Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6251
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: A jednak w skrócie: Wieża Zamkowa

Środa, 3 października 2012, 8:30
Aktualizacja: 8:38
Autor: UM
W przeróżnych źródłach i notatkach prasowych, w rozmaity sposób określa się historyczną nazwę wieży bramnej, stojącej między ulicami: Jasną i Sobieskiego, która od niedawna jest punktem widokowym w Jeleniej Górze. – Poprosiliśmy specjalistów, by w jednoznaczny sposób zdefiniowali tjej nazwę – informuje rzecznik UM w Jeleniej Górze Cezary Wiklik.

– Autorzy różnych publikacji określają ten obiekt jako Basztę Zamkową, lub Wieżą Bramy Zamkowej. Po dokonaniu analizy źródeł i zapisów literatury fachowej wydaje się najbardziej właściwe opisać tę wieżę, jako „Wieżę Zamkową”, wedle najprostszego tłumaczenia „Burgturm”, istniejącego w literaturze - przyznał Ivo Łaborewicz, szef Jeleniogórskiego Oddziału Archiwum Państwowego, historyk i regionalista.

Nazwa ta jest pewnym uproszczeniem, sugerującym, że w tym miejscu istniał jakiś zamek. Ze względu na jej funkcję najbardziej poprawnym zapisem byłoby określenie „Baszta Bramy Zamkowej”, podobnie, jak funkcjonująca „Baszta Bramy Wojanowskiej”, jednak współczesna tendencja do stosowaniu skrótów wszelkich nazw powoduje niekiedy jeszcze większe uproszczenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group