Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 5359
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Xiaomi Air Purifier 4 vs Xiaomi 4 Pro, 4 Lite – porównanie

Czwartek, 24 marca 2022, 9:28
Aktualizacja: 9:30
Autor: ts
Polska: Xiaomi Air Purifier 4 vs Xiaomi 4 Pro, 4 Lite – porównanie
Fot. ts
Chiński gigant Xiaomi zaprezentował na przełomie 2021 i 2022 roku 3 nowe oczyszczacze powietrza. Xiaomi Air Purifier 4 Lite, Xiaomi Air Purifier 4 i Xiaomi Air Purifier 4 Pro to propozycje, które wprowadzają powiew świeżości i ulepszenia, których nie było w poprzednich modelach, m.in. jonizator powietrza czy bardziej restrykcyjny system oceny zanieczyszczeń. Czy tłumaczy to jednak wysoką cenę nowych sprzętów?

Najważniejsze funkcje 4 generacji oczyszczaczy powietrza Xiaomi

● Jonizacja powietrza
Jedną z najważniejszych nowości jest długo wyczekiwana jonizacja powietrza, którą znajdziemy w modelu Xiaomi Air Purifier 4 oraz 4 Pro. Nie posiada jej natomiast najmniejszy z modeli – Xiaomi AP 4 Lite. Producent deklaruje zastosowanie jonizacji ujemnej. Jednak przeprowadzone testy wskazują również na obecność sporej ilości jonów dodatnich. Jest to więc zatem jonizacja bipolarna (nazywana popularnie plazmową).
Uwalniane jony poprawiają samopoczucie, przyczyniając się do obniżenia ciśnienia tętniczego i redukując poczucie senności. Oprócz tego wspomagają usuwanie zanieczyszczeń, destabilizując strukturę atomową cząstek zanieczyszczeń.
Brak jonizacji nie jest też oczywiście wadą, a urządzenia pozbawione jonizatora są w pełni sprawnymi produktami. Jednak plus dla Xiaomi, że zdecydowało się skorzystać z tej technologii.

Odwiedź recenzję i poznaj opinie o Xiaomi Air Purifier 4 Pro

● Bardziej restrykcyjna ocena zanieczyszczeń
Jedną z największych zalet nowej serii oczyszczaczy powietrza jest bardziej surowa ocena jakości zanieczyszczeń powietrza. Wskaźnik kolorystyczny, które sugeruje jakość powietrza, szybciej zmienia kolor na żółty, pomarańczowy czy czerwony, w zależności od aktualnego stężenia pyłów zawieszonych. W praktyce wygląda to tak:
❖ zielony – stężenie PM2,5 do 20 μg/m³, dobra jakość powietrza,
❖ żółty – stężenie PM2,5 od 21 do 35 μg/m³, niski poziom zanieczyszczeń,
❖ pomarańczowy – stężenie PM2,5 od 36 do 55 μg/m³, średni poziom zanieczyszczeń,
❖ czerwony – stężenie PM2,5 powyżej 55 μg/m³, mocno zanieczyszczone powietrze.

Bardziej rygorystyczna ocena zanieczyszczeń to zmiana na plus, pomagająca użytkownikowi prawdziwie ocenić jakość powietrza. Przekłada się to również na szybkość usuwania zanieczyszczeń w trybie automatycznym . Nowe modele Xiaomi poczyniły zauważalny postęp w porównaniu z poprzednimi generacjami, choć wciąż niektórzy konkurenci (np. LIFAair czy Klarta) są bardziej rygorystyczni.

● Niezła wydajność
W zależności od wybranego modelu, nowe oczyszczacze powietrza oferują CADR na poziomie od 360 do 500 m3/h. Najmniejszy w gamie – Xiaomi Air Purifier 4 Lite sprawdzi się więc w pomieszczeniach do 45 m2. Największy – Xiaomi Air Purifier 4 Pro będzie pasował do dużych, otwartych pomieszczeń, o powierzchni nawet 62 m2. Są to więc mocni gracze w klasie średniej oczyszczaczy powietrza.

Xiaomi Air Purifier 4 Lite vs Xiaomi Air Purifier 4 vs Xiaomi Air Purifier Pro – co kupić?

ModelXiaomi Air Purifier 4 LiteXiaomi Air Purifier 4Xiaomi Air Purifier 4 Pro
Wydajność oczyszczania360 m³/h400 m³/h500 m³/h
Sugerowana max. powierzchnia45 m²50 m²62 m²
Liczba trybów pracy3 (więcej prędkości w aplikacji)6 (więcej prędkości w aplikacji)6 (więcej prędkości w aplikacji)
CzujnikiPM2,5, wilgotności, temperaturyPM2,5, wilgotności, temperaturyPM2,5, wilgotności, temperatury
Wyświetlacz i wskaźnikiDotykowy OLED z cyfrowymi i kolorystycznymi wskaźnikamiDotykowy OLED z cyfrowymi i kolorystycznymi wskaźnikamiDotykowy OLED z cyfrowymi i kolorystycznymi wskaźnikami, dodatkowo wskaźnik cząstek gruboziarnistych
Najważniejsze funkcjeAplikacja mobilna Xiaomi Home, automatyzacja, regulacja intensywności podświetlenia, blokada rodzicielskaJonizacja plazmowa, aplikacja mobilna Xiaomi Home, automatyzacja, regulacja intensywności podświetlenia, blokada rodzicielskaJonizacja plazmowa, aplikacja mobilna Xiaomi Home, automatyzacja, regulacja intensywności podświetlenia, blokada rodzicielska
Cena i żywotność filtrówXiaomi M17-FLP-GL Black, koszt ok. 49 €. Żywotność 6-12 mies.b.d.Xiaomi M15R-FLP-GL Black, koszt. Ok. 309 zł, żywotność do 18 mies. Roczny koszt ok. 200 zł
Roczny koszt ok. 300 zł
Pobór prądu33 W30 W50 W
Głośność33,4 – 61 dB32,1 dB – 63 dB65 dB
Waga4,8 kg5,6 kg6,8 kg
Cena749 zł999 zł1 099 zł

Naszym zdaniem najrozsądniejszym wyborem są modele Xiaomi Air Purifier 4 Pro lub nieco tańsze Air Purifier 4 (recenzja Xiaomi Air Purifier 4 ) które w standardzie posiadają jonizację plazmową oraz 6 trybów pracy do wyboru. W codziennym użytkowaniu są to więc naprawdę wygodne urządzenia.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group