Czwartek, 16 września
Imieniny: Edyty, Kamili, Kornela
Czytających: 5961
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 70 lat minęło – w „Jedynce”!

Sobota, 30 stycznia 2016, 8:38
Aktualizacja: 8:52
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: 70 lat minęło – w „Jedynce”!
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiejsze grono pedagogiczne, które tworzy 56 osób kontynuuje pracę swoich poprzedników – mówiła na wstępie uroczystej Gali „Jedynki” dyrektorka Jolanta Piasecka. Obchody 70–lecia najstarszej szkoły w Jeleniej Górze zgromadziły wczoraj (28.01) w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury wielu gości – byłych i obecnych: nauczycieli, uczniów oraz zaproszonych gości.

Czym jest dzisiaj „Jedynka”? To szkoła, która stara się sprostać wymaganiom obecnych czasów. Szkoła, która dba o wszechstronny rozwój młodego człowieka, która chce i osiąga sukcesy w konkursach różnych szczebli oraz bardzo wysokie wyniki w egzaminach zewnętrznych. A wszystko to zaczęło się dokładnie 11 września 1945 roku – powiedziała Jolanta Piasecka przybliżając następnie historię placówki, w tym postać Władysława Mroza - pierwszego dyrektora Szkoły Powszechnej nr 1 w Jeleniej Górze, bowiem taką nazwę przybrała na początku istnienia. 16 września 1945 r. szkoła rozpoczęła swoją działalność, uczęszczało wówczas do niej 72 uczniów, a kadra nauczycielska liczyła 5 osób. Masowy napływ ludności polskiej do naszego miasta spowodował, że u schyłku roku szkolnego 1945/1946 w ewidencji ujętych było 1360 uczniów!

Przybliżając kolejne etapy rozwoju szkoły dyrektorka dotarła do czasów współczesnych i osoby, którą grono pedagogiczne i wielu absolwentów nazywa „Mamą Jedynki” - Alicji Sowy, która dowodziła szkołą od 1988 do 2006 roku. - Odeszłam (ze szkoły - red.) w roku 2006. tylko i wyłącznie dlatego, że byłam pewna, że Gimnazjum nr 1 jest tą szkołą, która będzie się dalej rozwijała. Byłam też pewna, że wychowałam panią dyrektor, która rozumie sens pracy w szkole i sens bycia dyrektorem – powiedziała Alicja Sowa. - Zawsze powtarzałam, że nie możemy obrosnąć w piórka. To, że mamy bardzo dobre rezultaty dydaktyczne i wychowawcze, to nie oznacza, że tej poprzeczki nie trzeba stawiać jeszcze wyżej. Życzę państwu, żeby były bite dalsze rekordy – dodała była dyrektorka „Jedynki”.

Obecnie w Gimnazjum nr 1 uczy się 620 dzieci (7 oddziałów klas pierwszych i po 8 klas: drugiej i trzeciej). Swoje wystąpienie Jolanta Piasecka zakończyła cytatem ze starej fotografii budynku szkolnego znajdującego się przy ul. Piłsudskiego: Szkoła jak życie – nie staje, nie zatrzymuje się, a każdy dzień jej pracy odbija się echem w przyszłości.

Łatwo jest budować sukces na bazie tradycji, wy jednak tą codzienną pracą robicie to, że jeleniogórzanie chcą chodzić do „Jedynki”, co mogę potwierdzić deklaracją mojego zastępcy – Jurka Łużniaka, który oddał tu swoją córkę i jest strasznie z niej zadowolony – mówił prezydent Marcin Zawiła dodając, że w programie budowy nowych klas komputerowych na 2016 rok, Gimnazjum nr 1 otrzyma pierwszą taką pracownię w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group