Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5527
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

A jednak w skrócie: Wieża Zamkowa

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 3 października 2012, 8:30
Aktualizacja: 8:38
Autor: UM
W przeróżnych źródłach i notatkach prasowych, w rozmaity sposób określa się historyczną nazwę wieży bramnej, stojącej między ulicami: Jasną i Sobieskiego, która od niedawna jest punktem widokowym w Jeleniej Górze. – Poprosiliśmy specjalistów, by w jednoznaczny sposób zdefiniowali tjej nazwę – informuje rzecznik UM w Jeleniej Górze Cezary Wiklik.

– Autorzy różnych publikacji określają ten obiekt jako Basztę Zamkową, lub Wieżą Bramy Zamkowej. Po dokonaniu analizy źródeł i zapisów literatury fachowej wydaje się najbardziej właściwe opisać tę wieżę, jako „Wieżę Zamkową”, wedle najprostszego tłumaczenia „Burgturm”, istniejącego w literaturze - przyznał Ivo Łaborewicz, szef Jeleniogórskiego Oddziału Archiwum Państwowego, historyk i regionalista.

Nazwa ta jest pewnym uproszczeniem, sugerującym, że w tym miejscu istniał jakiś zamek. Ze względu na jej funkcję najbardziej poprawnym zapisem byłoby określenie „Baszta Bramy Zamkowej”, podobnie, jak funkcjonująca „Baszta Bramy Wojanowskiej”, jednak współczesna tendencja do stosowaniu skrótów wszelkich nazw powoduje niekiedy jeszcze większe uproszczenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~jelonekM 3-10-2012 9:47
Z dużym wahaniem piszę te słowa bo nie jestem ani germanistą ani historykiem czy znawcą archiwaliów . Proszę nie traktować tego jako polemikę z panem Łaborewiczem , który dla mnie jest autorytetem w sprawach przeszłości Jeleniej Góry . Na pewno jest to wieża a nie baszta bo baszta to element murów obronnych wysunięty poza ich lico częstokroć otwarta od strony miasta a wieża jest obiektem wolnostojącym o zamkniętym obwodzie . A jeśli chodzi o tłumaczenie to burg oznacza również gród i stąd być może nazwa stojącej nieopodal Baszty Grodzkiej i ulicy . Może dlatego lepiej by było przyjąć nazwę Wieża Grodzka chociaż mogłoby to tworzyć komplikację z z nazwą wspomnianej już baszty znajdującej się w pobliżu .
~17sqandal 3-10-2012 11:16
a ja bym oglosił konkurs na novą nazwe tej budowli a co? po co szukac w starociach jak nove idzie moja propozycja ....... ( napisze jak oglosża konkurs ) może coś wygram a.......
~fico 3-10-2012 12:48
co na to fachowcy od turystyki Pik i Leszek? Mają inną teorię?
~do fico 3-10-2012 14:29
nazwa - Wieża fica - od słowa ,, friko ,, - czyli coś za darmo, albo od słowa ,,figa,, czyli figa z makiem, albo od słowa filc - czyli ficowanie -albo od słowa foca - co może być podobne do foki?
~s. 3-10-2012 15:02
Jeśli juz to raczej wieża grodzka.
~Leszek Pik 4-10-2012 0:16
Ja bym ją nazwał Bożynową Wieżą. Bo dla mnie wszystko jest Bożynowe.
~zdziwiony 4-10-2012 1:32
cyt.: Po dokonaniu a...lizy źródeł i zapisów literatury fachowej wydaje się najbardziej właściwe opisać tę wieżę, jako „Wieżę Zamkową”...koniec cyt. Problem zastosowanego skrótu myślowego rozwiąże przeniesienie cudzysłowu na samo słowo "Zamkowa".
~TM 4-10-2012 8:33
Wieża Bramy Zamkowej - element obronny budynku bramnego, czyli fortyfikacji broniącej bramy miejskiej - dawnej Bramy Zamkowej (Zamkowej - bo prowadzącej w kierunku zamku, stojącego w XIII - XV wieku na obecnym Wzgórzu Krzywoustego). Wieża niekoniecznie musi być wolnostojąca - może być wkomponowana w obręb murów. Ale na pewno nie jest to baszta - bo, jak słusznie zauważył jelonekM - baszta jest otwarta od strony miasta. Jelenia Góra miała trzy bramy (każda broniona wieżą) i 36 baszt w obwodzie murów

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group