Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9775
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 30 lat Euroregionu Nysa w liczbach

Niedziela, 30 stycznia 2022, 7:01
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: 30 lat Euroregionu Nysa w liczbach
Fot. Przemek Kaczałko
Grupa robocza "statystyka" Euroregionu Nysa stworzyła publikację przedstawiającą 30 lat na pograniczu polsko-niemiecko-czeskim. Przebadano okres od 1991 do 2020 roku - w tym m.in. kwestię demografii, turystyki, czy rynku pracy.

W publikacji wybranych informacji statystycznych z 30-lecia Euroregionu Nysa można znaleźć wiele danych, które mogą być ciekawostką, ale również bazą informacyjną przydatną do kolejnych projektów transgranicznych.

Dane mogą być później wykorzystywane przez uczelnie wyższe, ale też do praktycznych działań, np. przy przygotowaniu projektów. Pozyskując środki wskazujemy potrzeby, a takie mocne dane pozyskane przez naukowców są niezbędne i pożyteczne - powiedziała Gabriela Zawiła, koordynatorka w Euroregionie Nysa.
Celem publikacji jest pokazanie szeregu zjawisk życia społecznego, gospodarczego. Pokazujemy podobieństwa, ale i różnice między mieszkańcami - podkreślił Sławomir Banaszak, kierownik jeleniogórskiego oddziału Urzędu Statystycznego we Wrocławiu.

Jak podkreślił jeden z twórców publikacji, zauważalnym trendem jest zmniejszanie się liczby ludności.

W 30-leciu Euroregionu Nysa ubyło 225 tysięcy osób - głównie za przyczyną części niemieckiej, gdzie w latach 90. wiele osób przesiedliło się do innych landów Niemiec. Drugą przyczyną jest większa liczba zgonów, niż narodzin - mówił S. Banaszak.

W gospodarce poprawiła się sytuacja na rynku pracy - bezrobocie znacząco zmniejszyło się.

Od bezrobocia rzędu 30 proc. w niektórych powiatach - teraz mamy kilka procent. Najniższe jest w części czeskiej Euroregionu, ale również niskie jest w polskiej i niemieckiej - opisywał przedstawiciel Urzędu Statystycznego.

W kwestiach turystyki była mowa o zwiększeniu liczby miejsc noclegowych oraz liczby osób korzystających. O ile czeska baza była dobrze rozwinięta, to polska bardzo się rozbudowała i już prawie dorównuje czeskiej.

Ciekawostką może być, że obecnie więcej turystów nocuje w polskiej części Euroregionu, niż w czeskiej - zaznaczył Sławomir Banaszak.

W publikacji jest też mowa o opiece przedszkolnej, która mocno rozwinęła się w części polskiej, choć w latach 90. mocno odbiegała od standardów czeskich i niemieckich.

Jeszcze 10 lat temu mniej, niż 60 proc. dzieci w wieku 3-5 lat było objętych opieką przedszkolną w polskiej części, a obecnie to 85 proc, a np. w Jeleniej Górze to ponad 99 proc. - dodał S. Banaszak.

Publikacja dostępna jest na stronie www.wroclaw.stat.gov.pl

Twoja reakcja na artykuł?

2
33%
Cieszy
1
17%
Hahaha
1
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
405
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group