Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 6840
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Zwolnienie lekarskie online – jak to działa?

Niedziela, 1 maja 2022, 23:25
Aktualizacja: 23:25
Autor: ts
Polska: Zwolnienie lekarskie online – jak to działa?
Fot. ts
Przez ostatnie dwa lata polska służba zdrowia bardzo się zmieniła. Ze względu na pandemię rozpowszechniły się teleporady. Wzbudzały wiele kontrowersji, ale mają jeden pozytywny aspekt – nie musisz już iść do przychodni po L4.

Jak działa e-ZLA?
Kiedyś zwolnienie lekarskie wypisywane było wyłącznie na papierowym druku i wręczane pacjentowi w trakcie wizyty w przychodni. Obieg tych dokumentów postanowiono uprościć i dziś zwolnienia wystawiane są w systemie informatycznym. W momencie, gdy lekarz wypełni formularz, informacja o tym, że pacjent nie jest zdolny do pracy, trafia bezpośrednio do odpowiedniego oddziału ZUS. Dzięki temu i konsultacjom telefonicznym lub online możemy uzyskać L4 bez wychodzenia z domu.

Zwolnienie lekarskie online (https://www.welbi.pl/l4-online/) funkcjonuje w Polsce od 1 stycznia 2016 roku. Natomiast od początku 2018 roku wszyscy lekarze musieli zastąpić wypełnianie druków papierowych uzupełnianiem informacji w systemie informatycznym. To bardzo ułatwiło pracę lekarzom, ale również życie pacjentom. W sytuacji, gdy L4 jest przedłużane ze względu na złe wyniki badań laboratoryjnych, pacjent nie musi już stawiać się w przychodni.

Podobnie ma się sytuacja, gdy dziecko gorączkuje i jest przeziębione. Zamiast zabierać je do przychodni i narażać na kontakt z innymi zarazkami, możemy skorzystać z teleporady i otrzymać receptę oraz L4 z tytułu opieki.

Czy zwolnienie online trzeba dostarczyć pracodawcy?
Do wystawienia takiego dokumentu potrzebne są tylko dane pacjenta i w razie opieki nad dzieckiem chorym dane opiekuna. Papierowe zwolnienia lekarz musiał dostarczać do ZUS, natomiast pracownik do pracodawcy. Zwolnienia online są widoczne dla każdej ze stron na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracodawca nie posiada profilu na PUE, wówczas trzeba mu taki dokument przesłać drogą elektroniczną lub dostarczyć w wersji papierowej. Na szczęście przedsiębiorców niekorzystających z urzędowych platform jest coraz mniej.

Do jakiego lekarza można się zgłosić po zwolnienie online?
E-zwolnienie może wystawić każdy lekarz – zarówno rodzinny, jak i specjalista. Nie ma również znaczenia to, z jakiej placówki korzystasz. Zwolnienia online w trakcie teleporady wystawiają przychodnie prywatne i placówki, które podpisały umowę z NFZ.

Od jakiegoś czasu w internecie pojawiają się reklamy prywatnych placówek wystawiających e-zwolnienia. Trzeba jednak pamiętać, że pracodawca i ZUS wciąż mają prawo podważyć decyzję o niezdolności do pracy. Może to być wynikiem stwierdzenia, że nie korzystasz ze zwolnienia w sposób właściwy, na przykład przebywasz w tym czasie na wyjeździe turystycznym. Łatwy dostęp do zwolnień online i rzeczywistość teleporady, która ułatwia markowanie objawów chorobowych, mogą powodować nadużycia. Dlatego na wniosek pracodawcy ZUS wciąż ma prawo kontrolować osobę przebywającą na zwolnieniu lekarskim. A skutkiem nadużyć może być nawet dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group