Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 2150
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: A to historia!

Czwartek, 2 października 2008, 17:21
Aktualizacja: 17:23
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: A to historia!
Fot. TEJO
Nietypowe zajęcia mieli dziś uczniowie młodszych klas Szkoły Podstawowej nr 11. Zamiast siedzieć w ławkach, zwiedzali miasto i poznawali z przewodnikiem jego historię.

Takiej lekcji nie zastąpi nawet najlepszy podręcznik ani program multimedialny! Młodzi ludzie z „jedenastki” pod opieką nauczycielek i z przewodnikiem wyruszyli na historyczny szlak jeleniogórski.

Byli na Wzgórzu Krzywoustego, gdzie według legendy, w 1008 roku (czyli 900 lat temu) powstał zalążek przyszłej Jeleniej Góry, a Książe Bolesław wcześniej polował na jelenia. Weszli na tzw. grzybek i podziwiali panoramę miasta i okolic.

Uczniowie udali się także na plac Ratuszowy. Tu dowiedzieli się, dlaczego pośród położonego w górach miasta, mimo że do morza jest ponad 400 km, stoi figura władcy mórz i oceanów – Neptuna. Przewodnik opowiedział dzieciom o czasach, kiedy w ratuszowej przybudówce (siedem kamieniczek) zamieszkiwali kupcy i tkacze, którzy sprzedawali płótno do zamorskich krajów (między innymi Ameryki). To właśnie na pamiątkę członkowstwa w związku miast hanzeatyckich w Jeleniej Górze pojawił się Neptun, postawiony tu przy dawnej studni.

Takie lekcje regionalizmu to oczywista korzyść dla najmłodszych jeleniogórzan. Niestety, nie wszystkie szkoły w ten sposób zachęcają swoich uczniów do poznania dziejów miasta, w którym się urodzili.

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group