Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 4582
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 44. edycja Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych zaanonsowana

Piątek, 29 sierpnia 2014, 8:01
Aktualizacja: Sobota, 30 sierpnia 2014, 8:49
Autor: Elster
Jelenia Góra: 44. edycja Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych zaanonsowana
Fot. Org
Kilka głośnych spektakli, premiera Teatru im. Norwida, przedstawienie dla najmłodszych oraz cztery wersje monodramów opartych na dramacie “Novecento” Alessandro Baricco zostanie zaprezentowanych podczas 44. edycji Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, które potrwają od 27 września do 5 października.

Tegoroczną edycję wrześniowego wydarzenia teatralnego otworzy (27 września, w sobotę o godz. 19.00) prapremiera przedstawienia “Koniec Świata w Deer's Hill City” autorstwa Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty, w wykonaniu gospodarzy, czyli Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

Nie zabraknie głośnych spektakli takich jak “Danuta W.” w reżyserii Janusza Zaorskiego i wykonaniu Krystyny Jandy (28 września, w niedzielę o godz. 19.00).

Podczas tegorocznych Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych planowany jest “Zlot Novecento”, czyli prezentacja czterech monodramów opartych na dramacie “Novecento” według włoskiego powieściopisarza, dramatopisarza i krytyka muzycznego Alessandro Baricco, w przekładzie Haliny Kralowej. Jest to opowieść o genialnym pianiście-samouku, który całe swoje życie spędził na transoceanicznym liniowcu pływającym między Europą i Ameryką.

Swoje uczestnictwo w “Zlocie Novecento” potwierdzili aktorzy:

29 września (w poniedziałek o godz. 19.00 na Scenie Studyjnej) - Jacek Grondowy (premiera: 5 listopada 2010 w reż. Krzysztofa Prusa w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze; nagroda Krzysztofa Kulińskiego na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora 2011 we Wrocławiu oraz nagroda jury głównego i wyróżnienie jury Młodych za rolę na XI Ogólnopolskim Festiwal Dramaturgii Współczesnej “Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu),

29 września (w poniedziałek o godz. 20.00 - Widownia na Dużej Scenie) - Mateusz Olszewski (premiera: 4 marca 2012 w Teatrze Szwalnia w Łodzi w reż. Mateusza Nowaka na podstawie scenariusza Mateusza Olszewskiego; nagroda Bogusława Kierca i Lecha Śliwonika na 41. OFTJA 2012 we Wrocławiu, nagroda indywidualna jury (Wiesław Geras) na I Warmińskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora SOLO 2013 w Olsztynie, nagroda za adaptację powieści oraz za spektakl na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych 2013 w Ostrowie Wielkopolskim, Grand Prix na I Festiwalu Teatralnym WrzAWA 2013w Łodzi, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska przyznana przez Barbarę Długońską oraz Nagroda Dyrektora Gdańskiego Archipelagu Kultury na IV Festiwalu Monodramu "Monoblok" w Gdańsku),

30 września (we wtorek o godz. 18.00 - Widownia na Dużej Scenie) - Marek Zimakiewicz (spektakl zrealizowany przez studentów wydziałów: lalkarskiego i reżyserii wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, w reż. Małgorzaty Kazińskiej),

30 września (we wtorek o godz. 20.00 na Scenie Studyjnej) - Dominik Nowak (premiera: 19 czerwca 2010 w Teatrze Nowym w Krakowie w reż. Iwo Vedrala; Nagroda Specjalna Jury na I Łódzkim Festiwalu Monodramu MONOwManu 2010 w Łodzi i III nagroda na 9. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego 2011 w Warszawie).

Widzowie będą mieli okazję także obejrzeć (2 października, w czwartek o godz. 19.00 na Scenie Studyjnej) spektakl “Technika Punktu Świetlnego” na podstawie tekstu Philipa Dimitriego Galasa w wykonaniu Teatru Szwalnia w Łodzi, ośrodka powstałego z inicjatywy Marcina Brzozowskiego oraz Stowarzyszenia Targowa 62.

Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie zaprezentują “Dyplom z Kosmosu” (3 października, w piątek o godz. 19.00 na Dużej Scenie).

Czeski Teatr Františka Xavera Šaldy z Liberca pokaże “Mickey Mouse is Dead” (4 października, w sobotę o godz. 17.00 na Scenie Studyjnej), a Tito Productions z Warszawy wystawi komedię sytuacyjną “Boeing Boeing” (4 października, w sobotę o godz. 19.00 na Dużej Scenie) pióra francuskiego dramaturga Marca Camolettiego w reżyserii Gabriela Gietzky'ego.

Na zakończenie będzie można zobaczyć zabawną sztukę familijną “Wąż” Marty Guśniowskiej (5 października, w niedzielę o godz. 17.00 na Dużej Scenie) w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Lalek oraz “The failure of the future – upadek przyszłości” (5 października, w niedzielę o godz. 19.00 na Scenie Studyjnej) Teatru Cinema z Michałowic w reżyserii Zbigniewa Szumskiego. Projekt ten znalazł się w czołowej dziesiątce najlepszych scenariuszy w Nurcie OFF 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W przedstawieniu występuje tancerz i choreograf izraelskiego pochodzenia Irad Mazliah.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group