Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7372
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: A my mamy dwa pelikany

Niedziela, 14 marca 2010, 8:30
Aktualizacja: 8:31
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: A my mamy dwa pelikany
Fot. TEJO
Andrzej Kukieła – oto wyłoniony w losowaniu laureat kolejnej edycji konkursu wydawnictwa AD REM i portalu Jelonka.com. Zadaniem uczestników było wskazanie jeleniogórskich wizerunków pelikana.

Pan Andrzej odnalazł jednego ptaka. – Symbol pelikana jest umieszczony nad drzwiami bocznego wejścia do Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Symbol pelikana uosabia pokutę i Odkupiciela. Został wykorzystany i rozpropagowany z symboliki żydowskiej przez arcybiskupa Canterbury św. Tomasza z Akwinu.

Najczęściej umieszczano pelikana wyrywającego sobie pióra z piersi jako zwieńczenie Tabernakulum. Karmiący krwawiącą piersią ptak symbolizuje poświęcenie i troska o potomstwo. Ciekawostką jest, że na ziemiach północno wschodniej Polski w wielu przypadkach przedstawiano wizerunek kormorana - polskiego odpowiednika pelikana – pisze pan Andrzej.

O ile symbolika pelikana jest zrozumiała w przypadku świątyni (notabene na jej murach są także inne zwierzęta symbole: lew i jeleń), o tyle wizerunek egzotycznego ptaka na fasadzie kamienicy mieszczańskiej może nieco dziwić. A jest tak przy ulicy Szewskiej (dawniej Bluecherstrasse). Biorąc pod uwagę sąsiednie sztukaterie przedstawiające biblijne drzewo wiadomości dobrego i złego, można przypuszczać, że projektantem także kierowały względy nie tylko estetyczne. Dodajmy, że pelikan bywa często wykorzystywany w symbolice masonerii jako znak poświęcenia i oddania sprawie.

Laureatowi gratulujemy. Wydawnictwo AD REM zaprasza do swojej księgarni przy ulicy Okrzei 12, gdzie otrzyma nagrodę niespodziankę. Dziękujemy Państwu za liczny udział w konkursie, gratulujemy poprawnych odpowiedzi i życzymy szczęścia w kolejnej jego edycji.

Co wtorek – pod wspólnym hasłem „Szukamy skarbów Jeleniej Góry” będziemy przedstawiać pytania, na które odpowiedź można znaleźć – między wierszami lub bezpośrednio – na kartach najnowszej powieści Małgorzaty Lutowskiej „Skarby drzewa”. Jednak lektura tej fascynującej opowieści, wpisującej się w projekt „Moja mała Ojczyzna” nie jest warunkiem koniecznym do udzielenia prawidłowej odpowiedzi na konkursowe pytania. Przypominamy jednakże, że po „Skarby drzewa” warto sięgnąć, nie tylko aby poznać Jelenią Górę widzianą oczyma bohaterów powieści. Jest tam także konkurs z cenną nagrodą – wycieczką z autorką w atrakcyjne miejsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group