Poniedziałek, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 8144
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Śnieżka: 330 pielgrzymka na szczyt. Po uroczystościach na Śnieżce

Środa, 10 sierpnia 2011, 19:01
Aktualizacja: Czwartek, 11 sierpnia 2011, 7:49
Autor: Jakub Thauer
Śnieżka: 330 pielgrzymka na szczyt. Po uroczystościach na Śnieżce
Fot. Jakub Thauer
Dzisiaj, 10 sierpnia w kaplicy świętego Wawrzyńca na Śnieżce odbyła się odpustowa Msza Święta z okazji dnia patrona świątyni i ludzi gór. Uroczystościom na najwyższym szczycie Karkonoszy przewodniczyli biskup legnicki ks. Stefan Cichy i biskup Hradec Králové ks. Jan Vokál.

Odpustową Mszę Świętą, która odbyła się dzisiaj w kaplicy świętego Wawrzyńca na Śnieżce poprzedziła 330 pielgrzymka na szczyt rozpoczęta o godz. 8.30 przy kościółku Wang w Karpaczu. W uroczystości, której przewodniczyli biskup legnicki ks. Stefan Cichy i biskup Hradec Králové ks. Jan Vokál uczestniczyli prezydent Republiki Czeskiej – Václav Klaus, przewodnicy górscy i ratownicy GOPR, i pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Niestety, na Śnieżce zabrakło dzisiaj prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego. Co zaś się tyczy przedstawicieli władz regionalnych, w gronie obecnych znaleźli się Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego i Jacek Włodyga, starosta jeleniogórski.

– Zgromadziliśmy się tutaj po to, by uczcić patrona kaplicy świętego Wawrzyńca i wszystkich ludzi, którzy kochają góry. Już samo wchodzenie na Śnieżkę w dzień odpustu to nie lada wydarzenie; my, przewodnicy górscy, jak również ratownicy i pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego świętujemy tutaj od trzydziestu lat – mówił nam Andrzej Matusiak, przewodnik sudecki.

– W tym roku, pogoda wyjątkowo nie dopisała. Zaledwie dwa stopnie Celsjusza w górach naprawdę mogą zniechęcić do uczestnictwa w święcie, które zazwyczaj przyciągało tu tłumy ludzi, w tym znanych i lubianych. Szkoda, że tym razem zabrakło prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Podkreślam jednak, że byliśmy powiadomieni o jego nieobecności – dodał ks. Michał Gołąb, kapelan GOPR z Karpacza.

Z uwagi na niekorzystną aurę pogodową w uroczystościach na Śnieżce uczestniczyło również niewielu turystów. – Było bardzo zimno, więc słaba frekwencja wcale nie dziwi. Nam po raz kolejny udało się wygrać z pogodą i podobnie jak w latach ubiegłych nie opuściliśmy Mszy Świętej w kaplicy na szczycie. W przyszłym roku, też tu będziemy i gorąco zachęcamy do tego lokalnych włodarzy. Dacie radę! – podsumował Tomasz Topolewski, jeden z obecnych. Po Mszy Świętej, o godz. 13.30 nastąpiły poświęcenie tablic na symbolicznym cmentarzu „Ofiar gór” oraz modlitwa za zmarłych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group