.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group