Wtorek, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 3102
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

88–latek żyje w nieludzkich warunkach. Według Miasta, nie chce pomocy

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 5 października 2012, 9:44
Aktualizacja: 9:45
Autor: UM Jelenia Góra
– Publikacja portalu „Jelonka” na temat 88–letniego mężczyzny, mieszkającego w fatalnych warunkach sanitarnych jest skrajnie nieuczciwa. Autorzy pytając (w tytule) „co na to MOPS nie zadali sobie najmniejszego trudu, by rozmawiać z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, uznając a priori, że opisywana sytuacja jest wynikiem zaniedbań pracowników Ośrodka, a ta teza jest z gruntu nieprawdziwa – napisał do nas rzecznik Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze Cezary Wiklik. Odpowiedź autorki – jutro.

Cezary Wiklik napisał: Sytuacja przedstawia się następująco: Stanisław S. otrzymał przydział na to mieszkanie w grudniu 1999 r. Lokal o charakterze socjalnym był wyposażony we wszystkie niezbędne media (Poza toaletą, która wówczas znajdowała się na zewnątrz budynku. Po likwidacji tzw. suchych szamb wc zainstalowano we wspomnianym mieszkaniu).

Na podstawie dokumentacji elektronicznej można stwierdzić, że co najmniej od 2000 roku (wcześniejsza dokumentacja nie jest prowadzona w formie elektronicznej, a przez to trudniej do niej ad hoc dotrzeć) Stanisław S. otrzymuje wszelką pomoc, na jaką pozwala prawo, a więc: (1) zasiłek stały, (2) zasiłek pielęgnacyjny, a także (3) zasiłek celowy (na dożywianie).

Lokator ten, pomimo swego wieku nie nabył żadnych uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych, co może oznaczać, że nie posiada żadnych dokumentów potwierdzających, iż pracował zawodowo.

Biorąc pod uwagę aspekty humanitarne pracownicy MOPS starali się o umieszczenie Stanisława S. w placówce opiekuńczej, jednak zdecydowanie odmawiał przejścia. W dokumentacji zachowano jego pisemne oświadczenie, iż kategorycznie podtrzymuje swoją decyzję o nieumieszczaniu go w placówce tego typu.
Dyrektor MOPS podjął nawet osobiste starania, by przewieźć Stanisława S. do Domu Pomocy Społecznej. Przejechał z nim, przeprowadzono w DPS przeróżne zabiegi higieniczne, uprano jego odzież. Stanisław S. po niespełna 48 godzinach pobytu, kiedy tylko odzyskał swoje ubranie oddalił się z DPS nie informując nikogo.

okresie krótkiego pobytu w MOPS proszono go, by wydał klucze do mieszkania, bowiem chciano odświeżyć lokum, ale nie uzyskano takiej zgody.
Po powrocie Stanisława S. do jego mieszkania dyrektor MOPS po raz kolejny osobiście poprosił go o rozważenie możliwości przejścia do jakiegoś DPS. Stanisław S. kategorycznie zaoponował, twierdząc, że sprawa jest zamknięta i nie będzie o niej już nigdy z nikim rozmawiał. Nie zgodził się także korzystać z gotowych posiłków, wydawanych w jednej z placówek MOPS, twierdząc, że nie będzie nigdzie po nie chodził.

Po ostatniej interwenci Straży Pożarnej po raz kolejny sprawdzono piece (ostatnia taka kontrola miała miejsce w 2010 r.). Stwierdzono, że żaden z pieców przez te lata nie był konserwowany i czyszczony, noszą ślady fizycznej dewastacji (wyłamane drzwiczki).

Stanisław S. zachowuje pełnię praw, nie jest osobą ubezwłasnowolnioną i przez to nie istnieje żadna prawna możliwość działania dla jego dobra wbrew jego woli.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~ 5-10-2012 10:50
Dobra, dobra, winny się tłumaczy, przyznali mu zasiłek z którego nie może skorzystać bo nie ma udokumentowanego przebiegu pracy, he he dobre sobie.
~o ho ho 5-10-2012 10:56
normalne wina dziadka dziadek zdewastował piece i ich nie konserwował haha a jak w ubiegłą zimę zamarzły rury z wodą i popękały to sobie 88 letni dziadek do dzisiaj nie naprawił i do tego zeżarł z głodu wszystkie tynki ze ścian a na deser podłogi . Jeśli ten dziadek nie chce pomocy to ma do tego prawo ale zapewnić mu w mieszkaniu wodę sprawny piec i szczelne okna to chyba jest w obowiązku urzędasów?
~o ho ho 5-10-2012 11:12
,,ostatnia kontrola miała miejsce w 2010 r,, to przecież już w tedy było widać w jakich warunkach ten człowiek mieszka a urzędasy przez dwa lata nie zrobiły NIC ,nie wstawili mu okien nie dali nowego pieca, to cud że ten człowiek nie zamarzł w ubiegłą zimę bo mrozy były siarczyste . Jeśli ktoś z ratusza cos z tym nie zrobi to prawdopodobnie nadchodząca zima będzie ostatnią dla tego człowieka ,
~ILE ? 5-10-2012 11:25
ILE TEGO ZASIŁKU ? NIE MYDLCIE OCZU, 50 ZŁOTYCH DOSTAJE- CHYBA ŻE NADUŻYWA ALKOHOLU WTEDY ZE 300 ZŁOTYCH ! MOPS CZYLI MIEJSKA OPIEKA POMOCY SPOŁECZNEJ TAK ROZDAJE PIENIĄDZE, MOJE DWIE SĄSIADKI CIAGLE SIĘ KŁÓCĄ, BO PIJACZKA I AWANTURNICA DOSTAJE 350 PLN A DRUGA PRALKI NAWET NIE MA I DAJĄ 50 ZŁOTYCH--- TAKA POMOC
~POprawka od 5-10-2012 12:30
Panie Wiklik! Wy chyba już wszystkie rozumy pozjadaliście! Chciałbym Pana widzieć w wieku 88 lat, jak Pan dba o swój tramwaj przed ratuszem! Zbite szyby w tej pożal się Boże atrakcji z pierdołami do tej pory straszą turystów, a Panu do osiemdziesiątki jeszcze daleko...
~uhahahaha 5-10-2012 12:41
Angela...i wszystko jasne jak w ciągu kilku lat Jelonka z w miarę obiektywnego i rzeczowego portalu przekształciła się w marny i mierny portalik z małolatami pozującymi na "dziennikarzy". A po co sprawdzać stan faktyczny - niech sobie ludzie jadem poplują w komentarzach, bo chyba o to chodziło. W naszym mieście brakuje jakiegokolwiek sensownego portalu internetowego, są jakieś próby, ale na coś takiego trzeba by wyłożyć trochę siana bez gwarancji jego zwrotu. Nie mówiąc już o lokalnych telewizjach, które jak oglądamy z żoną to mamy niezłą polewkę z prowadzących i emitowanych tam materiałów. W * ostatnio np młody koleś prowadzący dziennik jest debeściakiem jeżeli chodzi o dykcję, sposób czytania tekstu etc. Dzieci z gimnazjum nieraz by się lepiej postarały.
~Anka 1 5-10-2012 12:42
A co państwo ma do tego ze dziadek nie wypracował sobie lat pracy co robił jak był młody i zdrowy ? do kogo pretensje że nie ma emerytury. A to prawda że żule maja większą pomoc od MOPSU niż zwykli ludzie
~o ho ho 5-10-2012 14:05
ten budynek gdzie mieszka ten dziadek to nie był remontowany od czasów wojny co widać gołym okiem a piec ma około 40 lat , a urzędasy piszą że dziadek go popsuł .Ciężko wam urzędasy wstawić u tego człowieka nowy sprawny piec i szczelne okna oraz naprawić te rury z wodą ? przecież ten człowiek sam tego nie zrobi za te 50 zł które dostaje z opieki
~ 5-10-2012 14:11
Ciekaw jestem kto z nas udokumentuje w przyszłosci swa ciągłość pracy na c...ha na smieciówkach czy w innym gnoju! Potem czekają nas zasiłki z mopsu w wysokości 40 zł na miesiąc!!!! Taka przyszłość czeka około 4 milionów Polaków na bank! Zrobili sobie dobrze co poniektórzy, a z innych zrobili nierobów i bezrobotnych i nieudaczników dla własnej wygody. Parszywa to władza, która ma miliony ludzi w pogardzie!
~hehe2 5-10-2012 14:17
Co do mediów to się zgadza, w jeleniej nie ma żródła na poziomie i obiektywnego, dlaczego tak jest, ano dlatego,że to prowincja. Dziennikarze są z łapanki i po znajomosci, telewizje są od pijaru i opowiadania miłych slimaczych narracji o tym jak to w jG jest wspaniale i wciąz staje się bardziej wspaniale. I gazety takie jak Nowiny tuby propagnadowe, oni razem wszyscy jedza praktycznie z jednej michy, cos nie tak zaczną opiniowac i Ratusz postraszy ,naciśnie tu i ówdzie i milkną, a poza tym dosstają kasę od ratusza na rozmaite promocje wiec kto tam coś konkretnego napisze na nieudolną władzę czy zrobi cykl programow w tv. Zamiast tego macie łysych spikerów lub spikerów ala "kononowicze" z kluchami w gebach i akcentem dami:)
~ludzie... 5-10-2012 14:28
Dajecie się najpierw zmanewrować niepotwierdzonymi informacjami - bo ktoś sobie zrobił gdzieś zdjęcie. Facet sam sobie wybrał taki los - kiedyś miał jedna z największych firm w JG, a teraz... ZGL wyremontował mu lokum - zrobił instalacje (aktualnie wyprute ze ścian - kable na złom), wstawił piec - ale po co go odpalać jak wodę na herbate można sobie zagrzać na rozpalonym w pokoju ognisku... Nie chce nigdzie iść - bo tam nie można pić.. - patrz: schronisko brata Alberta, DPS. Facet jest codzinnie rano pod miom blokiem - i uwierzcie mi, że doskonale wie co wyciągać ze śmietnika... mówię tu o wszystkim co się da sprzedać. Ten Pan jest świadomy dlaczego znalazł się w takiej sytuacji życiowej i najwyraźniej jest mu z tym DOBRZE...
~o ho ho 5-10-2012 16:14
do 14:28 -ludzie ; Nie widzę na zdjęciach kabli wyprutych ze ścian jak piszesz ale widzę tynki które odpadły ze ścian ze starości i wilgoci oraz stare drewniane okna które zamontowali jeszcze przed wojną Niemcy i stary kaflowy piec pewnie też poniemiecki więc o jakich remontach przeprowadzonych przez ZGL piszesz ?
~Ghyt 5-10-2012 16:36
Urzędasy do roboty,strach w tym grajdole wchodzic do urzedów,cos załatwic,szczególnie w podatkach jesteś intruzem zakłócasz im błogi spokój,wyzywaja cię,no co ty człowieczku chcesz.Takie teraz PAŃSTWO POLSKIE.W urzedach snują sie po korytarzach,prezentacja mody etc.,etc.
~NIEZNANY 5-10-2012 18:59
proszę zapytać pana stasia s jak mieszkał na powstańców sląskich czy mieszkał w latach 70 to wcale lepiej nie mieszkał mieszkał jak z kamienia łupanego tak to już nic nie zmieni ten pan obrał forme takiego życia do kogo żal mops tu jest nie winny niech jakiś młody się z zmieży to może się pomylić na dziadku
~ted 5-10-2012 19:37
Ciekawe co ten Pan robił przez całe swoje zycie??? Dlaczego niema emerytury ??? Może robił to co teraz, czyli żył na koszt innych.
~o ho ho 5-10-2012 20:43
na koszt innych to żyją politycy . różnie mogą się potoczyć ludzkie losy ale sprawny piec pan stanisław od miasta powinien dostać bo inaczej może tej zimy zamarznąć . no cóż potem pan prezydent w czasie nocy sylwestrowej złoży wszystkim nowo roczne życzenia i naopowiada jak to jest wspaniale w naszym miescie itp itd i życie potoczy się dalej
~s. 5-10-2012 22:39
W ramach czynu społecznego niech urzędnicy wyremontują mieszkanie. Tylko czy potrafią zrobić coś własnymi rękami ?
~ 6-10-2012 11:47
ja ja mam taka sąsiadkę,i nie jest to łatwe sąsiedztwo,nie chce żadnej pomocy.zbiera tony śmieci,które stanowią zagrożenie i pożarowe i epidemiologiczne.smród w lecie jest nie do wytrzymania.ale nikt nic nie może zrobić,bo owa staruszka nie jest ubezwłasnowolniona-po mimo,że sama dla siebie stanowi zagrożenie.nikt nie ma prawa wejść bez jej zgody do mieszkania-było wiele prób wywiezienia tych śmieci. to że teraz trudno o pracę na umowę-zgoda,ale owy pan żył w czasach gdy praca była jeszcze obowiązkiem, jest wielu takich ludzi całe życie alkohol,bumelka,zero pracy-a potem lamet ,że państwo o nich nie dba...to jeden ma zapieprzać by mieć marną emeryturę,a drugi ani roku uczciwej pracy i ma dostawać od państwa?? popatrzcie na większość budynków socjalnych-same sie tak dewastują??
CН.W.D.P. 6-10-2012 13:04
HEHE... A NIE MÓWIŁEM?? NIEŹLE SIĘ GOŚCIU ZAPUŚCIŁ... NATOMIAST SZANOWNE SPOŁECZEŃSTWO WINY JEGO NIE WIDZI...
~o ho ho 6-10-2012 20:03
najprościej napisać że człowiek nie chce pomocy ,może jest i to prawda ale czy ten człowiek jest aby na pewno zdrowy umysłem i ciałem ? kiedy ten człowiek był badany przez jakiegokolwiek lekarza psychologa albo zwykłego rodzinnego fachowca ? ten człowiek przeżył HITLEROWSKI obóz pracy przymusowej , więc czy nie mogło mu się na stare lata coś poprzestawiać w głowie? może któregoś dnia powróciły wspomnienia i teraz dla niego najważniejsza jest wolność ponad wszystko a nie zamykanie w Domu Opieki Społecznej . Może jedynej pomocy jakiej oczekuje to sprawny piec aby mógł się przy nim ogrzac zimą ?? ale to tylko może może, może pytań w tak gęstym morzu pilnych spraw do załatwienia w tym j....m miescie
~o ho ho 6-10-2012 20:07
najprościej napisać że człowiek nie chce pomocy ,może jest i to prawda ale czy ten człowiek jest aby na pewno zdrowy umysłem i ciałem ? kiedy ten człowiek był badany przez jakiegokolwiek lekarza psychologa albo zwykłego rodzinnego fachowca ? ten człowiek przeżył HITLEROWSKI obóz pracy przymusowej , więc czy nie mogło mu się na stare lata coś poprzestawiać w głowie? może któregoś dnia powróciły wspomnienia i teraz dla niego najważniejsza jest wolność ponad wszystko a nie zamykanie w Domu Opieki Społecznej . Może jedynej pomocy jakiej oczekuje to sprawny piec aby mógł się przy nim ogrzac zimą ?? ale to tylko może może, może pytań w tak gęstym morzu pilnych spraw do załatwienia w tym j....m miescie
~o ho ho 6-10-2012 20:45
do CH.W.D.P CH.Ci.W.D
~mroku 6-10-2012 22:12
Jak by nie było wszystkich nas czeka to samo śmieszne pieniądze na emeryturę w zamian za płacenie milionowych składek i podatków we wszystkim . To jest rząd wyniszczenia społeczeństwa .Ludzie zapominają że Państwo to my każdy z nas jest odpowiedzialny za to co się dzieje więc nie schylajmy czoła tylko pod sejm !!!! spalić gnoi co sprzedają Polskę !!! Półki jeszcze można coś zmienić....
~jaś 6-10-2012 22:37
szkoda takich ludzi ,często im pomagam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group