Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 7321
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Zgaga – okazyjny dyskomfort, ale też objaw poważniejszych problemów

Środa, 23 czerwca 2021, 12:10
Aktualizacja: 12:11
Autor: ts
Polska: Zgaga – okazyjny dyskomfort, ale też objaw poważniejszych problemów
Fot. ts
Zgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku i okolicach mostka. Może zdarzać się po jedzeniu, jako incydentalny dyskomfort, ale też być spowodowana poważnymi schorzeniami. Jakie są przyczyny zgagi? Jak poradzić sobie z tym problemem i jak mu zapobiegać?

Przyczyny zgagi
Do zgagi może doprowadzić przepełnienie żołądka albo niedokładne, pospieszne przeżucie spożywanego pokarmu. Dyskomfort nierzadko wywołuje też zjedzenie określonych produktów – wówczas jest symptomem alergii pokarmowej.

Częstą przyczyną zgagi jest również choroba refluksowa. Wiąże się ona z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku z powodu zaburzonej funkcji zwieracza. Pojawienie się zgagi bywa też spowodowane przepukliną rozworu przełykowego, resekcją żołądka, chorobami dróg żółciowych, chorobą wrzodową dwunastnicy lub żołądka, nacieczeniem rozrostowym żołądka albo niestrawnością po zjedzeniu zbyt dużej ilości pokarmów. Pieczenie w przełyku i okolicy mostka może pojawiać się również u osób cierpiących na zaburzenia psychonerwicowe albo zażywających na pusty żołądek antybiotyki bądź leki z kwasem acetylosalicylowym.

Zgaga w ciąży
Bardzo często zgaga pojawia się w okresie ciąży. Może doświadczać jej nawet do 80% ciężarnych. W pierwszym trymestrze pojawianie się dyskomfortu wiąże się z tym, że wytwarzane w dużych ilościach estrogeny i progesteron wpływają na rozluźnienie się dolnego zwieracza przełyku. Z powodu rozluźnienia zwieracza treść żołądkowa cofa się i powoduje zgagę. W kolejnych trymestrach ciąży zawartość żołądka zostaje wypchnięta do przełyku dlatego, że powiększająca się macica uciska na narząd odpowiedzialny za trawienie.

Leczenie zgagi
Jeżeli zgaga nie jest objawem poważniejszej choroby, można sięgnąć po leki na zgagę dostępne bez recepty. Przed ich zastosowaniem w okresie ciąży koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem. Tego typu preparaty mają za zadanie zobojętnić kwas żołądkowy. Ponadto składniki leków powlekają śluzówkę przełyku, żołądka i dwunastnicy warstwą ochronną. Dzięki powstaniu wspomnianej warstwy kwas żołądkowy nie podrażnia błony śluzowej. Leki na zgagę redukują również uczucie pełności poprzez ograniczenie ilości gazów gromadzących się w żołądku. Ważne, by spożyć całe opakowanie preparatu, aby dolegliwości nie nawracały ze zwiększoną intensywnością.

Jak zapobiegać zgadze?
Aby uniknąć zgagi będącej okazyjnym dyskomfortem, nie należy przejadać się i trzeba pić niegazowaną wodę przed posiłkiem. Warto ograniczyć spożywanie tłuszczów, kawy, cytrusów, czekolady, czosnku oraz cebuli. W profilaktyce zgagi zalecane jest rzucenie palenia, utrzymywanie prawidłowej wagi, jedzenie mniejszych porcji oraz unikanie jedzenia przed snem i wysiłkiem fizycznym. Można sięgać po ziołowe środki ułatwiające trawienie takie jak mięta.

Należy ograniczyć picie gazowanych napojów, przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i spać częściej na lewym boku – ogranicza to cofanie się soku żołądkowego. Wezgłowie łóżka można podnieść o 10 cm, aby treść żołądka nie trafiała do przełyku. Ponadto nie powinno się nosić ciasno zapiętych pasków i ubrań naciskających na brzuch.

Jeżeli zgaga przydarza się nam okazyjnie, nie musimy się martwić. Złagodzimy dyskomfort domowymi sposobami, a także wdrażając działania zapobiegawcze. Jeśli zgaga przytrafia się częściej, ale nie towarzyszy poważniejszym schorzeniom, możemy dodatkowo sięgnąć po leki dostępne bez recepty. W przypadku, gdy pieczenie w przełyku i okolicy mostka nie jest jedynym niepokojącym objawem, pojawiające się symptomy najlepiej skonsultować z lekarzem. Pomoże on rozpoznać źródło problemów i dobrać skuteczne leczenie.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group