Niedziela, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 3509
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

WOJCIESZYCE: 65 lat szkoły w Wojcieszycach. Małe jest piękne

Środa, 16 marca 2011, 9:19
Aktualizacja: 9:20
Autor: RED
Szkoła Podstawowa imienia Jana Pawła II w Wojcieszycach to mała wiejska placówka, gdyż liczy tylko 82 uczniów (łącznie z oddziałem przedszkolnym). Jak w soczewce odbijają się w niej wszystkie problemy polskiej oświaty, związane głównie z brakiem środków finansowych.

O placówce napisała do nas pani Katarzyna Geremek, dyrektor podstawówki. Szkoła, choć jest niewielka, stara się jak może, aby zapewnić uczniom jak najlepsze możliwości kształcenia i rozwoju. – Uzyskaliśmy wsparcie z EFS. Realizacja projektu „My też jesteśmy przyszłością świata” przewidziana jest na dwa lata. Każdy uczeń może rozwijać swoje uzdolnienia w kołach zainteresowań: europejskim -„Razem w Europie”, polonistycznym -„Umiem się zaprezentować”, matematycznym -„Nie tylko dla orłów”, informatycznym -„Z komputerem na ty”, językowym -„Mały poliglota”, plastyczno-technicznym „Akademia kreatywności” i sportowym (nauka pływania a zimą biegania na nartach) – wylicza Katarzyna Geremek.

Aby wspomagać rozwój ucznia prowadzone są zajęcia terapii pedagogicznej, socjoterapii oraz indywidualne spotkania z logopedą. Uatrakcyjnieniu nauki służą też liczne wyjazdy studyjne i wycieczki, podczas których zajęcia odbywają się w muzeach i bibliotekach. W lipcu uczniowie pojadą na naukową wycieczkę do Warszawy, gdzie zwiedzą najważniejsze zabytki stolicy oraz inne atrakcje, taki jak Centrum Nauki „Kopernik”. Dla większości z nich będzie to pierwszy wyjazd do stolicy Polski.

Przez ostatnie pół roku, także ze środków unijnych (projekt „Wojcieszyce – tu też warto żyć!”), w szkole prowadzone były zajęcia dla dzieci 3, 4 –letnich (we wsi nie ma przedszkola) oraz edukacja teatralno-dziennikarska, regionalna i artystyczna. Dla rodziców i mieszkańców wsi zorganizowano szkolenie dotyczące równości płci i przełamywania krzywdzących stereotypów oraz warsztat na temat wartości edukacji.

Zwieńczeniem tych działań będzie jubileusz 65-lecia szkoły i wydanie monografii szkoły. Już 18 marca 2011 roku (w piątek) odbędą się uroczystości związane z tą rocznicą. Okolicznościową mszę świętą w miejscowym kościele (godz. 10) odprawi ksiądz biskup Stefan Cichy, ordynariusz legnicki. Przewidziano też zakopanie kapsuły czasu oraz wspólne przejście (około 200 osób) do hotelu Jan. Tam w godz. 12.00-14.00 odbędzie się uroczysta akademia z udziałem wielu gości m.in. z Ukrainy, Niemiec, władz powiatowych i gminnych, byłych dyrektorów i nauczycieli oraz absolwentów szkoły.

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group