Niedziela, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 3643
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „70 lat temu… w Dwójce”

Środa, 11 maja 2016, 7:48
Aktualizacja: Czwartek, 12 maja 2016, 15:50
Autor: Koło Chrobrówki
Jelenia Góra: „70 lat temu… w Dwójce”
Fot. Joanna Bialuk, Agata Szpala, Wiktoria Figiel, Oliwia Rymarowicz, Tomasz Świderski, Aleksander Nowak, Alicja Dolińska, Aleksandra Bielawska
Niecodzienne wydarzenie, dostarczające wielu wzruszeń, wspomnień i ciekawych informacji o dostojnej jubilatce – Dwójce – miało miejsce wczoraj (10.05) w auli szkoły. Dla klas I–III i IV–VI odbyły się wspomnieniowe lekcje historii „70 lat temu w Dwójce…”.

Tym razem uczennice klasy VI a Konstancja i Amelia „wywołały do odpowiedzi” nauczycieli, którzy pracują lub pracowali w Szkole Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze, a sami są jej absolwentami. Do przygotowanej prezentacji multimedialnej, ukazującej na przestrzeni lat szkołę, jej uczniów, dyrektorów, nauczycieli oraz zmiany, jakim ulegała – wspominano, opowiadano jak funkcjonowała placówka. Robert Sadownik, Ewa Nyc, Agnieszka Warszyńska, Agnieszka Wałęska, Jacek Kubicki, Paweł Kondarenko i szczególny gość Jakub Adamczyk – nauczyciel fizyki i ZPT w latach 1960 – 1975 dzielili się swoimi wspomnieniami, opowiadali o funkcjonowaniu szkoły, dawnych kolegach, nauce, zdradzając również, jakie psikusy czynili jako dzieci. Joanna Czerniawska dzieliła się wspomnieniami swojej mamy - Jadwigi Nowosielskiej, która była jedną z pierwszych absolwentek szkoły i później nauczycielką Dwójki. Wszyscy mogli zobaczyć fotografie ilustrujące dawne oblicze szkoły, gdy nie było jeszcze jej nowej części, a sale lekcyjne, czy pokój nauczycielski wyglądały zupełnie inaczej i mieściły się gdzie indziej, niż obecnie.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły zdjęcia ukazujące dawnych uczniów i pracowników szkoły. Dla zgromadzonych dzieci była to żywa lekcja historii, ale dla obecnych nauczycieli, zwłaszcza tych starszych stażem, czy uczęszczających niegdyś jako uczniowie to sentymentalna podróż w czasie, który upływa zdecydowanie za szybko.

Gdy na ekranie pojawiały się ciekawostki na temat sztandaru szkoły, jej hymnu – wszyscy zgromadzeni powstali, by go wspólnie odśpiewać. Duże wrażenie na dzieciach zrobiły przedmioty, których dzisiaj raczej się nie używa, jak magnetofon kasetowy, przy którym niegdyś młodzież spędzała miło czas, słuchając ówczesnych przebojów. Dyrektor szkoły Beata Kozyra zaprezentowała dziennik lekcyjny z roku szkolnego 1974/75. Uwagę przyciągnęła także maszyna do pisania, na której niegdyś podczas zajęć praktycznych dzieci uczyły się pisać. W dobie laptopów, smartfonów i tabletów dla wielu niewyobrażalnym było, jak kiedyś funkcjonowali uczniowie, siedząc w ławkach, gdzie znajdowały się kałamarze, pisało się stalówką, a za nadmiar kleksów w zeszytach dostawało się karę.

Pod koniec nietypowej lekcji wszyscy wykonali jubileuszowy przebój „Nasza dwójka” , a Beata Kozyra wręczyła nagrody laureatom szkolnego konkursu na prezentację multimedialną o Szkole Podstawowej nr 2. Wyróżnienie otrzymała Julia Jaworska z kl. VI a, a pierwsze miejsce zdobyły Klara i Elżbieta Dąbrowskie z klasy IV c. Lekcja zakończyła się projekcją filmu o szkole autorstwa nauczycieli Dwójki: Sebastiana Chancewicza, Jacka Kubickiego i Marka Smasia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group