Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 6433
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 60 lat OHP w Polsce

Czwartek, 14 czerwca 2018, 10:22
Aktualizacja: Piątek, 15 czerwca 2018, 13:34
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: 60 lat OHP w Polsce
Fot. Przemek Kaczałko
Biblioteka i Centrum Informacji Naukowej im. Juliusza Słowackiego w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze gościła wczoraj (13.06) osoby zaproszone na obchody jubileuszu 60–lecia Ochotniczych Hufców Pracy w Polsce. Były wspomnienia, życzenia i urodzinowy tort.

Dokładnie 13 czerwca 1958 roku do życia powołano Ochotniczy Hufiec Pracy. Na naszym terenie powstał wówczas Hufiec Nr 2 na dla Zgorzelca i Bogatyni, gdzie powstawała kopalnia odkrywkowa i elektrownia. Jak mówił komendant jeleniogórskiego Hufca, szkołę podstawową OHP kończyło wówczas 1200 osób. W Jeleniej Górze funkcjonował oddział zamiejscowy, podlegający pod Wrocław - aż do zmian administracyjnych kraju.

- OHP cały czas się zmieniał. W 1975 roku, gdy powstały województwa - staliśmy się jednostką samodzielną. Mieliśmy wówczas pod swoją pieczą 1138 osób m.in. z Jeleniej Góry, Zgorzelca, Bogatyni, Nowogrodźcu - wymieniał Włodzimierz Cikorski, Komendant Hufca Pracy w Jeleniej Górze, który pracuje w OHP od 1977 roku. - Cały czas pomagamy młodzieży, która nie ma ukończonej szkoły podstawowej, były też gimnazja dla dorosłych, trafiali do 2-letnich szkół zawodowych dla dorosłych. Przede wszystkim pomagamy uzupełnić wykształcenie i przy okazji zdobyć kwalifikacje zawodowe - dodał W. Cikorski.

Zdarzają się też osoby, które po OHP kończą liceum dla dorosłych, a następnie studia, co zaznaczyła kanclerz KPSW wspominając niektórych absolwentów jeleniogórskiej uczelni.

- To firma z tradycjami dla młodzieży, która nie tylko uczy się, ale też pracuje. Pomagamy im w zdobywaniu szlifów, proponujemy pracę, aby mogli znaleźć swoje miejsce w życiu - podkreśliła Olga Jabłonko, dyrektorka Centrum Edukacji i Pracy OHP w Jeleniej Górze.

Przez 60 lat rynek pracy przeszedł różne metamorfozy, jednak OHP ciągle ma misję do spełnienia, czyli wychowanie i praca dla młodzieży. Z okazji jubileuszu przygotowano wernisaż fotografii, który można oglądać w budynku uczelnianej biblioteki. Po części oficjalnej przyszedł czas na urodzinowy tort i rozmowy kuluarowe.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group