Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 2472
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Zawieszona działalność a pit 36l

Środa, 2 marca 2022, 11:33
Aktualizacja: 11:33
Autor: ts
Polska: Zawieszona działalność a pit 36l
Fot. ts
Podatnik ma prawo zawiesić działalność gospodarczą na czas określony bądź nieokreślony. Pozostaje jednak pytanie, czy w okresie jej zawieszenia musi składać deklarację podatkową PIT 36l? Jeśli tak, to na jakich zasadach?

Kto składa deklarację PIT 36l?
Na początek warto przypomnieć, kto zobowiązany jest do składania deklaracji podatkowej PIT 36L. Otóż jest ona przeznaczona dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się z urzędem skarbowym za pomocą podatku liniowego. Podatnik zobowiązany jest złożyć ową deklarację, nawet jeśli dodatkowo osiąga dochody przykładowo z umowy o pracę. Nie ma on bowiem możliwości łączenia dochodów w jednym zeznaniu. 

Skutki zawieszenia działalności gospodarczej
Podatnicy najczęściej decydują się zawiesić działalność gospodarczą w momencie, gdy nie spodziewają się osiągać dochodów. W tym bowiem czasie:
● nie musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne,
● nie opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne,
● nie wpłaca zaliczek na podatek dochodowy.
Z drugiej jednak strony nie może osiągać bieżących przychodów, a więc prowadzić działalności gospodarczej na czas jej zawieszenia. Ustawodawca nie wspomina jednak o braku obowiązku składania rocznych deklaracji podatkowych. Należy więc uznać, że podatnik zobowiązany jest złożyć owe zeznanie w obowiązującym go terminie ustawowym, czyli do końca kwietnia. Co istotne, pit 36l online może złożyć również osoba upoważniona przez podatnika, jeśli ten nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie, na przykład na skutek choroby.

Jakie dane umieścić w deklaracji PIT 36L?
Fakt zawieszenia działalności gospodarczej nie zwalnia podatnika z obowiązku składania rocznej deklaracji. Co ciekawe, choć nie może on osiągać bieżących przychodów, to jednak w samym zeznaniu mogą znaleźć się pewne kwoty dotyczące zarówno przychodów, jak i kosztów. Dotyczy to sytuacji, w której podatnik, na podstawie podpisanych wcześniej umów, wywiązuje się ze swoich zobowiązań, jednocześnie osiągając przychody. Dodatkowo może on osiągać korzyści:
● ze zbycia środków trwałych,
● w postaci przychodów finansowych.
Wszystkie tego typu informacje należy umieścić w deklaracji PIT 36L. Istotne jest także wpłacenie kwoty wyliczonego podatku na rzecz fiskusa - podatnik nie wpłaca zaliczek w sekwencji miesięcznej, zatem całe zobowiązanie będzie musiał uiścić po zakończeniu roku podatkowego.

PIT zerowy, a zawieszenie działalności
Zawieszenie działalności gospodarczej może wiązać się z nieosiąganiem przychodów, a tym samym nieponoszeniem kosztów. Czy w takiej sytuacji podatnik również musi składać zeznanie PIT 36L? Tak, jednak jest to tak zwany pit zerowy, w którym nie wykazuje się dochodu. Pełni on jedynie rolę informacyjną, jednak za niezłożenie go w terminie może zostać nałożona na podatnika kara. Warto o tym pamiętać, bowiem jeśli przez cały rok nie opłacamy zaliczek na podatek dochodowy, to urzędnicy nie mają pewności, czy rzeczywiście nie osiągnęliśmy dochodu, a więc czy nie będziemy musieli zapłacić od nich podatku. PIT 36L zerowy składamy do 30 kwietnie roku podatkowego następującego po roku, którego dotyczy deklaracja.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group