Sobota, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 6489
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Zdolność kredytowa w kredycie hipotecznym – jak ją zwiększyć?

Poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 18:49
Aktualizacja: 18:50
Autor: ts
Polska: Zdolność kredytowa w kredycie hipotecznym – jak ją zwiększyć?
Fot. ts
Kupno własnego mieszkania jest jedną z największych inwestycji w życiu każdego człowieka. Mało kogo stać jednak na nabycie nieruchomości za gotówkę. Ceny mieszkań od lat utrzymują się na wysokim poziomie i dziś praktycznie niemożliwym jest, by młody człowiek kupił mieszkanie „od ręki”. Z pomocą przychodzą kredyty hipoteczne – najczęściej jedyna możliwość, pozwalająca na posiadanie własnego M. Trzeba jednak wiedzieć, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością spełnienia określonych warunków. W tym także z odpowiednią zdolnością kredytową. W poniższym artykule podpowiemy, jak zwiększyć zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa w kredycie hipotecznym – kluczowy aspekt podczas wnioskowania o kredyt
Trzeba wiedzieć, że weryfikacja zdolności kredytowej to pierwszy krok, jaki wykona bank po otrzymaniu wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego. To dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiedni poziom zdolności kredytowej. Na początek (zdecydowanie jeszcze przed sporządzeniem i złożeniem wniosku!) warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator zdolności kredytowe. Pozwoli on obliczyć zdolność kredytową i nakreślić realny obraz sytuacji, w tym także maksymalnej wysokości kwoty, o jaką można wnioskować na bazie posiadanej zdolności kredytowej. Bez wątpienia należy przeanalizować swoją sytuację życiową pod tym kątem, zanim wybierzemy ofertę kredytu (pomoże w tym ranking kredytów hipotecznych).

Co wpływa na zdolność kredytową?
Na początek warto dowiedzieć się, co wpływa na zdolność kredytową – pozwoli to na podjęcie kroków ku poprawie owej zdolności.
• Wysokość dochodów – to istotna kwestia, którą bank bez wątpienia weźmie pod uwagę. Wysokie dochody są bowiem gwarantem bezproblemowej spłaty zobowiązań.
• Rodzaj zatrudnienia – banki są najbardziej przychylne wnioskodawcom, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Niemniej wiele instytucji otwiera się także na wnioskodawców, pracujących na podstawie umów cywilno-prawnych. Każda sytuacja rozpatrywana jest wówczas indywidualnie.
• Regularność dochodów – ważne są regularne wpływy dochodów, co z pewnością nie będzie problemem w przypadku umowy o pracę.
• Wkład własny – dobrze jest posiadać wkład własny w kwocie około 10-20% wartości nieruchomości (wymogi są uzależnione od wewnętrznych regulaminów poszczególnych banków).
• Historia kredytowa – bank weźmie pod uwagę wszelkie ciążące na wnioskodawcy zobowiązania finanse oraz przeanalizuje te już spłacone. Przed wnioskowaniem o kredyt hipoteczny warto zadbać o spłatę dotychczasowych pożyczek.
• Liczba osób na utrzymaniu – większą szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego ma młode pracujące małżeństwo, aniżeli rodzina z dwójką lub trójką dzieci (co nie znaczy, że jest to niemożliwe – wiele zależy także od pozostałych czynników). Każda kolejna osoba na utrzymaniu zmniejsza bowiem zdolność kredytową.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Możliwe – a nawet wskazane – jest zwiększenie zdolności kredytowej przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. Jak tego dokonać? Przede wszystkim zadbać o zabezpieczenie swojego stosunku pracy właściwą umową – najlepiej umową o pracę na czas nieokreślony. Warto także dążyć do zdobycia posady z odpowiednim wynagrodzeniem. Dobrze jest odłożyć odpowiednią kwotę na wkład własny, co zwiększy naszą wiarygodność w oczach kredytodawcy. Przed wnioskowaniem o kredyt hipoteczny należałoby także zadbać o spłatę istniejących zobowiązań. Kilka zaciągniętych na przestrzeni lat kredytów, które zostały spłacone w terminie także znacząco tę wiarygodność podnosi. Ostatecznie można także skorzystać w specjalizujących się w tej dziedzinie doradców kredytowych.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group