Poniedziałek, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 2270
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Zalety treningu mentalnego oraz pracy z psychologiem sportowym

Środa, 29 grudnia 2021, 15:09
Aktualizacja: 15:10
Autor: ts
Polska: Zalety treningu mentalnego oraz pracy z psychologiem sportowym
Fot. ts
Sport profesjonalny wymaga zarówno doskonałego przygotowania fizycznego jak i mentalnego. Widać to szczególnie w dyscyplinach indywidualnych, gdzie zawodnik zmaga się z przeciwnikiem, ale i swoimi ograniczeniami, i demonami. Im wyższy poziom zawodnik reprezentuje, tym częściej to jego stan psychiczny decyduje o zwycięstwie lub porażce. To dlatego trening mentalny w sporcie odgrywa coraz większe znaczenie, staje się nieodłączną częścią sportowej rywalizacji.

Trening mentalny w sporcie
Na trening mentalny https://terapiaisport.pl w sporcie składa się zespół metod oraz technik psychologicznych, którym zostaje systematycznie poddawany zawodnik. Celem tego rodzaju treningu jest wspomaganie zawodnika w wypracowaniu mechanizmów kontroli nad jego zachowaniem oraz emocjami. Trening powinien kształtować w nim cechy psychiczne niezbędne w świecie bezpośredniej rywalizacji.

Korzyści treningu mentalnego w sporcie
Pracując z psychologiem sportowym, zawodnik uczy się, przede wszystkim, radzić sobie ze stresem. Uczy się technik, również relaksacyjnych, które może uruchamiać w sytuacjach stresowych. To jednak nie wszystko. Praca z psychologiem sportu ma również pomóc mu w budowaniu pewności siebie, ma wzmacniać poczucie własnej wartości. Przygotować do kontaktu z innymi zawodnikami, którym tak samo zależy na zwycięstwie.

Regularne treningi mentalne mają kształtować i utrwalać cechy i umiejętności psychiczne. Umiejętności, które w każdej chwili mogą zostać przywołane w sportowej rywalizacji. Rozwój określonych cech psychicznych ma pomóc w regulowaniu emocji oraz koncentracji na zadaniu, poprawić automatyzm działania, obniżać lęk i stres sportowy.

W treningu mentalnych wykorzystuje się szereg technik i działań poprawiających kolejne obszary mentalne, poprzez:
• trening koncentracji
• trening wizualizacji
• techniki relaksacyjne
• techniki dialogu wewnętrznego
• techniki wyobrażeniowej
• techniki wyznaczania celu

Kiedy skorzystać z pomocy trenera mentalnego?
Niektórzy sportowcy trening mentalny rozumieją jako nieodłączną część treningu sportowego i tak planują swoją pracę, by trener mentalny był w niej obecny cały czas. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlatego bardzo często tego rodzaju zajęcia włącza się do programu treningowego po zakończeniu sezonu sportowego a przed rozpoczęciem przygotowań do nowego. Można też zaplanować trening mentalny już bezpośrednio w okresie przygotowawczym, jako część przygotowań do nowego sezonu.

Pracę z trenerem mentalnym zwykle zaczyna się w jego gabinecie, potem przenosi ją na trening i kontynuuje przed zawodami oraz w trakcie zawodów. Jeżeli sezon sportowy charakteryzuje się ułożonymi w hierarchię zdarzeniami sportowymi, punktami odniesienia dla procesu treningu mentalnego są właśnie te zdarzenia. One też weryfikują zastosowaną metodę i pokazują efekty pracy z psychologiem.

Zwiększenie umiejętności mentalnych zawodnika przynosi realne korzyści jemu samemu oraz ułatwia pracę całego teamu współpracującego z zawodnikiem. Zwykle poprawia też komunikację pomiędzy nimi.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group